Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.6.176 A sajtótermékben közölt állításokkal érintett jogi személy jogutódja a jogelődöt ért sérelem miatt sajtó-helyreigazítás útján nem kérhet jogvédelmet [1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 85. § (1) bek., 2010. évi CIV. tv. 12. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25652/2012/3., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20721/2013/3., Kúria Pfv.21674/2013/4. (*BH 2014.6.176*)

***********

[1] A felperes sajtó-helyreigazítás iránt terjesztett elő keresetet a Magyar Nemzet című napilap 2012. október 18-i számában megjelent "Alkalmatlan messiás" című cikkben közölt alábbi valótlan állítások miatt: "Ahelyett, hogy el kezdték volna kifizetni a libatenyésztőket, a cég ingó és ingatlan vagyonát szép módszeresen átszivattyúzták a Wallishoz", illetve, hogy a Wallis, mint főrészvényes irányította a csőd-közeli Hajdú-Bétet.

[2] Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény (a továbbiakban: Smtv.) 12. § (1) bekezdése, a Ptk. 85. §-a és a Legfelsőbb Bíróság PK 13. számú állásfoglalása alapján, amelyek álláspontja szerint nem teszik lehetővé a jogi személy megszűnése esetén annak jogait kezelő, az átalakulás folytán általános jogutódként fellépő szervezet részére a sajtó-helyreigazítás iránti igényérvényesítést, a jogelődre vonatkozó közlések tekintetében.

[3] Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az adott jogi személy üzleti jóhírnév védelméhez kötődő jog ilyen üzleti néven való tevékenység végzéséig illeti meg, mert erről a névről volt felismerhető a felperesi jogelőd, jelen esetben a Wallis Zrt. Az alperes az írásban a felperes jogelődjének saját nevén végzett tevékenységét bírálta. A cég adott néven történő megszűnését követően nincs arra jogosult személy, aki emiatt helyreigazítási igényt érvényesíthetne. Ebben a kérdésben a felperes nem személyesen érintett, így nem sérelmezheti alappal, amit a jogelődjéről írtak.

[4] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[5] Megállapította, hogy ugyan a felperes az általános jogutódlásra hivatkozott fellebbezésében, azonban ezt alátámasztó okirati bizonyíték nem állt rendelkezésre az iratok között. Ettől függetlenül a felperest igényérvényesítési jogosultság nem illette meg, mert a Ptk. 85. § (1) bekezdése alapján a személyiségi jogi perekben általánosságban alapvető feltétel a személyes jogérvényesítés kötelezettsége, a sérelmet szenvedett fél személyes perindítása.

[6] Értékelte a perben azt, hogy a felperes jogelődje már nem élhetett a keresetindítás jogával, személyesen nem járhatott el, mivel a megszűnését követően került sor a cikk közlésére. A felperes által sérelmezett írásból - annak szövegösszefüggéseire is figyelemmel - az ítélőtábla szerint sem állapítható meg a felperesi gazdasági társaság személyes igényérvényesítési jogosultsága.

[7] A felperes által sérelmezett cikkrészletből, de az írás egészéből sem lehet arra vonatkozóan következtetést levonni, hogy a bírálattal érintett Wallis Zrt. és a felperes között milyen kapcsolat áll fenn. Így az a hivatkozás, miszerint a Wallis Zrt. beolvadt a felperesi társaságba, önmagában az igényérvényesítési jogosultságot teremtő érdekeltséget nem alapozza meg.

[8] A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak - az első fokú ítéletre is kiterjedő - megváltoztatását és az alperes sajtó-helyreigazítás közlésére kötelezését kérte.

[9] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

[10] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

[11] A Ptk. 75. § (1) bekezdése értelmében a személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak.

[12] A Ptk. e rendelkezéssel védelmet nyújt a személyiség megsértésének minden megnyilvánulásával szemben. Amennyiben a jogsértő magatartás a sajtó útján történik, az érintett fél a sajtó-helyreigazítási kötelezettséget szabályozó jogszabály, az Smtv. alapján kérhet speciális jogvédelmet.

[13] Az Smtv. 12. § (1) bekezdése szerint ha valakiről bármely médiatartalomban valótlan tényt állítanak, híresztelnek vagy vele kapcsolatban való tényeket hamis színben tüntetnek fel, követelheti olyan helyreigazító közlemény közzétételét, amelyből kitűnik, hogy a közlés mely tényállítása valótlan, illetve megalapozatlan, mely tényeket tüntet fel hamis színben, ehhez képest melyek a való tények.

[14] A Legfelsőbb Bíróság PK 12. számú állásfoglalása kimondja: a sajtó-helyreigazítás olyan sajátos személyiségvédelmi eszköz, amely közvetve egyéb érdekek védelmére is szolgálhat. Érvényesítésére azonban csak a jogszabály által meghatározott körben és a jogintézmény társadalmi rendeltetésének megfelelően kerülhet sor.

[15] A Legfelsőbb Bíróság PK 13. számú állásfoglalása szerint sajtó-helyreigazítást az kérhet, akinek a személyére a sajtóközlemény - nevének megjelölésével vagy egyéb módon - utal vagy akinek a személye a sajtóközlemény tartalmából felismerhető. Sajtó-helyreigazítási igényt az érvényesíthet, akinek a személyhez fűződő jogait megsértették, elsősorban az, akit a sajtóközleményben név szerint megjelöltek. Valakinek a személyére azonban egyéb módon, nevének a megjelölése nélkül is lehet utalni, a közlés a számára ilyen esetben is sérelmes lehet, ezért az is követelhet sajtó-helyreigazítást, akit név szerint nem jelöltek meg, ha a közlés a személyére vonatkozik, a személyét érinti, feltéve, hogy személye a sajtóközlemény tartalmából valamilyen módon felismerhető.

[16] A Ptk. 85. § (1) bekezdése alapján a személyhez fűződő jogokat - a (2) és (3) bekezdésben foglalt ki­vételekkel - csak személyesen lehet érvényesíteni. A személyhez fűződő jogokról az érintett csak személyesen rendelkezhet.

[17] A Pp. 342. § (1) bekezdése értelmében a helyreigazításnak a Ptk. és az Smtv. szerinti közzétételét az érintett személy vagy szervezet az általa vitatott közlemény közzétételétől számított harminc napon belül írásban kérheti a médiaszolgáltatótól, a sajtótermék szerkesztőségétől vagy a hírügynökségtől.

[18] A fentiekből következően sajtó-helyreigazítás követelésére az jogosult, akiről a sajtóban valótlan tényt állítanak vagy híresztelnek, illetve akinek a vonatkozásában a való tényeket hamis színben tüntetik fel. Ez az igény a sajtó-helyreigazítási eljárásban is alkalmazandó, Ptk. 85. § (1) bekezdésében rögzített általános szabály szerint csak személyesen érvényesíthető, kizárólag az előterjesztő saját személyét ért sérelem miatt.

[19] Ezért a Ptk. és az Smtv. rendelkezései alapján azt kellett az eljárásban vizsgálni, hogy a kifogásolt kijelentések megalapozzák-e a helyreigazítás elrendelését, azaz alkalmasak-e az igényt előterjesztő fél személyhez fűződő jogának megsértésére. Ennek során azt kellett elbírálni, hogy a sérelmezett sajtóközlemény az igénnyel fellépő személyére nézve tartalmaz-e valótlan állítást vagy hamis színben tünteti-e fel a valóságot.

[20] A cikk megjelenésekor az írásban hivatkozott Wallis Zrt. már megszűnt, általános jogutódja a felperes volt. A felperes keresetét mint általános jogutód terjesztette elő. Tényként állapítható meg, hogy a sérelmezett cikk közlései a felperes jogelődjére vonatkoztak, a felperes személyét semmilyen módon nem érintették, róla az írás semmit nem állított. Tehát a felperes a perben nem saját, hanem más személy, a jogelődje sajtó-helyreigazítási igénye iránt kívánt fellépni, amely jogot azonban kereshetőségi jog hiányában nem gyakorolhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!