Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.35738/2013/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TÁMOGATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi CXXI. törvény 81. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

Szociális támogatás jogszerű igénybevételének feltétele a jogi, adminisztratív előírások betartása, a szociális gondoskodás szükségességét igazoló szakvélemény jogszabályokban előírt megújítása.

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27049/2013/6., *Kúria Kfv.35738/2013/5.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.IV.35.738/2013/5.szám

A Kúria a dr. Lesták Erika ügyvéd által képviselt felperesnek Fábryné dr. Takács Tímea jogtanácsos által képviselt alperes ellen támogatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. szeptember 4. napján kelt 2.K.27.049/2013/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.K.27.049/2013/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes jogelődje a T. és K. K. T. T. 2009. január 1. napján hozta létre - a korábban önkormányzati feladatellátások átszervezésével - a B. Sz. és Gy. Szolgálatot. A szolgálat létrejöttével a házi segítségnyújtásban részesülők esetében az előzményi dokumentációk átadásra kerültek annak érdekében, hogy az ellátottak gondozása folyamatos legyen. A felperes a szociális alapszolgáltatás keretében otthon-közeli ellátást nyújtott, amely szociális étkezést, illetve házi segítségnyújtást jelentett. Ezen tevékenységek ellátására a felperes normatív állami támogatást vett igénybe.

Az alperes elsőfokú szerve 2010. évben központi költségvetésből igénybe vett támogatás felhasználását, a hozzájárulások elszámolásának szabályosságát vizsgálta a felperesnél. A vizsgálat során a felperest adatközlésre kötelezték és 2012. április 25. és 2012. május 21. napja között helyszíni ellenőrzést tartottak. Megállapítást nyert, hogy a felperes által 2010-ben igénybe vett támogatások közül a ténylegesen elszámolt, és az igazgatóság által megállapított mutatószám között eltérés van. A felülvizsgálat eredményeként az elsőfokú hatóság 2012. augusztus 22-én kelt határozatával a felperes terhére összesen 16.115.431 forint központi költségvetésből jogtalanul igénybe vett támogatás miatti visszafizetési kötelezettséget állapított meg. Ezen összeg után a felperest kamat fizetésére is kötelezte. A határozat szerint a felperes olyan személyek után is igénybe vett normatív állami hozzájárulást, amelyek nem rendelkeztek a jogszabályi előírásoknak megfelelően gondozási szükségletet megállapító szakvéleménnyel, illetve igazolással.

A felperes fellebbezéssel élt a határozat ellen. A másodfokon eljárt alperes 2012. december 18-án hozott határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Az alperes többek között megállapította, hogy az egészségi állapoton, illetve betegségen alapuló szociális rászorultság igazolásának szabályairól szóló 11/2006. (XII. 27.) SzMM rendelet (a továbbiakban: R1.) 3. § (2) bekezdése szerint a szociális rászorultság igazolását, illetve a szakvéleményt a kiállítástól számított két évig, vagy ha az igazolás a következő felülvizsgálat időpontjaként két évnél rövidebb időtartamot határoz meg, a felülvizsgálat időpontjáig lehet felhasználni a szociális rászorultság igazolására. Ezt a rendeletet a 2008. január 1-jén hatályba lépett 36/2007. (XII. 22.) SzMM rendelet (a továbbiakban: R2.) hatályon kívül helyezte azzal, hogy a 2. § (3) bekezdés szerint a szakvélemény és igazolás a felülvizsgálat időpontjáig használható fel a szociális rászorultság igazolására. A hatóság megállapította, hogy a kiállítástól számított két év letelte után az ellátottak vonatkozásában a felperes normatív támogatásra nem jogosult, ezért a jogtalanul igénybe vett támogatási összeg visszafizetésére köteles.

A felperes közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte. Az ügyben eljárt Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A bíróság az R1. 3.§-a, illetve melléklete együttes értelmezéséből azt a következtetést vonta le, hogy az igazolás, illetve a szakvélemény érvényességi idejét a jogszabály két évben maximálja és csak akkor kell a 3. § b) pontja értelmében a felülvizsgálat időpontját megjelölni, ha két évnél rövidebb időtartamot határoz meg az igazolás. Az, hogy a melléklet letöltésekor a "nem" szót jelölte be az orvos, az azt jelentette, hogy a szakvélemény két évig volt érvényben, és azon belül nem volt szükség újabb vizsgálatra.

A bíróság szerint a hatósági ellenőrzés során helyesen állapította meg a hatóság, hogy azok a betegek, akik két év után újabb szakvéleménnyel, vagy igazolással nem rendelkeztek a 2010-es évben, úgy a jogszabályi előírásoknak nem feleltek meg, vagyis a felperes utánuk a normatív támogatást jogosulatlanul vette igénybe.

2008. január 1-től hatályba lépett az R2., mely 2. § (3) bekezdése kimondta, hogy a szakvélemény és igazolás a felülvizsgálat időpontjáig használható fel a szociális rászorultság igazolására. Szintén 2008. január 1-jén lépett hatályba az egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló 2007. évi CXXI. törvény (a továbbiakban: Módtv.), amelynek 81. § (4) bekezdése akként rendelkezett, hogy a törvény hatályba lépésekor házi segítségnyújtásban részesülő, az egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló 2006. évi CXVII. törvény 38. §-ának (9) bekezdése szerint szociális rászorultnak minősített személyek gondozási szükségletét nem kell az e törvény 26. §-a szerint megvizsgálni; a gondozási szükséglet fennállását a külön jogszabály szerinti egészségi állapotról szóló orvosi igazolás a következő felülvizsgálat időpontjáig igazolja. A bíróság szerint e rendelkezés kizárólag arra az esetre vonatkozik, amikor a szakvélemény, illetve igazolás a felülvizsgálat időpontját is megjelölte és az a törvény hatályba lépését követő időszakra esett. Nem terjeszthető ki e szöveg azokra az ellátottakra, akiknek az orvosi igazolása a két év lejártával már megszűnt, következésképpen nem is rendelkeztek ezt követően a gondozási szükséglet fennállásával kapcsolatos igazolással.

A bíróság az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 64/D. §, a 16/2002. (IV. 12.) PM rendelet, illetve a 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet alapján arra jutott, hogy a Kincstár a jogszabályban írt feladatkörében járt el, amikor a normatív támogatás felhasználásának jogszerűségét vizsgálta, amit nem helyettesít más hatóságnak, más jogszabályon alapuló ellenőrzése.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!