Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2013.11.459 A felelős őrzőtől - figyelembe véve az őrizettel eltelt idő hosszabb tartalmát is - nem lehet elvárni a dolog értékéhez viszonyítottan is magas terhek elvállalását. A felelős őrzés alatt álló dolog jogszerű értékesítése esetén a befolyt vételárral el kell számolni, a be nem folyt vételárrész vonatkozásában azonban nem várható el a felelős őrzőtől, hogy egy bizonytalan kimenetelű pert a saját költségére folytasson le, amennyiben minden olyan szükséges és lehetséges jognyilatkozatot megtett, ami a követelés dolog birtokba vételére jogosult személy részéről történő érvényesítéséhez szükséges. [1959. évi IV. tv. 196. § (3) bek., 197. §, 339. § (1) bek., 1952. évi III. tv. 206. § (1) bek., 221. § (1) bek.]

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Törvényszék G.40129/2009/110., Kúria Pfv.22136/2012. (*BH+ 2013.11.459*), Debreceni Ítélőtábla Gf.30416/2012/8.

***********

2005. július 5-én a peres felek határozatlan időtartamra szóló raktározási szerződést kötöttek egymással 6679,65 tonna intervenciós takarmánykukorica tárolására. A raktározási szerződés alapján az alperes által a Sz. I. egyéni vállalkozótól 5 éves időtartamra bérbe vett p. 1. számú tárolóba 2049,02 tonna, a 2. számú tárolóba pedig 4630,63 tonna - a felperes ellenőrei által többször megvizsgált és megfelelőnek talált - intervenciós takarmánykukorica került betárolásra.

A felperes 2006. augusztus 18-án - a raktározási szerződésben biztosított rendes felmondás jogával élve - a szerződést 2007. augusztus 31. napjára felmondta. A felmondási idő lejártát megelőzően, 2007. június 2-án a 2. számú tárolót viharkár érte, amelynek során a viharos szél a 2. számú raktár hullámpala-fedését megbontotta és emiatt a tárolóban elhelyezett termény egy része megázott. A károsodás miatt az alperes felelősségbiztosítója a kárrendezés során kötött egyezség alapján a raktározási szerződésbe foglalt engedményezési nyilatkozat alapján közvetlenül a felperesnek átutalt 28 000 000 forintot, melyből a perbeli kárra a felperes 19 332 478 forintot számolt el.

Az alperes a sérült tetőt kijavíttatta, s folyamatosan végezte a 2. számú raktárban megázott kukorica ún. "helyben forgatását" és szellőztetését, amelynek érdekében más telephelyekről munkavállalókat irányított át a páterhomoki raktárhoz. Az alperes többször kérte a felperest, hogy intézkedjen az áru elszállításáról, illetőleg a további minőségromlás elkerülésére járuljon hozzá annak áttárolásához, azonban a felperes részéről a kért intézkedések megtételére sem a raktározási szerződés tartama alatt, sem 2007. augusztus 31. után nem került sor.

A felperes alkalmazottai 2007. augusztus 1. és 2007. december 12. között több alkalommal végeztek helyszíni ellenőrzéseket, amelyek során a betárolt termény minőségromlásával kapcsolatos észrevételt nem rögzítettek. Megfelelő vizsgálatok elvégzése esetén az ellenőrzésekkor a termény károsodását észlelni kellett volna a felperes alkalmazottainak.

A felperes 2007. július 3-tól kezdődően több alkalommal hirdette eladásra az alperes által tárolt intervenciós kukoricát. 2007. december 5-én a G. Kft. vételi ajánlatot tett a perbeli kukoricára, amelyet a felperes 2007. december 10-én elfogadott. Miután azonban a 2008. január 15-i mintavételt követően elvégzett laboratóriumi minőségvizsgálatok megállapították, hogy a tárolókban lévő kukorica minősége nem felel meg az Európai Uniós követelményeknek, a G. Kft. 2008. február 5-én elállt a felperessel kötött adásvételi szerződéstől.

A felperes 2008. január 15-től kezdődően tárolási díjat nem fizetett az alperesnek.

2008. március 11-én a peres felek képviselői helyszíni konzultáció során megállapították, hogy a tárolt kukorica 15-30%-a minőségromlás miatt nem használható fel, további 20-25% pedig a kezeléshez szükséges fizikai mozgatás hatására válhat értéktelenné.

A felperes a raktározási szerződés 5. számú mellékletében foglaltak szerinti veszteségkezelési eljárást folytatott le, és annak eredményeként 2008. április 7-én 438 325 420 forintról szóló számlát állított ki az alperes felé. Az alperes a számlát nem fizette ki, arra hivatkozott, hogy a felperes felmondása következtében a szerződés 2007. július 31-én megszűnt, ő pedig felelős őrzői pozícióba került.

2008 januárjában az alperes vállalkozási szerződéseket kötött a p. raktárakban tárolt, elázott kukorica gépi és kézi forgatásának, szellőztetésének, illetőleg gázosításának elvégzésére, amely szerződések alapján a 2008. január 1-je és 2008. július 1-je közötti időszakra vonatkozóan az A. Kft.-nek 960 000 forintot, a K. Bt.-nek 8 400 000 forintot, az A. Bt.-nek pedig 2 179 133 forintot fizetett ki.

2008. június 1-jén az alperes a felelős őrzésében lévő kukoricára adásvételi szerződést kötött a P. Kft.-vel, azonban a szerződés nem ment teljesedésbe, mivel a vevő a szerződésben vállalt előrefizetési kötelezettségét nem teljesítette.

2008. június 16-án az alperes a G. Kft.-vel kötött adásvételi szerződést a perbeli kukoricára 43 000 forint + áfa/tonna egységáron. A vevő az áru kitárolását megkezdte, azonban 1663 tonna elszállítása után az áru nem megfelelő minőségére hivatkozással elállt a szerződéstől. Az általa elszállított 1663 tonna kukorica ellenértékéből a G. Kft. 478,46 tonna árát, 21 243 624 forintot megfizetett az alperesnek, a további 1184,54 tonna ellenértékét pedig az alperesnél a t.-i raktárban tárolt, körülbelül ilyen mennyiségű terménye tulajdonjogának átengedésével egyenlítette ki. Az alperes ugyanakkor megfizetett a G. Kft-nek 1 392 510 forintot az általa a p.-i tárolóban 2008. július 1-jén elvégeztetett gázosítás ellenértékére.

Sz. I. és az alperes közötti bérleti szerződés a bérbeadó felmondása folytán 2008. július végén megszűnt. Az alperes 2008. július 29-én a Z. Kft.-vel kötött adásvételi szerződést a p.-i tárolókban lévő, romlott kukorica értékesítésére 80 euró + áfa/tonna egységáron, s a kukoricát a vevő részére birtokba adta. A Z. Kft. 2008. augusztus 1-jén bérleti szerződést kötött a tárolók tulajdonosával, Sz. I.-val, majd megkezdte a raktárakban lévő kukorica elszállítását. 2008. augusztus 5-én azonban Sz. I. a bérleti szerződést azonnali hatállyal felmondta és megtiltotta, hogy a telephelyre az alperes, vagy a Z. Kft. képviselői bemenjenek. Az alperessel korábban adásvételi szerződést kötő P. Kft. ugyanakkor 2008. augusztus 6-án - a korábban megkötött adásvételi szerződésre hivatkozással - megkezdte a raktárban lévő kukorica kitárolását és abból 1330 tonnát elszállított.

A Z. Kft. az általa megvásárolt kukorica jogtalan elszállítása miatt feljelentést tett a Rendőrkapitányságon és birtokháborítás megállapítását kérte S. Város Jegyzőjétől. A Z. Kft. feljelentése alapján indult büntetőeljárás keretében foganatosított rendőri intézkedés hatására a tárolókból elszállított 1330 tonna kukoricából 630 tonna visszakerült a Z. Kft. birtokába, 700 tonnát azonban ismeretlen személyek eltulajdonítottak.

Ezt követően a Z. Kft. képviselője közölte az alperessel, hogy a 2008. július 29-én megkötött adásvételi szerződéstől csak abban az esetben nem áll el, ha a raktárakban még meglévő kukoricát az alperes a saját költségén a Z. Kft. t.-i telephelyére szállítja. Erre tekintettel az alperes 2008. augusztus 25-én fuvarozási szerződést kötött az S. Kft.-vel, amely gazdasági társaságnak összesen 12 478 320 forintot fizetett ki a kukorica ki- és betárolásáért, illetőleg T.-re történő szállításáért.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!