Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20142/2018/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 97. §, 253. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 138. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2:51. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Árok Krisztián, Bakó Pál, Csiki Péter

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.142/2018/4. szám

A Debreceni Ítélőtábla az Ábrahám Dániel Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Ábrahám Dániel ügyvéd) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - az Országos Bírósági Hivatal Jogi Képviseleti Osztálya (címe, ügyintéző: B-né dr. V. H. OBH-ba beosztott bíró) által képviselt Nyíregyházi Törvényszék (címe) alperessel szemben személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Miskolci Törvényszék 13.P.20.832/2017/25. számú ítélete ellen a felperes 26. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Megállapítja, hogy 200 000 (kétszázezer) forint le nem rótt fellebbezési illetéket az állam visel.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperessel szemben különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények miatt büntetőeljárás van folyamatban a Nyíregyházi Járásbíróságon 26.B.805/2014. számon. A felperes 2013. augusztus 17-től 19-ig őrizetben, majd 2013. augusztus 19-től 2014. december 10-ig előzetes letartóztatásban volt. 2014. december 10. napja óta házi őrizetben van.

A felperesnek már ezen kényszerintézkedéseket megelőzően cukorbetegsége, magas vérzsírszintje, súlyosan magas vérnyomásbetegsége (és ezek szövődményei), hormontermelő mellékpajzsmirigy-tumora, jóindulatú epehólyag-daganata és vesekövessége állt fenn.

A Nyíregyházi Járásbíróság által kirendelt dr. V. A. eseti orvosszakértő azt állapította meg a 2016. március 16. napján kelt szakvéleményében, hogy a felperes betegségei rosszabbodtak. A szakvéleményben foglaltak szerint a felperes a mellékpajzsmirigy-daganat mielőbbi műtéti eltávolítására, majd sürgős kórházi beállításra, illetőleg utókezelésre és a továbbiakban is szoros ellenőrzésre szorul, mind hormonális tekintetben, mind a magas vérnyomás-, cukor- és vesebetegség gyógyszeres kezelésének vonatkozásában, gyakori, naponta történő ellenőrzéssel. Az orvosszakértő véleménye szerint "mindezek a lakhelyelhagyási tilalom feloldása nélkül megoldhatatlanok".

A Nyíregyházi Járásbíróság a felperes valamennyi kérelme esetében engedélyt adott a felperesnek, hogy gyógykezelésére a házi őrizet alatt sor kerüljön.

A felperes 2016. június 21. napján a házi őrizet megszüntetését kérte, hivatkozva egészségi állapotának romlására, amely állandó szakorvosi ellátást igényel. A Nyíregyházi Járásbíróság a 26.B.805/2014/152. szám alatt meghozott végzésével elutasította a kérelmet. A végzés indokolása szerint a felperes gyógyszeres kezelése megoldható a házi őrizet fenntartása mellett is, illetve a részleges feloldás mellett nincs akadálya kórházi kezelésnek, esetlegesen műtéti beavatkozásnak sem. Ahogy az eljárás során eddig, ezt követően is a bíróság haladéktalanul elbírálja, amennyiben a házi őrizet részleges feloldására van szükség, így nincs akadálya a felperes gyógykezelésének. Ugyanakkor a külföldi állampolgár felperes 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel fenyegetett büntetőügyében továbbra is szükséges a házi őrizet további fenntartása, mozgásának nyomkövető technikai eszközzel történő ellenőrzése.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes mint másodfokú bíróság a 2.Beüf.520/2016/2. számú végzésével a Nyíregyházi Járásbíróság végzését helybenhagyta. A másodfokú végzés indokolása szerint a vád tárgyává tett bűncselekmények kiemelkedő tárgyi súlyára, büntető törvényi fenyegetettségére és arra is figyelemmel, hogy a felperes mint vádlott hatóság elé állítására csak nemzetközi elfogatóparancs kibocsátásának eredményeként kerülhetett sor, változatlanul fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye, alappal lehet következtetni arra, hogy az eljárási cselekményeknél való jelenléte csak a kényszerintézkedés alkalmazásával biztosítható, melyeknek megszüntetését a vádlott egészségi állapotának romlása nem indokolja. A végzés indokolása szerint továbbá a fellebbezésben foglaltaktól eltérően a bíróság nem orvosszakértői szakkérdésben foglalt állást, amikor a szakértő véleményével ellentétben azt állapította meg, hogy a vádlott gyógykezelése a házi őrizet fenntartása mellett is megoldható. Kétségtelen, hogy a felperes egészségi állapotának felmérése orvosi szakkérdés, az igazságügyi orvosszakértő szakértelme ugyanakkor arra nem terjedt ki, hogy a házi őrizet vagy lakhelyelhagyási tilalom fenntartása a gyógykezelésnek akadálya-e. Ennek eldöntéséhez ugyanis a kényszerintézkedés természetének, illetőleg a kijelölt lakás elhagyása feltételeinek ismerete szükséges, ami nem orvosszakértői kérdés. Mivel a házi őrizet elrendeléséről szóló határozat értelmében a felperes a kijelölt lakást gyógykezelés céljából elhagyhatja, a kényszerintézkedés a gyógykezelésének nem lehet akadálya.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:43. §-ának a) pontját, és a 2:52. §-ának (1) bekezdése szerint az alperest 2 500 000 Ft sérelemdíj és annak 2016. szeptember 2-től számított kamatai és perköltsége megfizetésére kérte kötelezni. Hivatkozása szerint már meglévő betegségei tovább romlottak a kényszerintézkedések során, ez a romlás pedig a házi őrizet megszüntetésével megelőzhető lett volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, egyebek mellett arra hivatkozással, hogy a szükséges orvosi kezelések elvégezhetőek a házi őrizet fenntartása mellett is, a felperes részvételének engedélyezésével, ezért az alperes nem sértette meg a felperes személyiségi jogait.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 000 Ft perköltséget, és megállapította, hogy egyéb költségeiket a felek maguk viselik. Megállapította, hogy a le nem rótt 150 000 Ft kereseti illeték az állam terhén marad.

Határozatának indokolása szerint a perben nem volt vitás, hogy anyagi- és eljárásjogi szempontból nem volt jogszabálysértő a Nyíregyházi Járásbíróság és az alperes határozata, hanem az képezte a felperes hivatkozását, hogy azzal, hogy a döntés során nem vizsgálták kellő részletességgel az egészségügyi állapotát és nem vették figyelembe személyi körülményeit, megfosztották attól a jogtól, hogy hatékonyabban gyógyuljon a már meglévő megbetegedéséből, és állapota rosszabbodott is a kényszerintézkedés ideje alatt. A Ptk. általános jelleggel védi a személyiségi jogokat és vélelmet állít fel arra nézve, hogy a mások személyiségi jogainak bármilyen megsértése vagy korlátozása jogellenes magatartás, amelynek ellenkezőjét a sértő félnek kell bizonyítania. Vannak azonban olyan körülmények, amelyek fennállása esetén a jogellenesség kizárt, így akkor, ha kifejezett jogszabályi engedély alapján lépi át valaki az oltalmazott magánautonómia egyébként védett határait. Az ilyen jogszabálynak meg kell felelnie a jogállamiság által megkívánt alkotmányossági követelményeknek (célszerűség, alkalmasság, arányosság stb. ...).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!