Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.5.198 Akarategység hiányában is fennáll annak az egyetemleges felelőssége, akinek a gondatlan mulasztása tette lehetővé harmadik személyek szándékos károkozását [Ptk. 339. § (1) bek., 349. § (1) bek., 344. § (1) bek.].

Az eljárt bíróságok által megállapított és a döntésük alapjául szolgáló tényállás szerint a müncheni székhelyű cég tulajdonában álló Audi 80 típusú személygépkocsit 1992. március 11-én ismeretlen személy Budapesten ellopta. Ezután - 1992. február 20-i dátummal - egy hamis számlát készítettek, mintha az egyébként nem létező Atlasz Bt. a külföldről behozott gépkocsit 1.050.000 forintért egy Cs. J. nevű személynek eladta volna. A gépkocsit belföldi forgalomba hozatala céljából N. A. ellenszolgáltatás fejében és meghatalmazás nélkül a IV. r. alperes telephelyén levizsgáztatta, és a IV. r. alperes alkalmazottjától átvette a gépkocsi forgalmi engedélyét és a rendszámtáblát. A gépkocsi műszaki vizsgáztatását a megyei közlekedési felügyelet végezte. A vizsgáztatás előtt a gépkocsi alvázszámát ismeretlen személy meghamisította. Ezt követően a II. r. és a III. r. alperesek - az I. r. alperes közvetítésével - úgy kötöttek adásvételi szerződést a felperessel, és vették fel az 1.000.000 forint vételárat, mintha a forgalmi engedély szerinti tulajdonos, Cs. J. megbízásából jártak volna el. Mások mellett az I. r., a II. r., a III. r. alperes és N. A. ellen is büntetőeljárás indult, ennek során a felperes birtokába és nevére került személygépkocsit 1992. május 18-án a nyomozó hatóság lefoglalta, majd a tulajdonos cég részére adta ki.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alpereseket egyetemlegesen kötelezte 1.000.000 forint és ennek kamata megfizetésére. Az ítélet ellen az I. r., a II. r. és a IV. r. alperes fellebbezett. A I. r. alperes a fellebbezését nem indokolta meg, a II. r. alperes arra hivatkozott, hogy a gépkocsi származásáról nem volt tudomása. A IV. r. alperes felróhatóság hiányában vele szemben a kereset elutasítását kérte. Az egyetemleges kárfelelősség kimondását is sérelmezte, állítása szerint ehhez hiányzik az akarategység. Államigazgatási jogkörben a gépjármű forgalomba helyezését végezte, míg a többi alperes jogtalan haszonszerzés végett cselekedett. Véleménye szerint a károsult gondatlan magatartásával maga is közrehatott a kár bekövetkeztében, ami az egyetemlegesség kimondását mellőzhetővé és a kármegosztást lehetővé teszi.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta. Döntése szerint az I. r. és a II. r. alperes kárfelelősségét az elsőfokú bíróság helytállóan indokolta meg, a IV. r. alperes felelősségét megalapozó tényeket azonban a másodfokú bíróság részben eltérően állapította meg. A tényállást kiegészítette azzal, hogy a IV. r. alperes a megyei rendőr-főkapitánysággal 1989. március 6-án létrejött megállapodással vált jogosulttá a belföldi forgalom számára vámkezelt gépjárművek rendszámtáblával és forgalmi engedéllyel történő ellátására. A megállapodás mellékletének rendelkezése szerint abban az esetben, ha a gépkocsi műszaki vizsgáztatásakor a tulajdonos helyett meghatalmazott jár el, kérnie kell a meghatalmazást.

A perbeli gépjármű tulajdonosaként hamisított adatokkal Cs. J. nevű személy került feltüntetésre, aki N. A. részére nem adott meghatalmazást. A IV. r. alperes eljárása a konkrét kötelességszegésen túl - az indokolás szerint - azért is felróható, mert ismert volt előtte, hogy N. A. rendszeresen mások részére vizsgáztat gépjárműveket, és veszi át azok iratait; az ügyintézésből mégsem zárta ki, pedig megállapítása szerint "időnként az általa hozott okiratok nem voltak megfelelőek". A másodfokú bíróság álláspontja szerint a IV. r. alperes felróható magatartásának közvetlen következményeként kerültek a lopott gépjárművet legalizáló személyek abba a helyzetbe, hogy a gépkocsit valótlan adatokat tartalmazó forgalmi engedéllyel értékesítsék. Miután a IV. r. alperes mentesülését eredményező körülményt nem bizonyított, a felperest ért kárért tartozik helytállani, mégpedig a Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése alapján a többi alperessel egyetemlegesen. Ebből a szempontból nem az akarategységnek, hanem a károsodásnak mint eredménynek van jelentősége. Az adott esetben ugyanis a felperes károsodásához a IV. r. alperes felróható magatartására is szükség volt, a közös károkozás ezért fennáll. A másodfokú bíróság indokolása szerint a körülményekből a felperesnek nem kellett arra következtetnie, hogy lopott személygépkocsit vásárolt, közreható magatartása ezért nem állapítható meg.

A IV. r. alperes felülvizsgálati kérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok az okozati összefüggés fennállásának hiányában marasztalták. Véleménye szerint meghatalmazás esetén vagy Cs. J. személyes jelenlétekor is ugyanazok az okiratok kerültek volna kiállításra, a gépkocsi forgalomba helyezése is azonos módon történt volna. Véleménye szerint az egyetemleges marasztalás az akarategység hiányában jogszabálysértő, méltánytalan is vele szemben. Az egyetemlegesség mellőzését és a kármegosztás alkalmazását a felperesnek a szerződéskötéskor tanúsított hanyagsága is indokolja.

A felperes a jogerős ítéletnek hatályában való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!