Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.33304/2008/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 43. §] Bíró: Fábián Judit

Fővárosi Bíróság

20.K.33.304/2008/9.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a dr. Izsó István ügyvéd (cím.) által képviselt felperes (tartózkodási helye: cím) a dr. Kontér Tamás igazgató (hiv. szám: 106-T-5721/2/2008.) által képviselt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (cím.) alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t

A bíróság az alperes 106-T-5721/2/2008. számú, 2008. május 21. napján kelt határozatát hatályon kívül helyezi, és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezi.

A kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 30.000.- (harmincezer) forint + áfa összegű perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A bíróság a rendelkezésre álló közigazgatási és peres iratok, valamint a felek nyilatkozatai alapján a következő tényállást állapította meg:

Felperes ... állampolgár 2006. november 18. napján érkezett Magyarországra "D" típusú vízummal. A felperes 2007. augusztus 24. napján tartózkodási engedély iránti kérelmet terjesztett elő, amelynek mellékleteként csatolta a ... igazolását, amely alapján felvételt nyert az ... Programra, ápoló szakirányra, nappali tagozatra a 2007/2008. tanévre. Az iratok szerint a tandíjat befizette, tanulmányai várható befejezésének ideje 2011. júniusa. Ezt követően a felperes részére kiállításra került a ... sorozatszámú- 2009. június 30. napjáig érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedély. A ... az alpereshez 2008. március 4. napján érkezett levelében közölte, hogy a felperes a 2007/2008. tanév tavaszi félévében passzív félévre került, mivel az őszi félévben a vizsgáit nem tette le, illetve a tavaszi félévre nem jelentkezett be.

Az ügyben hivatalból eljárt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatóság Engedélyügyi és Regisztrációs Főosztálya a 2008. március hó 6. napján kelt 106-1-18229/2/2008-T. számú határozatával a felperes ... sorozatszámú, 2009. június 30. napjáig érvényes tartózkodási engedélyét visszavonta és kötelezte a Magyar Köztársaság területének a határozat jogerőre emelkedését követő 30. napon történő elhagyására, tekintettel a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) 13. § (1) bekezdés d) pontja, 18. § (1) bekezdés a) pontja, a 21. § (1) bekezdés és a végrehajtására kiadott 114/2007. (V. 24.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Vhr.) 60. § (1) bekezdésére.

A felperes az elsőfokú határozat ellen fellebbezést terjesztett elő, amelyben előadta, hogy a magyar nyelv elsajátítása miatt vannak problémái, ezért nem tudta eredményesen befejezni a félévet. Kifejtette, hogy a továbbiakban keresőtevékenység céljából kéri a tartózkodási engedély megadását, ugyanis időközben egy gazdasági társaság -az ....- beltagja lett és keresőtevékenységet folytat. Fellebbezéséhez csatolt jövedelemigazolást, taggyűlési jegyzőkönyvet, vezető tisztségviselői nyilatkozatot, igazolást a látra szóló banki egyenlegéről, 3 darab munkaszerződést, székhelybérleti szerződést, az .... bankszámlakivonatát, cégbírósági bejegyző végzést, cégmásolatot, társasági szerződést, aláírási címpéldányt, cégkivonatot.

A másodfokú hatóságként eljárt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Idegenrendészeti Igazgatósága a 2008. május 21. napján kelt 106-T-5721/2/2008. számú határozatával a felperes fellebbezését elutasította, és az elsőfokú határozatot helybenhagyta, egyidejűleg a felperes részére kiállított ... számú ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást visszavonta.

A másodfokú hatóság határozatának indokolásában kifejtette, hogy a felperes a tartózkodási célt csak a tartózkodási engedély hosszabbítása iránti kérelmében változtathatja meg. Álláspontja szerint mivel a felperes érvényes tartózkodási engedélye visszavonásra került ebben az eljárásban nincs lehetősége arra, hogy egy nem igazolt tartózkodási cél helyett egy másik cél igazolásával tartózkodási engedély kiállítására váljék jogosulttá, így a kérelmező által a keresőtevékenység folytatását igazoló okiratok csatolása, illetve az abban foglaltak, jelen ügyben teljes mértékben irrelevánsak, azonban egy újabb, hazája magyar külképviseletén benyújtott tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásakor felhasználhatóak. A másodfokú hatóság kifejtette, hogy a felperes tartózkodási célja tanulmányok folytatása céljából nem igazolt, ugyanis folyamatos magyarországi tartózkodása a halasztás időtartama alatt nem indokolt. Ezért a Harm.tv. 18. § (1) bekezdés a) pontja alapján a fellebbezést elutasította.

A felperes a másodfokú határozat ellen keresettel élt, melyben kérte az alperesi határozat hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését. A felperes kifejtette, hogy álláspontja szerint az alperes helytelenül értelmezi a Harm.tv. és a Ket. rendelkezéseit. Véleménye szerint a Harm.tv. lehetővé teszi a tartózkodási cél megváltoztatását, azonban sem a Harm.tv., sem a végrehajtására vonatkozó jogszabályok nem rendelkeznek annak mikéntjéről, idejéről, módjáról, továbbá nem zárják ki a fellebbezési eljárás során való lehetőségét, ezért speciális rendelkezés hiánya miatt a Ket. rendelkezéseit, mint szubszidiárius jogszabályt kell alkalmazni. A Ket. 102. § (2) bekezdése pedig kifejezetten kimondja, hogy a fellebbezési eljárásban új tények és bizonyítékok is felhozhatók. Sérelmezte továbbá, hogy az alperes nem jelölte meg, hogy mely jogszabályhely írja azt elő, hogy kizárólag a tartózkodási engedély meghosszabbítás iránti kérelemben van mód a tartózkodási cél megváltoztatására. Álláspontja szerint az alperes ezzel megsértette az indokolási kötelezettségét, amelyet a Ket. 72. § (1) bekezdés e), ef) pontja ír elő, valamint jogszabálysértőnek tartja azt is, hogy az alperes az elutasítás jogszabályi alapjaként a határozatban a Harm.tv. 18. § (1) bekezdés a) pontját jelölte meg, azaz a tartózkodási cél hiányát, holott a határozat indokolásában az szerepel, hogy a fellebbezési eljárás során tartózkodási cél váltásnak nincs helye, amely indok nem a hivatkozott jogszabályhelynek felel meg.

Az alperes ellenkérelmében a felperesi kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy álláspontja szerint jogszerűen járt el a hatóság, amikor a tartózkodási cél igazoltságának hiányában a felperes érvényes tartózkodási engedélyét visszavonta, tekintettel arra a tényre, hogy a felperes érvényes hallgatói jogviszonnyal nem rendelkezik. Kifejtette, hogy a felperes érvényes, tanulmányok folytatása céljából kiállított tartózkodási engedélye a tanulmányi cél igazoltságának hiányában került visszavonásra, és erre tekintettel a jogorvoslati eljárás során a felperesnek új tényként vagy bizonyítékként azt kellett volna igazolnia, hogy érvényes hallgatói jogviszonnyal rendelkezik. Az alperes hangsúlyozta, hogy téves az a felperesi jogértelmezés, amely szerint a Ket. 102. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a tanulmányi célból kiállított tartózkodási engedély visszavonása iránti eljárásban a felperes egy új cél igazolásával az új célú tartózkodási engedély kiállítására lenne jogosult. Jelen eljárás tárgyát nem az képezi, hogy a felperes milyen más tartózkodási cél igazoltságát tudja bizonyítani, hanem az, hogy az első- és másodfokú hatóság jogszerűen vonta e vissza a felperes tanulmányi célú tartózkodási engedélyét érvényes hallgatói jogviszony hiányában. Álláspontja szerint a Harmtv. 18. § (1) bekezdésének a) pontja kogens rendelkezést tartalmaz, amely meghatározza, hogy a hatóságnak mely esetben kell a tartózkodási engedély visszavonása iránt intézkedni. A tartózkodási engedély visszavonásakor a hatóság nem az engedély kiadásának, illetve hosszabbításának feltételeit vizsgálja, erre tekintettel a megváltozott tartózkodási cél igazoltsága nem képezi az eljárás tárgyát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!