1002/2007. (I. 18.) Korm. határozat
a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságról
1. A Kormány a kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében készített nemzeti stratégiai program végrehajtásának elősegítése, valamint a minisztériumok és országos hatáskörű szervek kábítószerüggyel kapcsolatos tevékenységének összehangolása érdekében Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) működtet. A Bizottság a Kormány javaslattevő, véleményező testülete.
2. A Bizottság
a) összehangolja a minisztériumok, országos hatáskörű szervek kábítószerüggyel kapcsolatos tevékenységét;
b) folyamatosan ellenőrzi a kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében készített nemzeti stratégiai program, valamint az Európai Unió drogstratégiájának nemzeti hatáskörbe utalt feladatai végrehajtását;
c) javaslatokat dolgoz ki a kábítószer-probléma kezelése céljára rendelkezésre álló erőforrások felhasználására;
d) kezdeményezi a kábítószerügyet érintő jogszabályok megalkotását, illetve véleményezi a kábítószerügyet érintő jogszabályok, állami irányítás egyéb jogi eszközei és egyéb kormányzati intézkedések tervezetét;
e) összehangolja a nemzetközi egyezményekből és az európai uniós tagállami működésből fakadó, a kábítószerügy területét érintő feladatok végrehajtását;
f) a külön határozatban foglalt szempontrendszer alapján évenként tájékoztatja a Kormányt a kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében készített nemzeti stratégiai program végrehajtásával kapcsolatos kormányzati feladatok megvalósulásáról;
g) kezdeményezi és összehangolja a kábítószer-fogyasztás visszaszorítása érdekében szükséges megelőző, felvilágosító, kezelő, kereslet- és kínálatcsökkentő programokat;
h) a kábítószer-probléma hatékony kezelése érdekében rendszeresen kapcsolatot tart a nem kormányzati szervezetekkel.
3. A Bizottság elnöke a szociális és munkaügyi miniszter, társelnöke az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök által felkért személy.[1]
4. A Bizottság szükség szerint, de évente legalább négy alkalommal tart ülést.
5. A Bizottság feladatainak végrehajtására, a feladatkörébe tartozó egyes szakkérdések megvitatására állandó és eseti szakbizottságokat hozhat létre.
6. A Bizottság működésével kapcsolatos szervezési, adminisztratív feladatokat a Szociális és Munkaügyi Minisztériumon belül működő Titkárság látja el. A Bizottság titkára a Bizottság elnöke által kijelölt személy, aki tanácskozási joggal részt vesz a Bizottság ülésein.
7. A Bizottság és a Titkárság működésének részletes szabályait a Bizottság által elfogadott ügyrend tartalmazza.
8. A Bizottság és a Titkárság működésének költségeit a központi költségvetés Szociális és Munkaügyi Minisztérium fejezet költségvetésében kell biztosítani.
9. A Bizottság szavazati joggal rendelkező állandó és eseti tagokból, valamint tanácskozási joggal rendelkező szakértő tagokból áll. Az eseti és szakértő tagokat a Bizottság elnöke kéri fel a Bizottság ülésén való részvételre, amennyiben az ülés napirendjén szereplő valamely kérdés érinti a tag által képviselt szerv feladat- és hatáskörét.
10. A Bizottság szervezetével és működésével kapcsolatos napirendi pontok tárgyalására valamennyi állandó és eseti tagot meg kell hívni.
11. A Bizottság állandó tagjai:
a) a Bizottság elnöke és társelnökei,[2]
b) az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium képviselője,
c) az Oktatási és Kulturális Minisztérium képviselője,
d) az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium képviselője,
e) a Pénzügyminisztérium képviselője,
f) a kábítószerügyi koordináció stratégiai területeit képviselő nem kormányzati szervezetek által - a 15-18. pontok szerint - delegált négy fő.
12. A Bizottság eseti tagjai:
a) a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselője,
b) a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium képviselője,
c) a Honvédelmi Minisztérium képviselője,
d) a Külügyminisztérium képviselője,
e)[3]
f) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat képviselője,
g) a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának képviselője,
h) az Országos Rendőr-főkapitányság képviselője,
i) a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának képviselője.
13. A Bizottság szakértő tagjai:
a) a Legfelsőbb Bíróság képviselője,
b) a Legfőbb Ügyészség képviselője,
c) a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács képviselője,[4]
d) a nemzetbiztonsági szolgálatok képviselője,[5]
e) a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal képviselője,
f) az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal képviselője,
g) az Országos Addiktológiai Intézet képviselője,
h) a Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központ képviselője,
i) a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet képviselője,
j) a Bizottság elnöke által felkért további szakértők.
14. A 11. pont b)-e) alpontja és a 12. pont szerinti tag az adott kormányzati szerv vezetője által kijelölt, vezetői megbízású, állásfoglalásra jogosult személy.
15. A nem kormányzati szervezetek közül azok jogosultak delegálásra, amelyek létesítő okirata, alapszabályzata tartalmazza, hogy a szervezet a kábítószerügyi koordináció valamely stratégiai területén működik.
16. A Bizottság elnöke a nem kormányzati szervezetek által delegált tagok megbízatásának lejárta előtt hatvan nappal közleményt tesz közzé, amelyben felhívja a 15. pont szerint delegálásra jogosult nem kormányzati szervezeteket, hogy a delegálási igény bejelentése céljából a közlemény megjelenésétől számított 30 napon belül jelentkezzenek be a Bizottság Titkárságán, és ezzel egyidejűleg jelölj ék ki a 17. pontban foglalt választási eljárásban részt venni jogosult képviselőjüket.
17. A Bizottság titkára kitűzi a 16. pont szerint bejelentkezett szervezetek által a Bizottságba delegálni kívánt tagok megválasztásának időpontját, és biztosítja a választás lebonyolításához szükséges feltételeket (helyiség, jegyzőkönyvvezető) . A választásban részt vevő nem kormányzati szervezetek maguk tesznek javaslatot a Bizottságba delegálni kívánt tagok személyére. A nem kormányzati szervezeteket a Bizottságban a négy legtöbb szavazatot kapott személy képviseli. A választásról jegyzőkönyv készül, amelyhez csatolni kell a jelenléti ívet. A választás menetére vonatkozó további részletes szabályokat a Bizottság ügyrendje tartalmazza.
18. Ha a 17. pont szerinti választás nem vezet eredményre, a Bizottság elnöke kéri fel a tagokat a 15. pontban foglaltaknak megfelelő nem kormányzati szervezetek tagjainak köréből.
19. A nem kormányzati szervezetek által delegált tagok megbízatása két évre szól. A nem kormányzati szervezetek által delegált tagok az első bizottsági ülésen, amelyen részt vesznek - megbízatásuk igazolása céljából - bemutatják a Bizottság elnökének a delegálásukról készült jegyzőkönyv másolatát.
20. Ez a határozat a közzététel napján lép hatályba.
21. A Bizottság elnöke az e határozat hatálybalépését követő 15 napon belül teszi közzé a 16. pont szerinti közleményt. A nem kormányzati szervezetek által első alkalommal delegált tagok megválasztására egyebekben a 16-18. pontokban foglaltak az irányadók. A nem kormányzati szervezetek által első alkalommal delegált tagok megbízatása 2008. december 31-éig szól.
22.[6]
23.[7]
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 1010/2009. (I. 30.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2009.02.01.
[2] Megállapította az 1010/2009. (I. 30.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 2009.02.01.
[3] Hatályon kívül helyezte az 1010/2009. (I. 30.) Korm. határozat 3. pontja. Hatálytalan 2009.02.01.
[4] Módosította az 1087/2011. (IV. 12.) Korm. határozat 16. d) pontja. Hatályos 2011.04.13.
[5] Módosította az 1094/2007. (XII. 5.) Korm. határozat 23. ba) pontja. Hatályos 2007.12.13.
[6] Hatályon kívül helyezte az 1094/2007. (XII. 5.) Korm. határozat 23. bb) pontja. Hatálytalan 2007.12.13.
[7] Hatályon kívül helyezte az 1094/2007. (XII. 5.) Korm. határozat 23. bb) pontja. Hatálytalan 2007.12.13.