Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1040 I. A Ptk. 203. §-ából következik, hogy a jogszerzővel szembeni fellépéshez a hitelező és az adós közötti jogviszonyból származó kötelezettségnek az igény állapotába kell kerülnie, azaz bírói úton kikényszeríthetőnek kell lennie [Ptk. 203. § (1) bek.].

II. A jogszerzőt a követelés kielégítésének tűrésére kötelező bírósági határozatnak tartalmaznia kell annak a követelésnek az összegét, amellyel az adós a hitelezőnek tartozik, és amelynek végrehajtását az átruházott vagyonból a jogszerző tűrni tartozik [1994. évi LIII. tv. (Vht.) 15. §, 20. §].

Az I. r. felperes és az F. Rt. (a továbbiakban: F. Rt.) között 1998. december 14-én 189 500 000 Ft folyósítására közokiratban foglalt kölcsönszerződés jött létre, amelynek visszafizetéséért az I. r. alperes ugyancsak közokiratban foglaltan készfizető kezességet vállalt. A felperes 1999. május 13-án a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondta. Az adós ellen 1999. május 25-ei, majd július 5-ei kezdő időponttal felszámolási eljárás indult. A kezes, I. r. alperessel szemben a végrehajtási záradékkal ellátott okirat alapján megindult a végrehajtási eljárás. A végrehajtási záradékot azonban a K. Városi Bíróság 2001. március 14-én jogerőre emelkedett végzésével törölte. Az I. r. alperes a b.-i ingatlana 1/2 részét a II. r. alperesnek, valamint a b.-i ingatlanát a II-III. és a IV. r. alpereseknek ajándékozta, akiknek tulajdonjoga 1999. július 9-én, illetve 12-én az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került. Az I. r. alperes az F. Kft.-ben lévő üzletrészét 1999. szeptember 15-én a II. és a III. r. alperesekre átruházta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felpereseknek az ajándékozási, valamint az üzletrész átruházási szerződés semmisségének, illetve relatív hatálytalanságának a megállapítására irányuló keresetét elutasította. Ítéletének indokolása szerint mind a Ptk. 207. §-ának (5) bekezdésére alapított semmisség, mind a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése szerinti hatálytalanság megállapításához szükséges a fedezet elvonásának szándéka, illetve az utóbbi esetben pedig a fedezet tényleges elvonása. Fedezetelvonás csak akkor valósulhat meg, ha a hitelező a sérelmezett szerződés megkötésének időpontjában érvényes és lejárt követeléssel rendelkezik. Az I. r. felperes azonnali hatályú felmondását azonban a K. Városi Bíróság érvénytelennek nyilvánította, ezért a felperesek igénye az ajándékozási szerződés megkötésének időpontjában nem állt fenn, így annak fedezetét az I. r. alperes által megkötött szerződések nem is vonhatták el.

A másodfokú bíróság 2003. június 12-én kelt ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta és megállapította, hogy az I. r. alperes és a II-III-IV. r. alperesek között a perbeli ingatlanokra kötött ajándékozási szerződések a felperesekkel szemben hatálytalanok és az I., III-IV. r. alpereseket annak tűrésére kötelezte, hogy az I. r. felperes jogutódja a II. r. felperes a kölcsönszerződésből eredő követelését - a behajthatatlanság igazolását követően - az átruházott ingatlanokból kielégíthesse. A másodfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a kielégítési alap elvonása a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése értelmében akkor is megállapítható, ha a követelés érvényesen létrejött, bár még nem vált esedékessé az ajándékozási szerződések időpontjában. Az ajándékozási szerződések viszonylagos hatálytalansága folytán a megajándékozott alperesek a követelés behajthatatlanságának igazolását követően kötelesek tűrni, hogy a jogosult az átruházott ingatlanokból kielégítést keressen.

A jogerős ítélet ellen az I-IV. r. alperesek felülvizsgálati kérelemmel éltek, amelyben a Ptk. 203. §-ának (1) bek., 4. §-ának (4) bek. és 272-276. §-ainak megsértésére hivatkozva a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérték. Álláspontjuk szerint a Ptk. 203. §-a (1) bekezdésének az a helyes értelmezése, hogy harmadik személy követelésének az igény állapotába kell kerülnie, ez pedig akkor valósul meg, ha az kényszer útján érvényesíthető. A megyei bíróság 2003. február 20-án hozott ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróságnak azt a döntését, amellyel a kölcsönszerződés felmondásának érvénytelenségét megállapította, a végrehajtási záradék is törlésre került, így a felpereseknek végrehajtható követelése az I. r. alperes készfizető kezessel szemben nem keletkezett. A jogellenes felmondás folytán a Ptk. 4. §-ának (4) bekezdésére figyelemmel a felperes nem is hivatkozhatna arra, hogy a készfizető kezes által kötött szerződések hatálytalanok.

A felperesek ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban tartását kérték annak helyes indokai alapján, és arra is hivatkoztak, hogy az I. r. alperes mint az adós F. Rt. vezérigazgatója tudott a felszámolási eljárás megindulásáról és ennek ismeretében fedezet-elvonási célból ajándékozta el a perbeli ingatlanokat.

Az alperesek felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint részben alapos.

A felperesek a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdésére alapítottan annak tűrésére kérték az alpereseket kötelezni, hogy követelésüket az alperesekre átruházott vagyonból behajthassák. Ez a kereset nem csupán az I. r. alperes és a II-IV. r. alperesek között létrejött vagyonátruházási szerződések hatálytalanságának puszta megállapítására irányult, hanem az átruházott vagyonból való kielégítés tűrésére, a kereset tehát a marasztalási keresetek típusába sorolható. A másodfokú bíróság ennek megfelelően tűrésre kötelezte a II-IV. r. alpereseket, ami azt jelenti, hogy ellenük végrehajtási eljárás indítható a követelés behajthatatlansága esetén. A másodfokú bíróság azonban nem állapította meg, hogy mennyi az a követelés, amely az I. r. alperest mint kezest terheli és amely kielégítésének tűrésére a végrehajtás során a II-IV. r. alperesek kötelesek. A felperesek az I. r. alperes marasztalását nem kérték, és a végrehajtási záradék törlése folytán a követelés összege nem állapítható meg.

A Ptk. 203. §-ából megállapítható, hogy a jogszerzővel szembeni fellépéshez a hitelező és az adós közötti jogviszonyból eredő kötelezettségnek az igény állapotába kell jutnia. A felpereseknek tehát a perben azt kellett bizonyítaniuk, hogy olyan alanyi joguk van az I. r. alperessel szemben, amely bírói úton kikényszeríthető. Az F. Rt. adóssal szembeni hosszú távú kölcsönszerződésből eredő követelés azonban a szerződés szerint csak 2000-2003. között, részletekben járt volna le. Az I. r. felperes a 2000. július 25-én indított keresetében igényét az 1999. május 13-ai azonnali felmondásra alapította. Ez az igénye azonban a megyei bíróság jogerős ítéletéből megállapíthatóan, amelyet a Legfelsőbb Bíróság hatályában fenntartott, alaptalannak bizonyult. Így érvényes felmondás hiányában a felpereseknek az I. r. alperessel szembeni követelése - ezen a címen - nem vált esedékessé, érvényes felmondás hiányában a kölcsönszerződés 1993. május 13-át követően a felek között továbbra is fennállt. A felpereseknek nem volt olyan érvényesíthető követelése, amelynek fedezetét az I. r. alperes elvonta, illetve, amely végrehajtásának tűrésére lehetett volna kötelezni a II-IV. r. alpereseket.

Megállapítható azonban, hogy az F. Rt. adósnak az I. r. alperes a részvényese és a vezérigazgatója volt, az adós a felszámolási eljárást maga ellen május 11-én kérte, mely május 25-ei kezdő időponttal elrendelésre is került, majd a kérelem visszavonása folytán ismételten július 5-én került sor a fizetőképtelenség ismételt megállapítására és a felszámolás megindítására. Mindebből pedig egyrészt az következik, hogy az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 35. §-ának (1) bekezdése értelmében a felszámolás kezdő időpontjában a gazdálkodó szervezet valamennyi tartozása lejárttá vált, így a felperesek követelése a kezes I. r. alperessel szemben is az igény állapotába került. Másrészt pedig az, hogy a kezes I. r. alperesnek a hitelező követelésének lejártával számolnia kellett és így nyilvánvaló, hogy fedezetelvonó célzattal kötötte meg a vagyonátruházási szerződéseket közeli hozzátartozóival, akiknek rosszhiszeműségét a Ptk. 203. §-ának (2) bekezdése szerint vélelmezni kellett.

Sem a kölcsönszerződés adósa, sem annak kezese, azaz az I. r. alperes marasztalására azonban nem került sor, így nem állapítható meg - és a perben elmaradt ennek a bizonyítása -, hogy milyen összegű tartozása áll fenn a kezesnek a felperesekkel szemben, amelynek végrehajtását a II-IV. r. alperesek tűrni kötelesek. A II-IV. r. alperesek ellen végrehajtást indítani csak a bíróság által megállapított marasztaló (tűrésre kötelező) határozat alapján - amelynek tartalmaznia kell a követelés összegét is - kiállított végrehajtási lappal, vagy végrehajtási záradékkal ellátott okirat alapján lehet (Vht. 15. §, ill. 20. §). Ennek hiányában a bírósági ítélet tehát végrehajthatatlan.

A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/B. §-a alkalmazásával a Pp. 213. §-ának (3) bekezdése szerint közbenső ítéletet hozott, amellyel a másodfokú bíróság jogerős ítéletének az I. r. alperes és a II-IV. r. alperesek között létrejött ingatlanajándékozási szerződések relatív hatálytalanságát megállapító rendelkezését hatályában fenntartotta, míg a követelés kielégítésének tűrésére kötelező rendelkezését a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és ebben a keretben a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Ebben az eljárásban a másodfokú bíróságnak meg kell állapítani, hogy az I. r. alperes milyen összeggel tartozik a felpereseknek, azaz a II-IV. r. alperesek milyen összegű követelés erejéig kötelezhetők tűrésre. (Legf. Bír. Gfv. I. 30.006/2004. sz.)