Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1979.1.2 Az 1975. évi 7. számú törvényerejű rendelet alapján beállt mentesítés utólagos hatályvesztése nemcsak az újabb cselekmény minősítésére és a büntetés kiszabására van kihatással, hanem meghatározza azt is, hogy a büntető eljárást a bűntetti avagy a vétségi eljárás alapján kell-e lefolytatni [Btk. 64. §, Be. 89. §, 1975. évi 7. sz. tvr. 14. §].

A járásbíróság jogerős ítéletével a terhelt bűnösségét folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettében állapította meg és ezért 5000 forint pénzfőbüntetésre ítélte.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint a terhelt az ÁFÉSZ italboltjában a boltvezetőt helyettesítette és a napi bevételből folyamatosan eltulajdonított. A cselekményével okozott 5000 forint kárt a nyomozás során megtérítette.

A terhelt cselekményeit minősítő és a büntetést kiszabó rendelkezések ellen, valamint az eljárási szabályok megsértése miatt a terhelt terhére emelt törvényességi óvás alapos.

I. Az eljárás adatai alapján megállapítható, hogy a terhelt vagyon elleni bűncselekmény miatt már többször volt elítélve.

Első ízben a bíróság a terheltet a társadalmi tulajdont károsító lopás bűntette miatt 6 hónapi - 20%-os bércsökkentéssel járó - javító-nevelő munkára ítélte, melynek egy részét utóbb 1 hónapi és 6 napi szabadságvesztésre változtatott át.

Ezt követően a bíróság a terheltet folytatólagosan, magánokirathamisítással elkövetett csalás bűntette miatt 10 hónapi szabadságvesztésre ítélte, majd összbüntetésbe foglalta az előbb említett büntetéseket és az összbüntetés tartamát 10 hónapi és 15 napi szabadságvesztésben állapította meg.

A terhelt ezt a büntetését 1975. március 17. napján kitöltötte.

Az 1975. március 29. napján hatályba lépett, a közkegyelem gyakorlásáról szóló 1975. évi 7. számú törvényerejű rendelet 11. §-ának (1) bekezdése értelmében mentesülnek a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, akiket megelőzően a bíróság egy esetben ítélt 1 évet meg nem haladó tartamú szabadságvesztésre és ezt a büntetésüket a tvr. hatályba lépéséig kitöltötték.

Tekintettel arra, hogy a terhelt esetében ezek a feltételek fennállottak, a terhelt mentesült az előző szabadságvesztés tekintetében a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól.

A közkegyelem gyakorlásáról szóló 1975. évi 7. számú tvr. 14. §-ában foglalt rendelkezés szerint a kegyelem - s ennek körében természetesen a kegyelmi mentesítés is - hatályát veszti, ha a kegyelemben részesült személyt a tvr. hatálybalépését követő 3 éven belül elkövetett szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélik.

A jogszabály utóbb említett rendelkezéséből az következik, hogy ha a közkegyelmi rendelkezés folytán az előző elítéléshez fűződő hátrányok alól mentesült terheltet a tvr. hatálybalépését követő 3 éven belül megvalósított gondatlan bűncselekmény miatt ítélik el, avagy szándékos bűncselekmény miatt pénzbüntetésre vagy javító-nevelő munkára ítélik, ez a kegyelmi mentesítést nem érinti; míg ha az újabban elkövetett szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélik: a közkegyelmi mentesítés ex tunc veszti hatályát, ehhez képest vagyon elleni bűncselekmény miatt szabadságvesztésre elítélés esetén a terheltet a Btk. 311. §-ának 2. pontja szerint mint visszaesőt kell büntetőjogilag felelősségre vonni.

II. Az ügyészség az ÁFÉSZ sérelmére megvalósított sikkasztás miatt vádindítványában a terheltet - az ítéletben megállapított tényállással egyező történeti eseményeket vád tárgyává téve - a Btk. 292. §-ába ütköző és a 296. §-ának (1) bekezdése szerint minősülő sikkasztás bűntettével vádolta s egyben vele szemben a Btk. 68. §-a (2) bekezdésének e) pontja alkalmazásával pénzfőbüntetés kiszabását indítványozta.

A vádindítvány tartamára tekintettel a járásbíróság a Be. 90. §-ának (2) bekezdése szabályának megfelelően a büntető eljárást a vétségi eljárás szabályai alapján folytatta le és ítéletében a vádindítványban foglaltakat mindenben magáévá tette. Ehhez képest a terhelt esetében a visszaesőkénti minősítés mellőzésével a Btk. 292. §-ába ütköző folytatólagosan megvalósított sikkasztást a Btk. 296. §-ának (1) bekezdése szerinti alapesetként minősítette és a Btk. 68. §-a (2) bekezdésének e) pontja alkalmazásával vele szemben pénzfőbüntetést szabott ki.

A járásbíróság ítélete elsősorban a terheltre kiszabott büntetés nemére vonatkozóan törvénysértő, s törvénysértő a cselekmény jogi minősítése, továbbá megvalósult a büntető eljárási szabályok megsértése is.

a) A terhelt az elbírálás alatt álló ügyben harmadik esetben állt a bíróság előtt, s valamennyi alkalommal fosztogatási jellegű bűncselekményt - lopást, sikkasztást és csalást - követett el.

A terhelttel szemben a legelső esetben nevelő jellegű büntetést szabott ki a bíróság, a kiszabott javító-nevelő munkát azonban szabadságvesztésre kellett átváltoztatni.

Az ezt követően elkövetett célzatos s mintegy 20 000 forint kárt okozó vagyon elleni bűncselekmény miatt kiszabott szabadságvesztés tekintetében a terhelt a közkegyelem folytán mentesült a hátrányos jogkövetkezmények alól, ennek ellenére a várakozási idő alatt újból szándékos vagyon elleni bűncselekményt követett el.

Mindezekből arra vonható következtetés, hogy a kriminológiai értelemben vett visszaeső terhelttel szemben az ismételten elkövetett bűncselekmény miatt nincs helye a Btk. 68. §-a (2) bekezdésének e) pontja alkalmazásával pénzfőbüntetés kiszabásának, hanem kizárólag szabadságvesztés büntetéstől várható a büntetés céljának megvalósulása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!