Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.5.194 I. A felszámolási eljárásban félbeszakadásnak nincs helye. Ezért, ha a gazdálkodó szervezet adós az eljárás folyamán jogutód nélkül megszűnik, s ezzel elveszíti jogképességét, a félbeszakadás megállapítása helyett az eljárás megszüntetésére kerül sor [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 3. § (1) bek. b) pontja, 4. §; 6. § (2) és (4) bek.; Pp. 50. § (1) bek.; Pp. 111. § (1) bek., 130. § (1) bek. e) pontja, 157. § a) pontja; 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 53. § (1) bek. f) pontja és (2) bek.].

II. Ha az adós jogalanyiságát elveszti, ellene a felszámolási eljárás - amely csak az adós vagyonára terjed ki - nem folytatható. Az eljárásba az adós gazdálkodó szervezet tagjai (tulajdonosai) nem vonhatók be. Ez utóbbi személyek esetleges helytállási kötelezettsége csak külön polgári perben állapítható meg [1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 56. §].

A K. K. és Sz. Kft. hitelező 2002. június 21-én kezdeményezett felszámolási eljárást a P. É. Kft. adóssal szemben. A Fővárosi Bíróság a kérelmet az adós székhelye szerint illetékes Megyei Bírósághoz tette át. Az iratok 2002. december 9-én érkeztek meg az illetékes bírósághoz. A hitelező kérelmét az elsőfokú bíróság a 3. sorszámú végzésével a többször módosított 1991. évi IL. törvény 6. §-ának (2) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 130. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján hivatalból elutasította, mert az adós korlátolt felelősségű társaságot a Megyei Bíróság, mint Cégbíróság 2003. január 13-án jogerőre emelkedett végzésével hivatalból törölte a cégnyilvántartásból, ezért az adós a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 53. §-ának (2) bekezdése értelmében a jogalanyiságát elvesztette. E végzés ellen a hitelező élt fellebbezéssel.

Jogorvoslati kérelmében előadta, hogy az elutasítással megengedhetetlen joghátrány éri. Hangsúlyozta, hogy már jóval az adós törlése előtt megindította a felszámolási eljárást. Álláspontja szerint a hivatalbóli törlés csak olyan esetben fordulhat elő, amelyért a társaság tagjai felelősek, így az elsőfokú bíróságnak "a felelősség-átvitel alkalmazásával a társaság tagjai irányában kellett volna a hitelezői igény érvényesítésével kapcsolatos eljárást folytatni." Ezért kérte az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását arra, hogy "a hitelező igényét a társaság tagjai irányában érvényesítse."

A fellebbezés nem alapos.

Az elsőfokú bíróság a helyesen megállapított tényállásból helytálló jogi következtetésre jutott. A hitelező a fellebbezésében nem hozott fel olyan új tényt vagy bizonyítékot, amely alkalmas lenne az elsőfokú bíróság helytálló végzésének a megváltoztatására.

A jelen felszámolási eljárásban alkalmazandó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, lényegesen az 1993. évi LXXXI. törvénnyel, valamint az 1997. évi XXVII. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (többször mód. Cstv.) 1. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámolási eljárás olyan eljárás, amelynek célja, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszüntetése során a hitelezők e törvényben meghatározott módon kielégítést nyerjenek. A többször mód. Cstv. 3. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint e törvény alkalmazásában adós az a gazdálkodó szervezet, amely tartozásait az esedékességkor nem tudta vagy előreláthatóan nem tudja kiegyenlíteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!