Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.1.13 Az eladó nem jogosult a vevő vételárfizetési késedelme miatti elállásra akkor, ha a tehermentesként eladott ingatlant nem tehermentesíti és erre a szerződés alapján a vevő - az eladó tehermentesítésre való felhívása nélkül - is jogosult, amit az eladó a vételár teljesítéseként köteles elfogadni [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 320. §, 370. § (1) bek., 1991. évi XLIX. tv. 47. § (1) bek.].

[1] Az alperes 2009. június 18-án megvette a felperestől a perbeli ingatlan 295/10000 részét - amely egy kialakításra kerülő társasházi lakásnak felelt meg - 14 373 100 forint vételárért. A vevő 5 373 100 forintot kifizetett az eladónak, a fennmaradó összeg pedig a társasház bejegyzését követő hónap 20. napjáig volt esedékes. Az ingatlant az eladó tehermentesen adta el az alperesnek, de azt egyebek mellett 360 000 000 forint erejéig bejegyzett keretbiztosítéki jelzálogjog terhelte. A szerződés szerint 9 000 000 forint bankszámlájára való utalása esetén az érintett ingatlanról, illetve tulajdoni hányadról a jelzálogjog-jogosult hozzájárulását adja a jelzálogjoga törléséhez. A szerződés szerint a vételár-hátralékot az alperes banki hitelből vállalta fedezni és a felek megállapodtak abban is, hogy a vételár-hátralékból a tehermentesítéshez szükséges összeget az alperes a jelzálogjog-jogosult számlájára történő átutalás útján teljesíti és azt teljesítésként az eladó elfogadja.

[2] A társasházat bejegyezték, a felperes azonban 2011. március 24-én felszámolás alá került. Az alperes szakvéleménnyel alátámasztottan 6 918 226 forint összegű szavatossági igényt jelentett be a felperessel szemben, amit a felszámoló követelésként nyilvántartásba vett. 2013. június 10-én a felperes felszámolója - elállás terhe mellett - a szavatossági igény összegével csökkentett vételárként 2 081 774 forint megfizetésére hívta fel az alperest. Az alperes közölte, hogy az ingatlant jelenleg is jelzálogjog terheli, ezért a szerződés értelmében az alperesnek nem az eladó részére, hanem a hitelezőnek kell kifizetnie a vételár-hátralékot. Az ismételt felszólításra az alperes felhívta a felperest, hogy közölje, milyen összegű jelzálogjog terheli az ingatlant. A felperes 2013. július 18-án a szerződéstől elállt. Az elállást az alperes nem fogadta el.

[3] A felperes keresetében egyebek mellett kérte annak a megállapítását, hogy az elállás jogszerű volt. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[4] Az elsőfokú bíróság részítéletével a keresetet az adásvételi szerződéstől való elállás jogszerűségének a megállapítása körében elutasította. Az indokolás szerint a felek az adásvételi szerződésben megállapodtak, hogy a vevő a tehermentesítéshez szükséges összeget közvetlenül a jelzálogjog-jogosult felé fizeti. A szerződés a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 370. §-ának (1) és (2) bekezdéséhez képest az eladó tehermentesítésre való felhívásának a mellőzésével tette lehetővé, hogy a vételárhátralékból a vevő az ingatlant tehermentesítse. A hátralékos vételár felperes részére történő megfizetésére tehát az alperes nem volt köteles, de abba jogosult volt a szavatossági igényéből eredő követelését is beszámítani. Az ingatlant 360 000 000 forint erejéig keretbiztosítéki jelzálogjog terheli, de ha nem ez, hanem a szerződésben rögzített 9 000 000 forint szükséges a tehermentesítéshez, az is jóval meghaladja a felperesnek járó vételárhátralékot. A felperes az ingatlant nem tehermentesítette, ezért az alperes jogszerűen élhetett vele szemben a visszatartás jogával. A felperes késedelme az alperes késedelmét kizárta, így az elállás nem lehetett jogszerű.

[5] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét annak helyes indokaira való utalással hagyta helyben. Indokolásában kiemelte, hogy a beszámításra tekintettel az alperes tartozása 1 628 144 forint. Az ingatlant a felperes nem tehermentesítette és felszámolása folytán kérdéses, hogy erre bármikor képes lesz. Az elállás esetén egyébként az eredeti állapot helyreállításának van helye, ezért ez esetben is alkalmazni kell az 1/2010. (VI. 28.) PK vélemény 4. pontjában foglaltakat, mert csak az a fél követelheti eredményesen a visszajáró szolgáltatást, aki egyben vállalja a számára teljesített szolgáltatás visszatérítését és erre képes is.

[6] A jogerős részítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte, hogy a Kúria annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság részítéletét változtassa meg és adjon helyt a keresetének. Másodlagosan az elsőfokú bíróság részítéletének a hatályon kívül helyezésére is kiterjedően kérte az elsőfokú bíróság utasítását új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára.

[7] A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint jogszabály nem írja elő, hogy elállásnak csak akkor lenne helye, ha a jogot gyakorló fél maga is vállalja a számára teljesített szolgáltatás visszatérítését és képes is arra. A PK-vélemény az érvénytelenség és nem az elállás jogkövetkezményeit rendezi, a perbeli esetben pedig a felperes jogszabály alapján gyakorolta az elállási jogát, amivel a szerződést felbontotta. Figyelmen kívül hagyta a jogerős részítélet azt is, hogy a felszámolási eljárás alatt álló cég esetében a felszámoló jogosult a cég által kötött szerződések felmondására és az alperes az igényét a felszámolási eljárásban érvényesítheti. A jogerős részítélet gátolja a felszámolási eljárás lefolytatását, mert amíg a perbeli szerződés fennáll, a felszámolónak nincs módja az igény érvényesítésére, a vagyon értékesítésére és a hitelezői igények kielégítésére.

[8] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kérte, hogy a Kúria a jogerős részítéletet tartsa fenn hatályában és kötelezze a felperest a perköltség megfizetésére.

[9] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[10] A jogerős részítélet az ügy elbírálásához szükséges mértékben feltárt és helyesen megállapított tényállásból helytálló jogi következtetést vont le, azzal a Kúria is egyetértett, jogszabálysértés nem történt.

[11] A régi Ptk. 320. §-ának (3) bekezdése szerint a szerződésen alapuló elállási jogát nem gyakorolhatja az a fél, aki a már megkapott szolgáltatást nem, vagy csak tetemesen csökkent értékben tudja visszaszolgáltatni. A jogszabályi rendelkezés alapján a Kúria azt is kimondta eseti döntésében, hogy a szerződés alapján elállásra jogosult fél ezt a jogát nem tudja gyakorolni, ha a körülményekben bekövetkezett változás folytán a másik szerződő fél a dolog visszaadására már nem képes (BH 2004.320.). A jogszabályi rendelkezés alapján gyakorolt elállási jog nem esik e törvényi rendelkezés alá. Helyesen hivatkozott az alperes azonban arra, hogy a régi Ptk. 4. §-ának (1) bekezdése alapján a polgári jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és a tisztesség követelményének megfelelően, kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni. A jóhiszemű joggyakorlás követelményének pedig nem felel meg az, ha valaki a törvényen alapuló elállási jogát akarja úgy gyakorolni, hogy maga nem tudja visszaadni a másik féltől kapott szolgáltatást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!