Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10142/2012/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [355/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. §, 2. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

A munkaügyi bíróság helyes jogértelmezés eredményeként helyezte hatályon kívül a felperest a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészébe befizetésre kötelező közigazgatási határozatot, az alperes ugyanis nem tudott megjelölni olyan jogszabályi rendelkezést, amelynek alapján a külföldi munkaadóval kötött magánjogi szerződés teljesítése érdekében Magyarországon munkát végző román állampolgárok foglalkoztatásának engedélymentessége, illetőleg az engedély beszerzésére irányuló kötelezettség a kiküldő vállalkozás társadalombiztosítási kötelezettsége teljesítésének függvényében állna fenn. 355/2007. Korm. rend. 1. § (1), 355/2007. Korm. rend. 1. § (2), 355/2007. Korm. rend. 2. § (1), 355/2007. Korm. rend. 2. § (2), 1996. LXXV. Tv. 7/A. §, 1991. IV. Tv. 7. § (2), 1991. IV. Tv. 7. § (1), 1991. IV. Tv. 7. § (4), 1991. IV. Tv. 58. § (5) c), 8/1999. SZCSM rend. 17. §, 96/1971. EK. irányelv 1. cikk (1), 96/1971. EK. irányelv 1. cikk (3), 96/1971. EK. irányelv 2. cikk 1408/1971. EGK. rend. 4. cikk (1), 1408/1971. EGK. rend. 12. cikk (1)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.142/2012/5.szám

A Kúria a dr. Szegner Anna ügyvéd által képviselt Kft. felperesnek a jogtanácsos által képviselt Nemzeti Munkaügyi Hivatal, jogelőd: Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perben a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság részéről 4.M.583/2011/5. szám meghozott jogerős ítélet ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 4.M.583/2011/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetékét a magyar állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes V. alatti spárgaültetvényén az alperes elsőfokú hatósága 2008. április 21-én helyszíni ellenőrzést tartott, majd bizonyítási eljárást folytatott le, amelynek eredményeként - a másodfokú hatóság által elrendelt új eljárás során, a 2009. szeptember 2-án meghozott határozatában - megállapította, hogy a felperes 157 fő külföldi (román állampolgárságú) munkavállalót engedély nélkül foglalkoztatott, ezért a Munkaerő-piaci Alap javára 86.664.000 forint befizetésére kötelezte. A határozat indokolása szerint a felperes 2008. március 20-án szolgáltatásra irányuló megállapodást kötött a F. romániai székhelyű gazdasági társasággal, azonban a szolgáltatási szerződés keretében Magyarországra küldött munkavállalók nem rendelkeztek E-101 jelű társadalombiztosítási igazolással, amelynek következtében magyarországi munkavégzésükre csak az előírt engedély alapján kerülhetett volna sor.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot - a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 7. § (1)-(2) bekezdése, a Magyar Köztársaság által a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek tekintetében alkalmazott, a munkaerő szabad áramlásával összefüggő átmeneti szabályokról szóló 355/2007.(XII.23.) Korm. rendelet (Kr.) 2. § (1) bekezdése és a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény (Met.) 7/A. §-a alkalmazásával - helybenhagyta, mert az elsőfokú hatóság nemzetközi jogsegély keretében, a romániai társhatóság adatszolgáltatása alapján tisztázta azt a felperes előtt is ismert tényt, hogy a munkavállalók nem rendelkeztek E101-es nyomtatvánnyal.

A határozat indokolása szerint a külföldi magyarországi foglalkoztatásának speciális esetkörét jelentő, ún. határon átnyúló szolgáltatások közé tartozó kiküldetés, kirendelés, munkaerő-kölcsönzés (posting) esetén a foglalkoztató is külföldi, akinek a munkavállalója a belföldi személlyel kötött magánjogi szerződés alapján teljesít Magyarországon munkavégzést. A posting keretében történő kiküldetés esetén a munkavállalónak rendelkeznie kell a küldő ország társadalombiztosítási hatósága által kiállított E101-es nyomtatvánnyal, ilyen esetben a hatóság csak az Mt. 106/A. § rendelkezései érvényesülését vizsgálja. Nyomtatvány hiányában nem fogadható el a posting keretében való foglalkoztatásra történő hivatkozás, és a munkavállalást úgy kell kezelni, mintha egyéni munkavállalás lenne. Ha az egyéni munkavállalás engedélyköteles és a belföldi foglalkoztató nem rendelkezik a szükséges engedéllyel, akkor a külföldi engedély nélküli foglalkoztatása miatt kell eljárni, ezen esetekben pedig a belföldi foglalkoztatót terheli a felelősség, mivel az ő feladata a munkavállalási engedély beszerzése.

A jogerős közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perben a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság a 2.M.988/2009/9. számú ítéletével a másodfokú határozatot az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatállyal hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.

A Legfelsőbb Bíróság az Mfv.II.10.263/2010/4. számú végzésében a 2.M.988/2009/9. számú ítéletet - az Flt. 7. § (1) és (4) bekezdése, 58. § (5) bekezdés c) pontja, a külföldiek magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről szóló 8/1999.(X.10.) SzCsM rendelet (SzCsMr.) 7. § (6) bekezdése, az SzCsMr. 2006. május 12. és 2007. december 31. között hatályos 7. § r) pontja, valamint a Kr. 1. § (1) bekezdés c) pontja és (2) bekezdése alkalmazásával - hatályon kívül helyezte és a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A munkaügyi bíróságnak a Legfelsőbb Bíróság iránymutatása alapján abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a Kr. hatálya kiterjedt-e a perbeli foglalkoztatásra, mert csupán ez esetben lehet megalapozott az alperes azon hivatkozása, hogy a perbeli időszakban - a Kr. 2. § (1) bekezdése szerint - román állampolgárok Magyarországon szakképzettséget nem igénylő tevékenység keretében engedéllyel voltak foglalkoztathatók.

A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság - a Legfelsőbb Bíróság végzésével elrendelt új eljárásban hozott ítéletével, az Flt. 7. § (2) bekezdése, a Kr. 1. § (1) bekezdés c) pontja és (2) bekezdése alkalmazásával - a közigazgatási határozatokat hatályon kívül helyezte.

Az ítéleti érvelés szerint az alperes sem a közigazgatási eljárás során, sem a perben nem vitatta, hogy a felperes és a romániai székhelyű gazdasági társaság között érvényes szerződés jött létre a felperes spárgaültetvényén lévő termés felszedésére. A megállapodás szerint a romániai székhelyű gazdasági társaság arra vállalt kötelezettséget, hogy saját munkavállalói szolgáltatás keretében, kiküldetésben, a magyarországi gazdasági társaság érdekében fognak munkát végezni, ebből pedig egyértelműen megállapítható, hogy a felperes és a romániai gazdasági társaság közötti megállapodás megfelel a Kr. 1. § (2) bekezdésében foglaltaknak. A perbeli foglalkoztatásra - a Kr. 1. § (2) bekezdés kivétel szabálya alapján - a Kr. hatálya nem terjed ki, ennek folytán a felperesre a Kr-nek a román állampolgárok engedély alapján történő foglalkoztatását, valamint az engedélymentesség igazolására, bejelentésére vonatkozó kötelezettséget előíró rendelkezései sem voltak alkalmazhatók. Az alperes alaptalanul rótta a felperes terhére, hogy a munkavállalók nem rendelkeztek az E101-es nyomtatvánnyal és alaptalanul kezelte a munkavállalókat úgy, mintha egyéni munkavállalás történt volna. A perbeli foglalkoztatás mellett a felperesre, mint a Kr. 1. § (2) bekezdés szerinti foglalkoztatóra az Flt. 7. § (2) bekezdés b) pontjától eltérő szabályokat sem törvény, sem kormányrendelet nem állapított meg. Ezért a felperes képviselője 2008. május 5-én jogszerűen hivatkozott arra, hogy a külföldi munkavállalók kiküldetésben történő foglalkoztatása nem volt munkavállalási engedélyhez kötött, az alperes ellenőrzési jogosultsága pedig - figyelemmel arra, hogy a felperes belföldi munkáltatóként az Mt. 106/B. § (3) bekezdése értelmében kizárólag az Mt. 106/A. §-ában meghatározott rendelkezések alkalmazását volt köteles biztosítani - csupán az Mt. 106/A. §-ában foglaltak betartására terjedt volna ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!