Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 93/2004/14 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: Magyar Gyógyszerészi Kamara

Vj-93/2004/14

Vj-93/2004/14

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Magyar Gyógyszerész Kamara (Budapest) kérelmező gazdasági versenyt korlátozó megállapodás nemleges megállapítása iránt kérelmére indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy a Magyar Gyógyszerész Kamara 2004. november 27-i Küldöttközgyűlése által elfogadott Etikai Kódex és Etikai-Fegyelmi Szabályzat - az Etikai Kódex VI.1. pontja második mondatának tervezett törlése mellett - nem minősül a gazdasági versenyt korlátozó megállapodásnak.

A határozat felülvizsgálatát a Magyar Gyógyszerész Kamara a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérheti a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A kérelem

1. A kérelmező Magyar Gyógyszerész Kamara (a továbbiakban: Kamara) 2004. május 26-án a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. törvény (továbbiakban) Tpvt.) 18.§ (1) bekezdés a) és b) pontjai alapján kérte annak megállapítását, hogy az 1999. november 27-e óta hatályos Etikai Kódex és az ahhoz kapcsolódó Etikai-Fegyelmi Szabályzat "nem esnek a Tpvt. 11. §-ának hatálya alá, illetve azok tilalom alá esésének jelentősége csekély".

2. A kérelmező kérelme alátámasztásaként hivatkozott az alábbiakra.

1. A Kamarának a gyógyszerek előállítására, forgalmazására, a gyógyszertárak tárgyi és szakmai valamint humán forrásainak meghatározására, a magisztrális gyógyszerkészítésre vonatkozó befektetésekre nézve sem korlátozó, sem ellenőrzésben megnyilvánuló befolyása nincs. A patikában forgalmazható termékeknek vételárát, eladási árát, az értékesítés egyéb üzleti feltételeit sem közvetlenül, sem közvetetten meghatározni nem tudja, ezt a feladatot jogszabályok határozzák meg. A nem támogatott gyógyszerek tájékoztató jellegű fogyasztói árát a szintén jogszabályi rendelkezések alapján teszi közzé, az árakra vonatkozó bejelentéseket a gyártók, előállítók határozzák meg a kereslet/kínálat figyelembevételével.

2. A Kamarának nincs befolyása a gyógyszerbeszerzési források felosztására, a beszerzési források és értékesítési lehetőségek közötti választás lehetőségének korlátozására.

3. A Kamarának sem módja, sem lehetősége nincs beleszólni a gyógyszert vásárló üzletfelek megkülönböztetésébe, a gyógyszerárak megkülönböztető alkalmazásába, fizetési határidők megkülönböztető kikötésébe, vagy más megkülönböztető jellegű eladási vagy vételi feltételek, vagy gyógyszer-értékesítési módszerek alkalmazásába.

3. A vizsgáló által a Tpvt. 68. § (4) bekezdése alapján elrendelt hiánypótlást a kérelmező 2004. szeptember 14-én teljesítette, egyben kérelmét akként módosította, hogy az a Kamara 2004. november 27-i Küldöttközgyűlésére előterjesztett Etikai Kódexre és Etikai-Fegyelmi Szabályzatra vonatkozik.

4. 2004. december 2-án a Kamara arról tájékoztatta a Gazdasági Versenyhivatalt, hogy 2004. november 27-én megtartott Küldöttközgyűlése a tervezett tartalommal elfogadta az Etikai Kódexet és az Etikai-Fegyelmi Szabályzatot.

II.

A tényállás A kérelmező

5. A Magyar Gyógyszerész Kamaráról szóló 1994. évi LI. törvény szerint a Kamara a gyógyszerészek szakmai, érdekképviseleti és önkormányzati köztestülete, mely kettős funkciót tölt be, egyrészt közfeladatokat ellátó köztestület, másrészt önszabályozó szakmai szervezet. Ez utóbbi szerepéből adódóan törvényes felhatalmazása van arra, hogy tagjaira vonatkozóan különféle kötelező szabályokat alkosson.

6. A Kamara feladatait a megyékben és a fővárosban működő területi szervezetei, valamint országos szervezete útján látja el. A Kamara országos szervei és területi szervezetei jogi személyeknek minősülnek. A Kamara legfőbb képviseleti szerve a területi szervezetek választott küldötteiből álló Küldöttközgyűlés, melynek kizárólagos hatáskörébe tartozik többek között az Etikai-Fegyelmi Szabályzatnak a megalkotása és módosítása.

7. A Kamara működése felett az egészségügyi miniszter gyakorol felügyeletet. Ebben a jogkörében ellenőrzi, hogy az Alapszabály jogszerű-e, továbbá más kamarai szabályzatok, illetve a kamarai szervek és tisztségviselők határozatai nem sértik-e a jogszabályokat, illetve az Alapszabályt. Törvényességi felügyelete nem terjed ki az olyan ügyekre, amelyekben munkaügyi vitának, illetőleg egyébként bírósági vagy államigazgatási eljárásnak van helye.

8. Gyógyszerészi diplomához kötött tevékenységet csak kamarai tag végezhet. A Kamarai tagság kötelező, tehát a viselkedési szabályokat megsértő tagot, vagyis azt, aki olyan tevékenységet folytat, amit jogszabály, illetőleg a Kamara Etikai-Fegyelmi Szabályzatába foglalt gyógyszerész-etikai szabályok a gyógyszerészi tevékenységgel összeférhetetlennek minősítenek, a Kamara kizárhatja a tagok sorából, ezáltal az adott szakma folytatását téve lehetetlenné a szabálysértő tag számára (a Magyar Gyógyszerész Kamaráról szóló 1994. évi LI. tv. 15.§ (4) b) pont).

Az Etikai Kódex és az Etikai-Fegyelmi Szabályzat

9. A 2004. november 27-én a Kamara Küldöttközgyűlése által elfogadott Erikai Kódexben elkülönül a gyógyszerészet, mint a szakma, a hivatás gyakorlása, és a gyógyszertár üzemeltetés, mint vállalkozási, gyógyszer kiskereskedelmi tevékenység. A hivatás gyakorlása személyhez kötött tevékenység, amelyet a gyógyszerész, mint alkalmazott, vagy mint szakmai tevékenységet is folytató gyógyszertár tulajdonos folytat. A gyógyszertár üzemeltetése vállalkozási tevékenység, amelyet a gyógyszerészek bizonyos - gyógyszertár tulajdonos - része egyéni vállalkozóként, vagy betéti társaság tagjaként folytatnak. Ez utóbbi körben az Etikai Kódex "V. Reklám és Hirdetés", valamint "VI. A tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalma" fejezetei fogalmaznak meg etikai normákat.

10. Az V. fejezet 1. pontja egyértelműen rögzíti, hogy "etikai szempontból a gyógyszerészi tevékenység hirdetése megengedett". Etikai vétségnek csak a jogszabálysértő (3. pont), illetve a betegek kiszolgáltatottságára építő vagy az orvosok és gyógyszerészek becsülete és tekintélye ellen irányuló reklámokat minősíti.

11. A VI. fejezet - egyebek mellett - rögzíti 1. pontjának második mondatában, hogy "Nem megengedett, hogy a gyógyszerész egyes betegek és intézmények számára különféle előnyöket biztosítson gyógyszerforgalmának növelése érdekében."

12. Az Etikai Kódex X.3. pontja értelmében az abban foglalt gyógyszer-etikai szabályok vétkes megszegése etikai vétségnek, ismételt súlyos esetben fegyelmi vétségnek minősül. Az Etikai-Fegyelmi Szabályzat 12. § (1) bekezdése szerint az etikai vétséget elkövető gyógyszerésszel szemben kiszabható büntetések: megrovás; pénzbírság; tagsági viszony 1-6 hónapig terjedő felfüggesztése; kizárás.

III.

A Versenytanács előzetes álláspontja

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!