Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.2.47 A társaság tagjainak személyes ellentétei, házastársi vitái, a tagsági jogok tekintetében kialakult eltérő álláspontja önmagukban nem szolgálhatnak a tag társaságból való kizárásának alapjául [1997. évi CXLIV. tv. 49. §].

A felperes a 2006. április 26-án benyújtott keresetében taggyűlési határozatra hivatkozással, az alperesnek a felperes társaságból történő kizárása iránt terjesztett elő kérelmet. A kizárásra irányuló határozat szerint az alperes a felperessel azonos tagi összetételű K. és Társai Kft. gazdasági céljai elérését akadályozza. E társaság használja a felperes vagyonelemeit, ezért bérleti díjat fizet, az alperes akadályozó magatartása elnehezíti a felperes gazdasági céljainak az elérését is. Az alperes megbízásából eljáró személyek a felperes alkalmazottat és ügyvezetőjét megfenyegették. Az alperes a K. és Társai Kft.-ben lévő üzletrészének átruházására színlelt szerződést kötött külföldi állampolgárral annak ellenére, hogy a K. és Társai Kft. által felvett hitelek biztosítására a felperes vagyonára alapítottak jelzálogjogot. Az alperes a felperesnél személyes közreműködésre nem hajlandó.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Tagadta a határozatban foglalt indokokat. Álláspontja szerint a perindításra azért került sor, hogy a felperes ügyvezetőjével fennálló házasságának felbontása miatt keletkezett vagyonjogi igényének kielégítését ellehetetlenítsék.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.

A bíróság álláspontja az volt: annak ellenére, hogy a K. és Társai Kft., valamint a felperesi kft. tagjainak személye azonos, a tevékenységük hasonló, gazdaságilag szorosan együttműködnek, nem képeznek gazdasági egységet. Az alperes K. és Társai Kft.-vel szembeni magatartása, ezért a felperes társaságra nézve jogi jelentőséggel nem bír. Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy az alperes által, a felperes társaságban lévő üzletrészre kötött adásvételi szerződést, az abban részes felek felbontották. A szerződés megkötése ezért a felperesnek kárt nem okozott, nem eredményezhette, az alperessel szembeni bizalmi viszony megromlását. A bíróság úgy ítélte, hogy a felperes nem bizonyította azt sem, hogy az alperes, illetve magatartására visszavezethetően, annak meghatalmazottja, a felperesi társaság ügyvezetőjével, a felperesi társaságot őrző vállalkozás tagjaival szemben fenyegető, vagy zsaroló tevékenységet követett el.

Hangsúlyozta az elsőfokú bíróság, hogy a társaságból történő kizárásra nem szolgálhat alapul a társaság tagjai között fennállt házastársi viszony megromlása. A felperes olyan körülményt nem bizonyított, amely azt támasztotta volna alá, hogy az alperesnek a társaságban maradása a felperesi társaság céljának elérését nagymértékben veszélyeztetné, vagy az alperes bármely magatartása a társaság működését teljesen ellehetetlenítené.

A felperes fellebbezése folytán indult másodfokú eljárás során, az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és az alperest a felperes társaságból kizárta. A másodfokú bíróság a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: régi Gt.) 3. §-ára, illetve 9. §-ának (2) bekezdése folytán alkalmazandó, Ptk. 4. § (1) bekezdésére utalásával azt hangsúlyozta, hogy a társasági jogviszony létesítésével keletkező többpólusú jogviszonyban is kötelesek a felek a jogaikat jóhiszeműen, tisztességesen és kölcsönösen együttműködve gyakorolni. A tag társaságból történő megválásának "legradikálisabb" módja a bírósági határozattal történő kizárás, amely a gazdasági társaság érdekeit szolgáló jogintézmény. A társasággal együttműködni nem tudó, a társaság céljának elérését nagymértékben veszélyeztető, társaságellenes magatartást tanúsító tag, tagsági viszonyának megszűntetési eszköze.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a K. és Társai Kft.-vel szembeni alperesi magatartás, az alperes által kötött, utóbb felbontott üzletrész-adásvételi szerződés ténye, a K. és Társai Kft.-ben lévő üzletrészre kötött szerződés jogerős bírósági ítélettel megállapított színleltsége, a felperes társaság működésében történő alperesi személyes közreműködés hiánya, a kizárás alapjául nem szolgálhat.

Mindezzel szemben álláspontja szerint, a felperes, az alperes személyes nyilatkozatával, a keresetlevél mellékletéhez becsatolt nyomozási iratokkal bizonyította, hogy az alperes meghatalmazottja, a felperes székhelyén, 2003 augusztusában, napi rendszerességgel megjelent. Az alperes nevében iratbetekintési jogot kívánt gyakorolni. Kíséretében minden alkalommal több vele azonos nemzetiségű személy is volt. Az alperesi meghatalmazott a taggyűlések szünetében, a felperessel szerződéses jogviszonyban lévő könyvvizsgáló számára kilátásba helyezte megbízatásának megszüntetését. Ezeket a körülményeket a másodfokú bíróság a társaság telephelyét őrző gazdasági társaság alkalmazottainak fenyegetéseként, fizikai bántalmazásuk kilátásba helyezéseként értékelte. A Ptk. 474. § (2) bekezdése és a Ptk. 350. § (1) bekezdése alapján az alperes, mint megbízó helytállási kötelezettségét, a megbízottjának magatartásáért megállapította. Hangsúlyozta, hogy a megbízott fenyegető magatartása, tevékenysége, az alperes terhére esik. Az alperes nem igazolt helytállási kötelezettség alóli mentesülésre okot adó körülményeket. Az említett magatartások kétséget kizáróan lehetetlenné teszik a bizalom elvén alapuló társasági jogviszonyt. Azok a közös üzletszerű gazdasági tevékenység folytatását, és ezzel a felperesi társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyeztetik.

Az alperes a jogerős ítélettel szemben benyújtott felülvizsgálati kérelmében kérte annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását. A támadott határozat jogszabálysértését, a Ptk. 350. § (1) bekezdésére, a Ptk. 474. § (2) bekezdésére, a Pp. 195. § (1), (5), (6) bekezdésére, a Pp. 164. §-ára hivatkozással jelölte meg. Vitatta, hogy a felperes bizonyította a sérelmezett fenyegető, illetve zsaroló magatartásokat. Állította, hogy a rendőrségi eljárás során felvett jegyzőkönyvekben foglalt vallomások nem alkalmasak azok elkövetésének alátámasztására. Hivatkozott arra is, hogy a felperes nem bizonyította, hogy az alperes megbízottját jogellenes eljárásra utasította. Utalt arra, hogy a bíróság a Ptk. 350. § (1) bekezdésében írt helytállási kötelezettséget megalapozó tényeket: a kár bekövetkezését, a kár és az alperes megbízottjának magatartása közötti okozati összefüggést, a megbízott jogellenes, felróható magatartását nem vizsgálta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!