31993R2037[1]

A Bizottság 2037/93/EGK rendelete (1993. július 27.) a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 2081/92/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról

A BIZOTTSÁG 2037/93/EGK RENDELETE

(1993. július 27.)

a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 2081/92/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló, 1992. július 14-i 2081/92/EGK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 16. cikkére,

mivel meg kell állapítani azokat a feltételeket, amelyek mellett a természetes vagy jogi személyek kivételesen bejegyzés iránti kérelmet nyújthatnak be;

mivel a tagállamokbeli eltérő jogi helyzet figyelembevétele érdekében a személyek közös érdekből létrejött csoportja által előterjesztett, a 2081/92/EGK rendelet 7. cikke értelmében vett tiltakozó nyilatkozat elfogadható lehet;

mivel a 2081/92/EGK rendelet egységes alkalmazásának biztosítása érdekében a tiltakozásra vonatkozóan pontos határidőket kell meghatározni, amelyek a bejegyzési eljárás megindulásától alkalmazandók;

mivel a 2081/92/EGK rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett esetek és a 2081/92/EGK rendelet értelmében vett olyan helyzetek meghatározása céljából, amelyek a tagállamok fogyasztóinak megtévesztését eredményezhetik, a Bizottság megfelelő intézkedéseket tehet;

mivel ezek az intézkedések az eredetmegjelölések és földrajzi jelzések oltalmára szolgáló, új megkülönböztető jelzéseket bevezető, új közösségi rendszert hoznak létre; mivel elengedhetetlen ezek jelentőségének a nyilvánossággal történő megismertetése, anélkül hogy ezáltal a termelők és/vagy feldolgozók saját termékei reklámozásának szükségessége megkérdőjeleződne;

mivel az e rendeletben foglalt intézkedések összhangban vannak a Földrajzi Jelzések és Eredetmegjelölések Szabályozási Bizottságának a véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1) A 2081/92/EGK rendelet 5. cikke értelmében bejegyzési kérelmet az említett cikk (1) bekezdésének második albekezdésében megállapított meghatározásnak meg nem felelő természetes vagy jogi személy csak kivételes, megfelelően indokolt esetben nyújthat be, amennyiben a kérelem benyújtásának időpontjában a meghatározott földrajzi térségben az érintett személy az egyetlen termelő.

A kérelem kizárólag abban az esetben fogadható el, amennyiben:

a) az említett egyetlen személy hiteles és változatlan helyi módszereket alkalmaz; és

b) a meghatározott földrajzi térség olyan sajátosságokkal rendelkezik, amely érzékelhetően eltér a szomszédos területekétől, és/vagy a termék jellegzetességei eltérőek.

(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a bejegyzési kérelmet benyújtó egyetlen természetes vagy jogi személy a 2081/92/EGK rendelet 5. cikke értelmében csoportnak tekintendő.

2. cikk

Amennyiben a nemzeti jog a személyek jogi személyiség nélküli csoportját jogi személyként kezeli, a személyek említett csoportja e rendelet 1. cikke értelmében kérelmet nyújthat be a 2081/92/EGK rendelet 7. cikk (2) bekezdése szerinti kérelembe történő betekintés, valamint az említett rendelet 7. cikk (3) bekezdése szerinti tiltakozás benyújtása céljából.

3. cikk

A 2081/92/EGK rendelet 7. cikke (1) bekezdésében említett határidő alkalmazásában figyelembe kell venni:

- a tagállam kifogásoló nyilatkozata kézbesítésének napját, amelyre nézve a postai bélyegző az irányadó, vagy

- a kézhezvétel napját, amennyiben a tagállam a tiltakozó nyilatkozatot közvetlenül, telex vagy fax útján juttatja el a Bizottsághoz.

4. cikk

A Bizottság megtehet minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy meghatározza azokat az eseteket, amelyekben a megjelölés a 2081/92/EGK rendelet 3. cikke (1) bekezdésének értelmében szokásossá vált, valamint azokat a helyzeteket, amelyek a fogyasztók megtévesztését eredményezhetik, és amelyek tekintetében az említett rendelet 15. cikkével összhangban határozatot hoztak.

5. cikk

Az e rendelet hatálybalépését követő ötéves időszak során a Bizottság megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a közösség nyelvein tájékoztassa a nyilvánosságot az "OEM", "OFJ", "oltalom alatt álló eredetmegjelölés" és "oltalom alatt álló földrajzi jelzés" megjelölések jelentéséről. E lépések nem ölthetik a termelők és/vagy feldolgozók részére nyújtott támogatás formáját.

Az előző bekezdésben foglalt ötéves határidő négy évvel meghosszabbodik. A végrehajtott tájékoztató intézkedéseket ki kell értékelni.

5a. cikk

(1) Az oltalom alatt álló eredetmegjelölésként (OEM) vagy oltalom alatt álló földrajzi árujelzőként (OFJ) bejegyzett elnevezések mellett fel lehet tüntetni a 2081/92/EGK rendelet 15. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően meghatározandó közösségi jelzést.

(2) A közösségi jelzés kizárólag a 2081/92/EGK rendelet rendelkezéseinek megfelelő termékeken tüntethető fel.

(3) Az "OEM", "OFJ" rövidítések, illetve az "oltalom alatt álló eredetmegjelölés" és az "oltalom alatt álló földrajzi árujelző" kifejezések, továbbá az ezekkel egyenértékű hagyományos nemzeti kifejezések a közösségi jelzés nélkül is használhatók.

5b. cikk

Az 5a. cikkben említett közösségi szimbólum tartalmazza az e rendelet I. mellékletének A. részében szereplő mintákat. A szimbólummal együtt az e rendelet I. mellékletének B. részében felsorolt megjelölések, valamint az ezekkel egyenértékű hagyományos nemzeti kifejezések használhatóak.

A közösségi szimbólum és a megjelölések használata során be kell tartani az e rendelet II. mellékletében szereplő grafikai kézikönyvben megállapított technikai sokszorosítási szabályokat.

6. cikk

A 2081/92/EGK rendelet 7. cikke (5) bekezdésében említett három hónapos időtartam a Bizottságnak a tagállamokhoz intézett, egymás közötti megállapodásra irányuló felhívása feladásának napján kezdődik.

6a. cikk

A tagállamok kiköthetik, hogy a 2081/92/EGK rendelet 10. cikkében említett, saját felügyeleti rendszerükhöz tartozó felügyeleti hatóság vagy testület nevét a mezőgazdasági termék vagy élelmiszer címkéjén fel kell tüntetni.

7. cikk

Ez a rendelet 1993. július 26-án lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

A.1. rész

Español

Čeština

Dansk

Deutsch

Eesti keel

Ελληνικά

English

Français

Italiano

Latviešu valoda

Lietuvių kalba

Magyar

Malti

Nederlands

Polski

Português

Slovenčina

Slovenščina

Suomi

Svenska

A.2. rész

Español

Čeština

Dansk

Deutsch

Eesti keel

Ελληνικά

English

Français

Italiano

Latviešu valoda

Lietuvių kalba

Magyar

Malti

Nederlands

Polski

Português

Slovenčina

Slovenščina

Suomi

Svenska

B. rész

EK-nyelvekRövidítésekKifejezések
ESDOP/IGPdenominación de origen protegida
indicación geográfica protegida
CSCHOP/CHZOchráněné označení původu
chráněné zeměpisné označení
DABOB/BGBbeskyttet oprindelsesbetegnelse
beskyttet geografisk betegnelse
DEg.U./g.g.A.geschützte Ursprungsbezeichnung
geschützte geographische Angabe
ETKPN/KGTkaitstud päritolunimetus
kaitstud geograafiline tähis
ELΠΟΠ/ ΠΓΕπροστατευόμενη oνομασία προελεύσεως
προστατευόμενη γεωγραφική ένδειξη
ENPDO/PGIprotected designation of origin
protected geographical indication
FRAOP/IGPappellation d’origine protégée
indication géographique protégée
ITDOP/IGPdenominazione d’origine protetta
indicazione geografica protetta
LVACVN/AĢINaizsargāts cilmes vietas nosaukums
aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde
LTSKVN/SGNsaugoma kilmės vietos nuoroda
saugoma geografinė nuoroda
HUOEM/OFJoltalom alatt álló eredetmegjelölés
oltalom alatt álló földrajzi jelzés
MTDPO/IĠPdenominazzjoni protetta ta’ oriġini
indikazzjoni ġeografika protetta
NLBOB/BGAbeschermde oorsprongsbenaming
beschermde geografische aanduiding
PLCHNP/CHOGchroniona nazwa pochodzenia
chronione oznaczenie geograficzne
PTDOP/IGPdenominação de origem protegida
indicação geográfica protegida
SKCHOP/CHZOchránené označenie pôvodu
chránené zemepisné označenie
SLZOP/ZGOzaščitena označba porekla
zaščitena geografska označba
FISAN/SMMsuojattu alkuperänimitys
suojattu maantieteellinen merkintä
SVSUB/SGBskyddad ursprungsbeteckning
skyddad geografisk beteckning

II. MELLÉKLET

GRAFIKAI KÉZIKÖNYV

TARTALOM

oldal
1. BEVEZETÉS
A LOGÓ SZÜKSÉGESSÉGÉNEK INDOKOLÁSA…328
2. AZ OEM/OFJ LOGÓK ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁSA
2.1.REFERENCIASZÍNEK…330
2.2.EGYSZÍNŰ LOGÓK…332
2.3.KONTRASZT A HÁTTÉR SZÍNEIVEL…334
2.4.TIPOGRÁFIA…334
2.5.NYELV…334
2.6.KICSINYÍTÉSI MÉRETEK…335
2.7.A LOGÓ ELHELYEZÉSE A CSOMAGOLÁSON ÉS A CÍMKÉN…335
3. KÜLÖNLEGES FELHASZNÁLÁS
3.1.A MÉDIÁBAN…335
3.2.EGYÉB FELHASZNÁLÁSOK…335
4. EREDETI MINTÁK
4.1.KÉTSZÍNŰ SOROZAT…336
4.2.KÖRVONAL…358
4.3.EGYSZÍNŰ POZITÍV SOROZAT…359
4.4.EGYSZÍNŰ NEGATÍV SOROZAT…360
4.5.SZÍNMINTALAP…361

1. BEVEZETÉS

A LOGÓ SZÜKSÉGESSÉGÉNEK INDOKOLÁSA

A logó az élelmiszer-ipari termékek előállítói számára lehetővé teszi termékeik ismertségének növelését az Európai Unió fogyasztói körében. A logót olyan termékeknél alkalmazzák, amelyek nevét a földrajzi árujelzők oltalmára és erősítésére szolgáló, a 2081/92/EGK rendelet alapján létrehozott közösségi rendszer keretében bejegyezték.

Az ezen rendelet alapján történő bejegyzés érdekében az árujelzőnek meg kell felelnie az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) feltételeinek. Mindenekelőtt kapcsolatnak kell fennállnia a termék és előállításának földrajzi helye között. Ezeket a kategóriákat kizárólag a kapcsolat természete különbözteti meg, a rendelet által nyújtott oltalom mindkettőjük esetében azonos.

A közösségi jegyzék a földrajzi nevet bizonyos specifikációkhoz köti. A fogyasztók védelmét az árujelző és a specifikációk tiszteletben tartásának biztosításával a tagállamok által szervezett ellenőrzések biztosítják.

Már létezik egy, az egyes termékek hagyományosan különleges sajátosságait előállításuk helyétől függetlenül biztosító közösségi logó; az új logót ennek alapján alkották meg. A minta ezenkívül két besorolásra (OEM és OFJ) vonatkozik. Ez lehetővé teszi az európai rendszerek különböző grafikus megjelenítéseinek egymást erősítő használatát, valamint a szimbólumok piacon történő túlzott elszaporodásának elkerülését.

Ennek a logónak a jelenléte hiteles biztosíték valamennyi európai fogyasztó számára, hiszen egyértelművé teszi, hogy a termék sajátos jellege annak földrajzi származásából fakad. A termék emiatt nagyobb bizalmat élvez.

A termelők/előállítók számára ez a logó egy marketingeszköz. Elhelyezhetik azt termékeik címkéjén vagy csomagolásán, ugyanakkor reklámcélokra is használhatják.

Ez a grafikai kézikönyv iránymutatás a logó sokszorosításához. Használatára különböző lehetőségeket dolgoztak ki, amelyek lehetővé teszik mindenki számára a nyomdatechnikai igények szerinti választást.

Ezek a grafikák a Garantált Hagyományos Különlegesség logóján alapulnak, de attól a hegyes csúcsok kék színében és a logó belsejében eltérnek.

A felszántott mező barázdáinak grafikai megjelenítése az e logók által jelölt termékek földrajzi származására utal.

OLTALOM ALATT ÁLLÓ EREDETMEGJELÖLÉS

OLTALOM ALATT ÁLLÓ FÖLDRAJZI JELZÉS

2. AZ OEM/OFJ LOGÓK ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁSA

2.1. REFERENCIASZÍNEK

A csomagoláson és a címkén történő felhasználás során ezeket a logókat színesben kell feltüntetni, akár közvetlen színek (Pantone), akár a négyszínnyomásos eljárás felhasználásával.

PANTONE SZÍNEKKEL KÉSZÍTETT LOGÓ

Pantone színekkel készített logók

KÉK: Pantone Reflex Kék

SÁRGA: Pantone 109

A szöveg kék.

NÉGYSZÍNNYOMÁSOS ELJÁRÁSSAL KÉSZÍTETT LOGÓ

Négyszínnyomásos eljárással készített logók

A négyszínnyomásos eljárással nyomtatott logó a legáltalánosabb alkalmazási lehetőség.

KÉK: 100 % cián + 80 % bíbor

SÁRGA: 90 % SÁRGA + 10 % bíbor

A szöveg kék.

2.2. EGYSZÍNŰ LOGÓK

Amennyiben az egyes termékek csomagolásán vagy címkéjén megjelenő nyomtatott színek teljesen eltérnek a logók referenciaszíneitől, két helyes megközelítés létezik.

A logó pozitív formátumban

Amennyiben a csomagolás vagy a címke háttérszíne világos, a logót pozitív formátumban kell használni a csomagoláson vagy a címkén megjelenő legsötétebb nyomtatási szín felhasználásával.

A logó negatív formátumban

Amennyiben a csomagolás vagy a címke háttérszíne sötét, a logót negatív formátumban kell használni a csomagolás vagy a címke háttérszínének felhasználásával.

2.3. KONTRASZT A HÁTTÉR SZÍNEIVEL

Amennyiben a logót színesben, annak olvasását megnehezítő színes háttérrel használják, a logó körül a háttérszínekkel való kontrasztjának fokozása érdekében egy elhatároló külső kört kell használni.

LOGÓ SZÍNES HÁTTÉRREL

2.4. TIPOGRÁFIA

A szövegben Times Roman nagybetűket kell használni. A szöveg kizárólagos használata esetén a betűméretet a 2.6. szakaszban megállapított normák szerint kell csökkenteni.

2.5. NYELV

Az igény szerint kiválasztott nyelvi változat vagy változatok szabadon használhatók.

2.6. KICSINYÍTÉSI MÉRETEK

A csomagoláson

Amennyiben a logónak különböző típusú csomagolásokon vagy címkéken történő alkalmazása kicsinyítést tesz szükségessé, az átmérő megengedett legkisebb mérete 15 mm.

15 mm-re kicsinyített logó

Nyomtatott médiában

(Sajtó, nyomtatványok stb.)

Ebben az alkalmazįsban a 25 mm-es megengedett legkisebb įtmérőméretet kell hasznįlni.

25 mm-re kicsinyített logó

2.7. A LOGÓ ELHELYEZÉSE A CSOMAGOLÁSON ÉS A CÍMKÉN

Az OEM és OFJ logók használata arra szolgál, hogy különös értéket kölcsönözzön az általa jelölt terméknek, és azt a többitől megkülönböztesse. A logók leghatékonyabb alkalmazása ezért a színes megjelenítés, mivel azok így feltűnőbbek, valamint a fogyasztók számára könnyebben és gyorsabban felismerhetőek lesznek.

Az OEM és OFJ logók egyszínű vagy negatív formátumú használata kizárólag olyan esetekben ajánlott, amikor színes alkalmazásukat technikai nehézségek lehetetlenné teszik.

3. KÜLÖNLEGES FELHASZNÁLÁS

3.1. A MÉDIÁBAN

Reklámcélokra (sajtókampányok, magazinok, poszterek, tv, audiovizuális média, direkt marketing stb.) a logókat színesben kell feltüntetni.

3.2. EGYÉB FELHASZNÁLÁSOK

Amennyiben a logót más környezetben használják, mint például járműveken vagy kirakatokban stb., lehetőség szerint a színhasználatra vonatkozóan fenti iránymutatást kell követni.

4. EREDETI MINTÁK

4.1. KÉTSZÍNŰ SOROZAT

4.2. KÖRVONAL

4.3. EGYSZÍNŰ POZITÍV SOROZAT

4.4. EGYSZÍNŰ NEGATÍV SOROZAT

4.5. SZÍNMINTALAP

PANTONE 109

PANTONE Reflex Blue

( 1 ) HL L 208., 1992.7.24., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31993R2037 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31993R2037&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01993R2037-20041219 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01993R2037-20041219&locale=hu

Tartalomjegyzék