Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.3.96 Ha a természetes megbetegedés és az üzemi baleset miatti állapotromlás együttesen eredményez károsodást, a munkáltató kártérítési felelőssége a balesettel összefüggésben álló mértékig áll fenn. - A nem vagyoni kártérítés tekintetében az ítélkezési gyakorlat nem alkalmaz kármegosztást, hanem az eset összes körülményének mérlegelésével állapítja meg a nem vagyoni hátrány kompenzálására alkalmas összeget [Mt. 174. § (1) bekezdés; MK 30. számú állásfoglalás].

A felperes keresetében az 1998. február 16-án bekövetkezett üzemi balesetével összefüggésben keresetveszteség és nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság által feltárt tényállás szerint a felperes bányamentő munkakörben dolgozott az alperesnél. 1998. február 16-án munkavégzés közben egy kb. 10 kg-os kődarab a derekára esett, és a XII. és XIII. csigolyája jobb oldali harántnyúlványának minimális elmozdulásos törését szenvedte el. Az alperes a teljes kárfelelősségét elismerte. A felperes hat hónapos keresőképtelenség után eredeti munkakörében dolgozott tovább, az üzemorvos a munkaköre ellátására alkalmasnak minősítette. A felperes 2000. december 2-ától ismét keresőképtelenné vált, 2001. február 26-án lumbális V. porckorongsérv miatt műtötték, ezt követően korábbi munkakörében már nem dolgozhatott.

A munkaügyi bíróság a beszerzett igazságügyi orvosszakértői felülvélemény alapján megállapította, hogy a baleset a felperes akkor már meglévő sorsszerű gerincbetegségére 20%-os munkaképesség-csökkenést okozó állapotrosszabbító hatást gyakorolt, a későbbi gerincműtét és a baleset közötti okozati összefüggés azonban nem bizonyítható. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság az igényt elévülés miatt elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az ETT-IB felülvéleménye alapján kiemelte, hogy a felperesnek a balesetkor a gerincbetegsége már megvolt, ebben a baleset 20%-os mértékű súlyosbodást okozott, ami a balesettől mindvégig fennállt. A későbbi állapotrosszabbodás sorsszerű betegségből ered, így a felperesnek a korábbi balesetre alapított igényei tekintetében az elévülés bekövetkezett.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Az Mt. 11. § (1) és (2) bekezdése, valamint a PK 51. számú állásfoglalás megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint a bíróságok a bizonyítékok közül a tanúnyilatkozatokat és a műtétet követően megállapított 20%-os baleseti munkaképesség-csökkenésre vonatkozó szakértői megállapításokat figyelmen kívül hagyták. A felperesnél a baleset állapotrosszabbító hatása csak később jelentkezett, így, ha a műtét és a baleset között nincs is összefüggés, az igény elévülése nem állapítható meg.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos. Az irányadó jogerős ítéleti tényállás szerint a felperes az 1998-ban bekövetkezett balesetekor már természetes kórokú megbetegedésben szenvedett, gerincbetegsége azonban ekkor még nem okozott panaszokat, keresetvesztesége nem keletkezett. A felperes az üzemi baleset okozta XII-XIII. harántnyúlványok törése miatt hat hónapig keresőképtelen volt, - az alperes az Mt. 174. § (1) bekezdése alapján a balesettel összefüggő ekkori kárait megtérítette -, majd egészen a 2000. december 12-étől kezdődő táppénzes állományáig eredeti munkakörében dolgozott. Az üzemi baleset és a műtét közötti okozati összefüggést az ETT-IB felülvéleménye és annak kiegészítése alapján az eljárt bíróságok kizárták, megállapítható volt viszont az, hogy a baleset a felperes természetes okú megbetegedésére állapotrosszabbító hatást gyakorolt, a felperes rokkantságán belül az üzemi balesettel összefüggésbe hozható munkaképesség-csökkenés mértéke 20%-os.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!