Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20087/2008/5. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/B. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 239. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 315. §, 326. §, 340. §, 344. §, 349. §, 355. §, 360. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 15. §] Bírók: Csiki Péter, Süliné dr. Tőzsér Erzsébet, Szabóné dr. Bélteky Erzsébet

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf. II. 20.087/2008/5. szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Debreceni Ítélőtábla a Dr. Magyar Attila ügyvéd (Debrece, Iparkamara u. 4. I/12. szám) által képviselt I.rendű felperes neve (.... szám) I. rendű és II.rendű felperes neve ugyanottani lakos II. rendű felpereseknek - a Dr. ...

jegyző (...szám) által képviselt Nyírábrány Nagyközség Önkormányzata Polgármesteri Hivatala (Nyírábrány, Ábrányi Kornél tér 6. szám) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 5.P.20.942/2005/57. számú ítélete ellen az alperes által 58. sorszám alatt előterjesztett és 59., illetve 63. sorszám alatt kiegészített, valamint a felperes által 60. sorszám alatt előterjesztett és a fellebbezési tárgyaláson kiegészített fellebbezések folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja az alábbiak szerint: kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felpereseknek személyenként 894 391 (Nyolcszázkilencvennégyezer-háromszázkilencvenegy) forintot és ennek 2008. január 1-jétől a kifizetésig járó évi 7,5 %-os, illetve a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, továbbá - ugyancsak személyenként - a 2007. december 31-ig lejárt 1 060 987 (Egymillió-hatvanezer-kilencszáznyolcvanhét) forint késedelmi kamatot, az alperes által az államnak megtérítendő szakértői díj összegét 97 782 (Kilencvenhétezer-hétszáznyolcvankettő) forintra leszállítja.

Fellebbezési eljárási költségeiket a felek maguk viselik.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A felperesek 1995. július 13-án 7 600 000 forintért értékesítették a .... szám alatti ingatlanukat és az 1995. július 17-én kelt adásvételi szerződéssel 500 000 forintért megvásárolták a ... belterület ... helyrajzi számú ingatlant, valamint saját haszonélvezeti jogukkal terhelten kiskorú gyermekeik nevére az ezen ingatlannal természetben összefüggő ... és ... helyrajzi számú ingatlanokat. Terveik szerint a ... helyrajzi számú ingatlanra egy kétszintes épületet szándékoztak építeni, amelynek a földszintjén 1998. tavaszi kezdettel élelmiszerbolt és italbolt üzemelt volna, míg az emeleti szinten 1997. szeptemberére beköltözhető lakást alakítottak volna ki.

A felperesek által benyújtott terv és kérelem alapján a felperesek részére az alperes a 89/1995. számú, szeptember 21-én kelt határozatában különös feltételeket nem tartalmazó építési engedélyt adott.

A felperesek 1995-ben megkezdték az építkezést, azt 1996-ban, a középső gyermekük balesete miatt átmenetileg szüneteltették, azonban 1997-ben szándékuk ellenére sem tudták az építkezést folytatni, mert a terület és a megépített első szint a lehullott nagymennyiségű csapadék következtében víz alá került és ez az állapot még 1998-ban is fennállt.

Az I. r. felperes a kárt elhárítandó előbb a közút felől a telekhatáron túl terület- feltöltést végzett, ez azonban nem vezetett eredményre. A felperesek 1998. október 21-én keresetet nyújtottak be a Nyírábrány Nagyközségi Önkormányzat I. rendű és a Hajdú Bihar Megyei Állami Közútkezelő és Közhasznú Társaság

II. r. alperesek ellen, kérve őket egyetemlegesen kötelezni a telkeket övező három közút, a ... út a ... és a ... utca alatt lévő vízelvezető árkok visszaállítására, illetve karbantartására, a ... ingatlana felőli bejövő út alatti csővezeték megszüntetésére és a felperesek telkén lévő egybefüggő víztömeg eltávolítására. A bíróság a perben igazságügyi vízügyi szakértőt rendelt ki. ... 1999. november 8-án benyújtott szakvéleményében megállapította, hogy a felperesek területe eredendően mély fekvésű, így egyben a keleti, déli és nyugati, több méterrel magasabb területekről lefolyó vizek gyűjtője is, valójában egy katlan legmélyebb részén fekszik. A három határoló útból a ... utca és a ... utca megépítésével a vizek természetes lefolyását megakadályozták, ezért az előírásnak megfelelően mindkét út alatt átereszt létesítettek. Ebből a ... utcait a felperesek ingatlanára vezették be. Az átereszek eltömődtek, feliszapolódtak, ám azok tisztításuk és karbantartásuk esetén is csak a felszíni vizek levezetését képesek megoldani, a belvíz okozta problémát nem. Az ingatlanok vízgyűjtő jellegéből adódó magas belvízállásra egyébként a Magyar Geológiai Szolgálatnak a nagyközségi önkormányzat ekkor még csak programszinten meglevő általános rendezési tervére adott állásfoglalásából, a Kartográfiai Vállalat által 1979-ben szerkesztett topográfiai térkép alapján, valamint az AGROBER 1984-ben készített, a település hosszú távú vízrendezési koncepcióját tartalmazó tanulmányából is lehetett következtetni, melyek mindegyike az alperes rendelkezésére állt.

E perben az elsőfokú bíróság a keresetnek túlnyomórészt helytadva kötelezte az alpereseket a ... és a ... út kereszteződésében található, valamint a ... út mint országos közút alatti áteresz kitisztítására, és e részében a másodfokon eljárt Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a 4.Pf.20.626/2000/10. sorszámú ítéletében az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A felperesek a jelen pert 2002. október 16-án benyújtott keresetükkel indították meg, amelyben - annak módosítását követően - az alperest a Ptk. 349. §-ára hivatkozva közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése címén 14 805 857 forint tőke és járulékai megfizetésére kérték kötelezni. Kárigényüket arra alapították, hogy a korábbi perben becsatolt szakvéleményből is megállapíthatóan az alperes az építési engedély kiadása során jogellenesen nem vette figyelembe, hogy a perbeli terület mélyfekvésű és vízállásos és ezzel felróhatóan kárt okozott nekik. Kárként jelölték meg az építkezésre fordított anyag és munka értékét, azt az elmaradt hasznot, amelyet az építkezés meghiúsulása miatt a tervezett élelmiszerbolt és italbolt üzemeltetéséből nem tudtak realizálni, annak a bérleti díjnak az összegét, amelyet 1997. szeptember 1. és 2002. június 30-a között a lakhatásuk megoldása érdekében bérbe vett lakás bérbeadójának kifizettek. Ezen túlmenően nem vagyoni kártérítésre is igényt tartottak, kérték továbbá kötelezni az alperest a közműfejlesztésre kötött szerződés lehetetlenülése folytán nekik visszajáró hozzájárulás ki nem fizetett összegének a megfizetésére is.

Az alperes ellenkérelmében elsődlegesen elévülési kifogást terjesztett elő az építési engedély 1995. szeptemberi kiadására tekintettel, másodlagosan hivatkozott arra, hogy a felperesek nem éltek jogorvoslattal az engedélyt megadó határozat ellen, harmadsorban pedig állította, hogy az építési engedély megadása megfelelt a törvényi előírásoknak, ez időben ugyanis a nagyközségnek nem volt általános rendezési terve, ezért az engedély iránti kérelmet az általános rendelkezéseknek megfelelően kellett elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!