Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.8.390 I. Kölcsönszerződésnél a kölcsönbevevő által a szerződés szerint fizetendő ügyleti kamat az "ellenszolgáltatás". A szerződésnek a szolgáltatás-ellenszolgáltatás feltűnő aránytalansága címén történő megtámadása esetén tehát csak az ügyleti kamat mértéke vehető figyelembe [Ptk. 201. § (2) bek., 236. § (2) bek. c) pont].

II. A kölcsön biztosítékául lekötött vagyontárgyak zálogul történt lekötése azok értékesítését nem akadályozza, mert jelzálogjog kikötése esetén ez az új tulajdonost is terheli, a bankhitelt biztosító zálogjog pedig - jogszabályi előírás folytán - a kézi zálogként lekötött vagyontárgyakon is fennmarad [Ptk. 201. § (2) bek., 251. § (1)-(3) bek., 39/1984. (XI. 5.) MT r. 10. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítása iránti keresetét elutasította. Az alperes viszontkeresetének helyt adva kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 60 nap alatt 68.750.000,-Ft kölcsöntőkét, ennek 1995. február 18-tól a kifizetés napjáig járó évi 38% késedelmi kamatát és 2% kezelési költségét, továbbá 14.105.231,-Ft lejárt kamatot és ennek 1995. február 18-tól a kifizetés napjáig járó évi 6% késedelmi kamatát, valamint az alperesnek 1.000.000,-Ft perköltséget és az államnak az illetékhivatal felhívására 750.000,-Ft elsőfokú eljárási illetéket. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek 1993. augusztus 6-án kölcsönszerződést kötöttek, amelyben az alperes az agrárágazat reorganizációs programja keretében évi 26%-os kamatkondíció mellett 1999. december 31-i lejárattal 75.000.000,-Ft beruházási kölcsönt nyújtott a felperesnek, amelyet annak 1994. június 1-jétől - félévenként esedékesen - 6.250.000,-Ft-os részletekben 1999 végéig kellett visszafizetni. Az adós az ügyleti kamatot a naptári negyedévek végén volt köteles törleszteni. A szerződés biztosítékaként az alperest, mint hitelezőt zálogjog illette meg a szerződés 1. sz. mellékletében felsorolt gépekre, gépjárművekre, műszaki berendezésekre, a mindenkori sertés- és szarvasmarha-állományra, valamint a fogyó- és forgóeszközök mindenkori állományára, továbbá a k.-i 5529. számú tulajdoni lapon 0232/22. hrsz. alatt nyilvántartott húsüzemre és berendezéseire. Az adós tudomásul vette, hogy a lefoglalt vagyontárgyak elidegenítése vagy megterhelése fedezetelvonásnak minősül, amely a Ptk. 525. §-ának (1) bekezdésében meghatározott azonnali felmondásra ad jogalapot.

A kölcsön és kamata megfizetésének biztosítására jelzálogjogot alapítottak az alperes javára a hitelből megvásárolt k.-i és sz.-i ingatlanokra, a k.-i 5529. számú tulajdoni lapon 0233/22. helyrajzi számú ingatlanra, valamint az 5233. tulajdoni lapon 6737. hrsz., továbbá a k.-i 5234. tulajdoni lapon 6738. hrsz. ingatlanokra. A hitel visszafizetésének személyi garanciája is volt, ugyanis a H. Rt. 68.398.000,-Ft kölcsöntőke, ennek a szerződésben írt ügyleti kamata és a kezelési költségek megfizetésére készfizető kezességet vállalt. A szerződés 18. pontjában megállapították, hogy a Ptk. 525. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl mit tekintenek olyan súlyos szerződésszegésnek, amely a szerződés azonnali hatályú felmondására jogosítja a hitelezőt. Ide sorolták többek között a tőke- és kamatfizetési kötelezettség elmulasztását, a kezelési költség meg nem fizetését is. A felperes az adásvételi szerződést 1994. március 25-én megkötötte, a 75.000.000,-Ft-ot az alperes az eladónak 1994. május 31-én átutalta.

A felperes az első fizetési kötelezettségének 1994. június 2-án eleget tett, ezt követően sem a tőke-, sem a kamatfizetési kötelezettségét nem teljesítette, ezért az alperes a szerződést 1995. február 17-re azonnali hatállyal felmondta. A felmondást a Ptk. 525. §-a (1) bekezdésének d) és e) pontjára, valamint a (2) bekezdés a) pontjára alapította.

A felperes a módosított keresetében elsősorban a felmondás érvénytelenségének megállapítását kérte, mert álláspontja szerint a felmondás okai nem voltak valósak. A Ptk. 241. §-a alapján kérte továbbá a szerződésnek, valamint a szerződés 1993. október 30-án történt kiegészítésének a bíróság által történő módosítását, ennek során az egyes részletek fizetési határidejének a megváltoztatását. Előadta, hogy a szerződés lényegesen túl van biztosítva, emiatt a szerződést a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdésére alapítva a szolgáltatás és ellenszolgáltatás között fennálló feltűnő értékkülönbözet miatt megtámadta, és kérte, hogy a bíróság a jelzálogjog alól mentesítse a k.-i húsüzemet, valamint a K.-ban lévő két nyaralót.

Az alperes a kereset elutasítását, az egyidejűleg előterjesztett viszontkeresetében pedig azt kérte, hogy a bíróság kötelezze a felperest 68.750.000,-Ft tőke, ennek 1995. február 17-től a kifizetés napjáig járó évi 38%-os kamata, évi 2% kezelési költsége, továbbá 14.105.231,-Ft lejárt kamat, ennek 1995. február 17-től járó évi 6%-os késedelmi kamata, valamint a perköltség megfizetésére. Előadta, hogy a felperes a kölcsönszerződésben írt fizetési kötelezettségeinek 1994 júniusától nem tett eleget, ami önmagában alapot adott a kölcsönszerződés azonnali hatályú felmondására. Előadta továbbá, hogy a felperes az állatállományt, a gépeket és berendezéseket az alperes hozzájárulása nélkül értékesítette, ami fedezetelvonásnak minősül, és mint ilyen, ugyancsak alapot adott a szerződés azonnali hatályú felmondására.

A szerződés módosításával kapcsolatos felperesi igényre előadta, hogy a felek közötti jogviszonyt nem lehet tartós jogviszonynak tekinteni, ezért nem állnak fenn a szerződés bíróság által történő módosításának a Ptk. 241. §-ában írt feltételei. Tagadta, hogy a biztosítékok köre miatt a kölcsönszerződésben a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között feltűnő értékaránytalanság mutatkozna, ezért a keresetet e vonatkozásban is kérte elutasítani.

Viszontkeresetével kapcsolatban hivatkozott arra, hogy a H. Rt. az általa vállalt kötelezettségnek eleget tett, 66.207.777,-Ft-ot 1995. júliusában a részére átutalt. A viszontkeresetét ennek ellenére változatlanul fenntartotta, mert a H. Rt.-vel kötött kezességvállalási szerződésének 11. pontja szerint a kezesnek a szerződésből eredő regressz igényét köteles érvényesíteni és a behajtásáról gondoskodni.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét minden vonatkozásában alaptalannak, az alperes viszontkeresetét alaposnak találta. Megállapította, hogy az alperes a Ptk. 515. §-a (1) bekezdésének d) és e) pontjára, valamint az 525. §-a (2) bekezdésének a) pontjára való hivatkozással alapos okkal mondta fel a szerződést. Tény, hogy a felperes a fizetési kötelezettségét elmulasztotta, ami a legsúlyosabb szerződésszegésnek minősül, ezért önmagában alapot ad a szerződés azonnali hatályú felmondására. A szerződés 15. és 18. pontjában foglaltak szerint is jogszerűen gyakorolta az alperes a felmondás jogát. A 8/A/I. kimutatással bizonyítva látta, hogy a felperes a zálogtárgyak egy részét elidegenítette, ami fedezetelvonásnak tekintendő, és az azonnali hatályú felmondás alapjául szolgálhat. A visszafizetési kötelezettség elmulasztása önmagában bizonyítja a felperes vagyoni helyzetének a kölcsön visszafizetését veszélyeztető romlását. A hitel nagyságára tekintettel úgy ítélte meg, hogy annak visszafizetése a kezesi szerződés ellenére sem biztosított, a kezességgel nem fedezett hitel maga több mint 15.000.000,-Ft. A Ptk. 525. §-a (2) bekezdés a) pontja egyébként is az azonnali hatályú felmondás jogát biztosítja a hitelezőnek, ha az adós hitelképtelenné válik. A perbeli esetben a felperes a hitelképtelenségét maga bizonyította, mert a keresetlevelében - az újabb hitelfelvétel lehetőségének biztosítása érdekében - kérte ingatlanai egy részének a jelzálogjog alóli mentesítését. Az elsőfokú bíróságálláspontja szerint ezért az alperes részéről a szerződés azonnali hatályú felmondása alapos okkal történt, a felmondás érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelem tehát megalapozatlan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!