Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2014.4.150 Próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása még az utólagos végrehajtás elrendelése esetén sem alapozza meg a visszaesői minőség megállapítását [1978. évi IV. tv. 137. § 14. pont].

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Törvényszék Bf.441/2010/3., Kúria Bt.1341/2013. (*BH+ 2014.4.150*)

***********

A városi bíróság a 2010. március 29-én kihirdetett ítéletével terheltet bűnösnek mondta ki egyedi azonosító jel meghamisításának bűntettében [1978. évi IV. törvény 277/A. § (1) bekezdés a) pont]. Ezért őt négy hónap börtönbüntetésre és egy év közügyektől eltiltásra ítélte, azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható. Egyben a városi bíróság 2007. február 15-én jogerőre emelkedett ítéletével kiszabott négy hónap fiatalkorúak fogháza büntetés végrehajtása során engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint a terhelt 2009. márciusában 25000 forintért vett egy forgalmi rendszám nélküli, forgalomból kivont Lada személygépkocsit, melyre felszerelt egy hamis rendszámtáblát, és ezzel a hamis rendszámmal ellátott gépkocsival 2009. április 2. napján V. belterületén közlekedett, amikor rendőrjárőrök tetten érték.

A másodfokon eljáró megyei bíróság a 2010. november 2-án jogerős ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta: megállapította, hogy a terhelt az 1978. évi IV. törvény 137. § 14. pontja szerint visszaeső, egyebekben az elsőfokú bíróság határozatát helybenhagyta.

Mivel a jogerős határozat más jogorvoslattal nem támadható, a legfőbb ügyész nyújtott be az 1998. évi XIX. törvény (továbbiakban: Be.) 431. §-a alapján a törvényesség érdekében jogorvoslati indítványt a megyei bíróság ítélete ellen, melyben indítványozta, hogy a Kúria a törvénysértést a Be. 436. § alapján állapítsa meg.

Az indítvány szerint a próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés alkalmazása még az utólagos végrehajtás elrendelése esetén sem alapozza meg a visszaesői minőség megállapítását.

A Kúria a Be. 434. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, amelyen a legfőbb ügyész képviselője a jogorvoslati indítvánnyal egyezően szólalt fel.

A terhelt védője a legfőbb ügyész álláspontjával egyetértett, és utalt arra, hogy az abban foglaltak mindenben kedvezőek a terheltre nézve.

A Kúria a törvényesség érdekében benyújtott jogorvoslati indítványt alaposnak találta, osztotta a legfőbb ügyész jogi érvelését.

A terheltet a városi bíróság 2007. február 15-én jogerőre emelkedett ítéletével garázdaság vétsége, lopás bűntette és lopás vétsége miatt halmazati büntetésül - végrehajtásában kettő évi próbaidőre felfüggesztett - négy hónap fiatalkorúak fogháza büntetésre ítélte azzal, hogy a próbaidő alatt pártfogó felügyelet alatt áll.

A városi bíróság a 2008. március 18-án jogerőre emelkedett végzésével a pártfogó felügyeleti szabályok súlyos megszegése miatt elrendelte a fenti felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását. A terhelt ezen büntetéséből 2008. december 26-án kedvezménnyel szabadult, a feltételes szabadság 2009. december 25. napján járt volna le.

A terhelt az újabb szándékos bűncselekményt 2009. március hónapban, illetve április 2-án követte el.

A városi bíróság, valamint a megyei bíróság a ítéletében az 1978. évi IV. törvény 47. § (4) bekezdés a) pontja illetve 48. § (4) bekezdés alapján arra hivatkozással döntött a terhelt feltételes szabadságra bocsátás kizárásáról, valamint a feltételes szabadság megszüntetéséről, hogy a terhelt az újabb bűncselekményt, amiért szabadságvesztésre ítélték a korábbi végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése előtt követte el.

Az elbíráláskor hatályos 1978. évi IV. törvény 137. §-ának 14. pontja szerint visszaeső a szándékos bűncselekmény elkövetője, ha korábban szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és a büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől az újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el. A próbaidőre teljes egészében felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása - még az utólagos végrehajtás elrendelése esetén - sem teszi lehetővé a visszaesői minőség megállapítását (BH 1986.265).

A jogorvoslati eljárás igazi funkciója az, hogy a felülvizsgálattal (és perújítással) nem támadható határozatokban megjelenő törvénysértések kiküszöbölhetők legyenek, ugyanakkor a terhelt hátrányára szóló rendelkezést nem tartalmazhat.

A Be. 437. § korlátozza azokat a rendelkezéseket, amelyeket a Kúria a törvénysértés megállapítása esetén megtehet: felmentheti a terheltet, kényszergyógykezelését mellőzheti, az eljárást megszüntetheti, enyhébb büntetést szabhat ki, vagy enyhébb intézkedést alkalmazhat, illetőleg ilyen határozat meghozatala érdekében a megtámadott határozatot hatályon kívül helyezheti és szükség esetén az eljárt bíróságot új eljárásra utasíthatja; egyéb esetekben a Kúria határozata csak a törvénysértést állapíthatja meg.

Mindezekre figyelemmel a Kúria a Be. 436. §-a alapján a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslatot alaposnak találta, és megállapította, hogy a megyei bíróság ítéletének a terhelt visszaesői minőségét megállapító rendelkezése törvénysértő.

Végül utal arra is, hogy bár a bíróság a jogerős határozatban a feltételes szabadságra bocsátással kapcsolatban nem a törvénynek megfelelően rendelkezett, de ennek orvoslására a Be. az 557. § (1) bekezdése a különleges eljárás keretében ad lehetőséget.

(Kúria Bt. I. 1341/2013.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év február hó 11. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!