32013D0496[1]

2013/496/EU: A Tanács végrehajtási határozata ( 2013. október 7. ) az 5-(2-amino-propil)indol ellenőrzési intézkedések alá vonásáról

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2013. október 7.)

az 5-(2-amino-propil)indol ellenőrzési intézkedések alá vonásáról

(2013/496/EU)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó információcseréről, kockázatértékelésről és ellenőrzésről szóló, 2005. május 10-i 2005/387/IB tanácsi határozatra (1) és különösen annak 8. cikke (3) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (KKEM) a kibővített tudományos bizottságának rendkívüli ülésén, a 2005/387/IB határozat 6. cikkével összhangban az 5-(2-amino-propil)indol új pszichoaktív anyagról kockázatértékelő jelentést készített, majd e jelentést 2013. április 16-án benyújtotta a Bizottságnak és a Tanácsnak.

(2) Az 5-(2-amino-propil)indol anyag az indol szintetikus származéka, amelyet az indolgyűrű fenil szerkezeti egységének helyettesítésével hoznak létre. Az anyag élénkítő szer képét mutatja, amely hallucinogén hatással is bírhat. Az 5-(2-amino-propil)indol többnyire porként, illetve tabletta és kapszula formájában fordul elő. Megvásárolható az interneten, valamint ún. "head shop" üzletekben, ahol "kutatási vegyi anyag"-ként forgalmazzák. Kimutatták továbbá a "Benzo Fury" elnevezésű legális hangulatjavító termék mintáiban, valamint az ecstasyra hasonlító tablettákban.

(3) A rendelkezésre álló információkból és adatokból azt a következtetést lehet levonni, hogy az 5-(2-amino-propil)indol magas fokú toxicitása káros hatásokat, így szapora szívverést és hipertermiát eredményezhet az emberi szervezetben, de okozhat pupillatágulást, nyugtalanságot és remegést is. Az 5-(2-amino-propil)indol kölcsönhatásba léphet más anyagokkal, így a monoaminerg rendszerre ható gyógyszerekkel és stimulánsokkal. Az 5-(2-amino-propil)indol emberi szervezetre kifejtett pontos hatását nehéz meghatározni, mivel nem állnak rendelkezésre az anyag súlyos és krónikus toxicitásával, az elmeállapotra és a viselkedésre irányuló hatásaival vagy a függőség kiváltásának valószínűségével foglalkozó tanulmányok, továbbá csak korlátozott mennyiségű információ és adat áll rendelkezésre az anyaggal kapcsolatban.

(4) 2012 áprilisa és augusztusa között négy tagállamban összesen 24 olyan haláleset történt, amely esetekben a boncolásnál vett mintákban az 5-(2-amino-propil)indolt önmagában, vagy más szerekkel vegyítve kimutatták. Jóllehet nem lehet teljes bizonyossággal meghatározni, hogy az 5-(2-amino-propil)indol milyen szerepet játszott a fenti halálesetek bekövetkeztében, egyes esetekben azonban az anyag külön említésre került a halál okának megállapításakor. Ha ez az új pszichoaktív anyag szélesebb körben hozzáférhetővé válik, vagy használata elterjed, ez jelentős hatással lehet az egyéni egészségre és a közegészségre. Az 5-(2-amino-propil)indol társadalmi kockázataival kapcsolatban nem áll rendelkezésre adat.

(5) Kilenc európai állam jelentette a KKEM -nek, valamint az Európai Rendőrségi Hivatalnak (Europol) az 5-(2-amino-propil)indol beazonosítását. Nem áll rendelkezésre adat az 5-(2-amino-propil)indol használatának elterjedtségére vonatkozóan, de az elérhető, korlátozott mennyiségű információ alapján arra lehet következtetni, hogy más serkentőszerekhez hasonlóan otthon, bárokban és éjszakai klubokban vagy zenei fesztiválokon fogyasztják.

(6) Nem áll rendelkezésre információ azzal kapcsolatban, hogy az 5-(2-amino-propil)indolt az Unió területén állítanák elő, és nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a szervezett bűnözés szerepet játszana ennek az új pszichoaktív anyagnak az előállítása, elosztása vagy forgalmazása során.

(7) Az 5-(2-amino-propil)indol anyagnak nincs ismert, megalapozott vagy elismert gyógyászati értéke, és ez az új pszichoaktív anyag nem rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel az Unió területén. Nincs adat arra, hogy analitikus referenciamintakénti, valamint a tudományos kutatásban való használatán kívül bármilyen egyéb célra felhasználásra kerülne.

(8) Az 5-(2-amino-propil)indol anyag a 2005/387/IB határozat értelmében jelenleg nem áll, és ez idáig nem állt az ENSZ rendszere által végzett értékelés alatt. Két tagállam vonta nemzeti jogszabályban ellenőrzés alá ezt az új pszichoaktív anyagot, eleget téve az Egyesült Nemzetek Szervezete pszichotróp anyagokról szóló 1971. évi egyezményében foglalt kötelezettségeknek. Öt európai ország használja az új pszichoaktív anyagokra, veszélyes árukra és gyógyszerekre irányadó nemzeti jogszabályokat az 5-(2-amino-propil)indol ellenőrzésére.

(9) A kockázatértékelő jelentésből kiderül, hogy az 5-(2-amino-propil)indolra vonatkozóan csak korlátozott tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre, és hogy további kutatásra volna szükség az egészségre és a társadalomra gyakorolt kockázatainak a feltárása érdekében. Ugyanakkor a rendelkezésre álló bizonyítékok és információk elegendő alapot képeznek ahhoz, hogy az 5-(2-amino-propil)indol Unió-szerte ellenőrzés alá kerüljön. Egészségügyi kockázatai - amelyeknek a létezését alátámasztja, hogy több bejelentett halálesettel kapcsolatban is kimutatható volt -, az a tény, hogy a fogyasztók szervezetébe tudtukon kívül is bekerülhet, valamint a gyógyászati érték vagy alkalmazás hiánya indokolják az 5-(2-amino-propil)indol Unió-szerte alkalmazandó ellenőrzési intézkedéseknek való alávetését.

(10) Tekintettel arra, hogy hat tagállam különböző jogszabályi rendelkezések útján már ellenőrzi az 5-(2-amino-propil)indolt, az anyag Unió-szerte alkalmazandó ellenőrzési intézkedések alá vonása segítene megelőzni a határokon átnyúló bűnüldözési tevékenység, valamint az igazságügyi együttműködés során felmerülő akadályok kialakulását, és megóvná a fogyasztókat az anyag fogyasztása által okozott kockázatoktól.

(11) A 2005/387/IB határozat végrehajtási hatáskört tart fenn a Tanácsnak annak érdekében, hogy uniós szinten gyors és szakértelmen alapuló válaszlépéseket tudjon adni a tagállamok által azonosított és bejelentett új pszichoaktív anyagok megjelenésére azáltal, hogy az ilyen anyagokat Unió-szerte alkalmazandó ellenőrzési intézkedéseknek veti alá. Mivel a fenti végrehajtási hatáskör gyakorlásához szükséges feltételek teljesültek és az erre vonatkozó eljárás is rendelkezésre áll, a Tanácsnak végrehajtási határozatot kell elfogadnia az 5-(2-amino-propil)indol Unió-szerte alkalmazandó ellenőrzési intézkedések alá vonásáról,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az 5-(2-amino-propil)indol nevű új pszichoaktív anyag az Unió-szerte alkalmazandó ellenőrzési intézkedések hatálya alá kerül.

2. cikk

2014. október 13-ig a tagállamok nemzeti jogukkal összhangban megteszik a szükséges lépéseket, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete pszichotróp anyagokról szóló 1971. évi egyezménye szerinti kötelezettségeiken alapuló jogszabályaik előírásainak megfelelően az 5-(2-amino-propil)indol anyagot ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi szankcióknak vessék alá.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Luxembourgban, 2013. október 7-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. BERNATONIS

(1) HL L 127., 2005.5.20., 32. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32013D0496 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32013D0496&locale=hu