Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A családjog kézikönyve 2007 - II. (HVG-ORAC, 1272 A/5 oldal - két kötet, 2007.)

II. kötet

Kiadással kapcsolatos információk

(Negyedik, átdolgozott kiadás)

A) A HÁZASSÁG, A ROKONSÁG ÉS A GYÁMSÁG

VIII. fejezet

A SZÜLŐI FELÜGYELET ÉS A GYERMEKVÉDELMI GONDOSKODÁS

1. A szülői felügyelet általában

Csjt. 70. § A kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll.

Csjt. 71. § (1) A szülői felügyeletet a kiskorú gyermek érdekeinek megfelelően kell gyakorolni. A szülőknek biztosítaniuk kell, hogy az ítélőképessége birtokában lévő gyermekük az őt érintő döntések előkészítése során véleményt nyilváníthasson. A gyermek véleményét - korára, érettségére figyelemmel - tekintetbe kell venni.

(2) A szülői felügyelet a kiskorú gyermek gondozásának, nevelésének, vagyona kezelésének, valamint törvényes képviseletének jogát és kötelezettségét, továbbá a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak jogát foglalja magában.

(3) [Az 1986. évi IV. törvény 39. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.]

Gyer. 26. § (1) Ha a szülő a gyámot nevező vagy a gyámságból kizáró nyilatkozatát [Csjt 71. § (2) bek.] a gyámhivatal előtt teszi, a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a gyermek, a nevezett gyám vagy a gyámságból kizárt személy természetes személyazonosító adatait, valamint a szülő felhívását lakóhely változásának bejelentésére.

(2) A gyámnevezést tartalmazó vagy a gyámságból kizáró jognyilatkozatról a gyámhivatal naprakész nyilvántartást vezet és a szülő lakóhely változása esetén az illetékessé vált gyámhivatalt a jegyzőkönyv egy példányának megküldésével értesíti.

1.1. A szülői felügyelet tartalma

A Ptk. meghatározása szerint kiskorú az, aki a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, kivéve, ha házasságot kötött. A tizennegyedik életévét még el nem ért gyermek cselekvőképtelen (Ptk. 12/B. §), a tizennegyedik életévét betöltött pedig korlátozottan cselekvőképes [Ptk. 12/A. § (1) bek.].

A kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alá tartozik.

A jogszabály értelmében tehát elvben nem fordulhat elő olyan eset, hogy a kiskorú gondviselő nélkül marad. A szülői felügyelet megszűnése azonban nem minden esetben vonja maga után a gyámságot, még kiskorú gyermek esetében sem. Gyámság alá a gyermek csak akkor tartozik, ha mindkét szülő szülői felügyeleti joga megszűnt vagy szünetel. Gyámság ebben az esetben is csak akkor jön létre, ha a kiskorú számára a gyámhatóság gyámot rendel.

A szülői felügyelet és a gyámság kollíziója merülhet fel elvben abban az esetben, amikor a szülői felügyeletet gyakorló szülő, akinél a gyermek elhelyezést nyert meghal, úgy, hogy gyámul nevezte pl. a kiskorú nagyszülőjét. Ilyenkor azonban a gyermek nem kerül gyámság alá, mivel a másik szülő felügyelete - feltéve, hogy az csak szünetelt és nem szűnt meg, illetve a gyermek másnál történő elhelyezése iránt nem indokolt pert indítani - feléled, annak gyakorlására őt a gyámhatóság felhívja (Gyer. 19. §).

A gyám a szülői felügyeleti jogok összességével nem rendelkezik: nem jogosult gyámot nevezni és vagyonkezelői joga is korlátozottabb. [A gyámnevezés és a gyámságból való kizárás részletes szabályairól a Csjt. 95. §-ának, valamint 99. §-a (2) bekezdése c) pontjának és (3) bekezdésének ismertetése során lesz szó.]

A szülői felügyelet azoknak a jogoknak és kötelezettségeknek összessége, amelyek a szülőt (szülőket) gyermekük kiskorúságára tekintettel megilletik, illetve terhelik.

A szülői felügyelet a kiskorú gyermek

a) gondozásának,

b) nevelésének,

c) vagyona kezelésének,

d) törvényes képviseletének, valamint

e) a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak jogát és kötelezettségét foglalja magában, továbbá a gyermek családi neve és utóneve meghatározásának jogát. Ez utóbbi rendelkezést azonban nem a Csjt. 71. §-ának (2) bekezdése, hanem a Csjt. 42. §-a tartalmazza.

A mindennapok szintjén elsősorban a gondozás és nevelés az, ami a szülő és a gyermek életét, kapcsolatrendszerét meghatározza. Ennek minden elemét, mozzanatát definiálni, szabályozni lehetetlen és nem is szükséges. Ugyanakkor a vagyonkezelés, a törvényes képviselet és a gyámnevezés tartalmát a jogszabályok pontosan meghatározzák, figyelemmel arra is, hogy a szülői felügyelet e jogosítványainak gyakorlása során a szülő általában harmadik személlyel, vagy a hatósággal, illetve a bírósággal kerül - sokszor alakszerűségében is kötelezően előírt formájú - kapcsolatba. Így pl. a Gyer. meghatározza, hogy amennyiben a szülő a gyámot rendelő vagy a gyámságból kizáró nyilatkozatát a gyámhatóság előtt teszi meg, a jegyzőkönyvnek milyen adatokat kell tartalmaznia (Gyer. 26. §).

A szülői felügyelet általában az anyai, illetve apai pozícióra tekintettel, a törvény erejénél fogva jön létre, illeti meg a szülőket. A szülői felügyelet a szülő és a gyermek közötti családi kötelékből fakadó természetes jogviszony, mely a szülők házassága esetén rendszerint automatikusan megilleti a szülőket. Bizonyos esetekben azonban hatósági, bírósági eljárás hozza létre az anyai, illetve apai státust (pl. örökbefogadás, apaság megállapítása iránti per).

A szülői felügyelettel felhagyni, arról lemondani nem lehet. [Ugyanakkor gyakorlatilag a szülői felügyeletről történő lemondást jelent, ha a szülő a Csjt. 48. § (3) bekezdés szerint hozzájárul kiskorú gyermekének örökbefogadásához.] A szülői felügyelet megszüntetéséhez (az apasági vélelem megdől, a szülői felügyeletet megszüntető határozat születik stb.) minden esetben hatóság, bíróság döntésére van szükség. A szülői felügyelet megszűnésének egyéb esetei pedig meghatározott eseményhez, időponthoz kötődnek (a gyermek nagykorúvá válik, örökbe fogadják, a gyermek vagy a szülő meghal).

1.2. A szülői felügyelet korlátai

A szülői felügyelet korlátozása, szünetelése akár hatósági, bírósági döntés, akár a szülői felügyeletet gyakorló szülők megállapodása, illetve jogszabályban meghatározott más körülmények folytán lehetséges. A szülői felügyelet szünetelésének leggyakoribb esete, amikor a gyermek a másik szülőnél nyer elhelyezést. A szülői felügyelet szünetelésének további eseteit (a szülő cselekvőképtelen, ismeretlen helyen távol van stb.) a Csjt. 91. §-a sorolja fel.

A szülői felügyelet, mely Weiss Emília szavaival élve az apai hatalomból "szelídült" szülői felügyeletté, szülői jogokká, rendeltetésénél fogva nem jelent korlátlan hatalmat a gyermek felett. (Weiss Emília: A szülői felügyeleti jogok közös gyakorlása a házasság felbontása után, Jogtudományi Közlöny 1980. 7. sz.).

A korlátozottan cselekvőképes gyermek meghatározott ügyekben döntési autonómiát élvez. Azon jognyilatkozatai, amelyeket önállóan, a szülő (törvényes képviselő) hozzájárulása nélkül tehet meg, négy nagy csoportra oszthatók. Az első csoportba azok a személyes jellegű jognyilatkozatok tartoznak, amelynek megtételére a kiskorút jogszabály jogosítja fel. Így a korlátozottan cselekvőképes kiskorú a személyéhez fűződő jogok védelmében maga is felléphet [Ptk. 85. § (1) bek.], elláthatja más személy képviseletét [Ptk. 219. § (1) bek.], tehet közvégrendeletet [Ptk. 624. § (2) bek.], valamint olyan nyilatkozatot, amellyel megtiltja halála után testéből szervei, szövetei átültetés céljára történő eltávolítását [egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 211. § (1) bek.], és - amennyiben a tizenhatodik életévét már betöltötte - munkaviszonyt létesíthet (a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 72. §). A tizenhatodik életévét betöltött kiskorú a szülői házat a gyámhatóság engedélyével elhagyhatja, a Csjt. 1995-ben módosult rendelkezései szerint pedig a tizennegyedik életévét betöltött gyermek a sorsát, státusát érintően önállóan tehet nyilatkozatot az apai elismerésével, örökbefogadásával kapcsolatban folyó eljárás során. A második, a mindennapi életben a leggyakrabban előforduló jognyilatkozat-csoportra az ún. "zsebpénz-szabály" vonatkozik: a korlátozottan cselekvőképes kiskorú önállóan is megkötheti a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése körébe tartozó kisebb jelentőségű szerződéseket, így kisösszegű bevásárlásokat eszközölhet, jegyet válthat a tömegközlekedési eszközökre stb. A harmadik fontos - logikus - jogosítvány, hogy a korlátozottan cselekvőképes kiskorú a munkajog szabályai szerint munkát vállalhat, és a munkával szerzett keresményével szabadon rendelkezhet, arra kötelezettséget is vállalhat. A negyedik csoportba azok a jognyilatkozatok tartoznak, amelyek olyan szerződés létrehozására irányulnak, amellyel a kiskorú kizárólag előnyt szerez, azonban az ajándékozási szerződés esetében a törvényes képviselő a kiskorúnak ígért vagy adott ajándékot - tekintettel arra, hogy az ingyenes szerződés is hátrányos lehet a kiskorúra - a gyámhatóság engedélyével visszautasíthatja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék