Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.4.103 I. Az alapvető jogokat sértő elhelyezési körülmények miatti kártalanítás iránt indult büntetés-végrehajtási ügyben nincs lehetőség az elítélt egyéb kártérítési igényéről - így kamat megfizetésére kötelezésről - rendelkezni, mivel a kártalanítást meghaladó kártérítési (és sérelemdíj iránti) igények polgári bíróság hatáskörébe tartoznak [2013. évi CCXL. tv. (Bv.tv.) 3. § 1. pont, 10/A. § (1)-(2) bek., 10/B. §, 51. § (5) bek., 70/A-70/B. §; Ptk. 6:48. §; 2017. évi XC. tv. (Be.) 666. §, 667. § (1) bek., 668. § (1) bek., 669. § (1) bek.].

II. Törvényességi jogorvoslatnak annak ellenére is helye van a bv. bíró végleges - akár ügydöntő, akár nem ügydöntő - végzésével szemben, hogy annak törvénysértő rendelkezése egyébiránt utólagos bv. bírói eljárás keretében is korrigálható [Bv.tv. 50. § (1) bek. f) pont, 51. § (5) bek., 70/A. § (5) bek., 71. § (1) bek.; Be. 667. §].

[1] A törvényszék büntetés-végrehajtási (bv.) csoport bv. bírája a 2018. január 28. napján iratok alapján meghozott végzésével az elítélt részére az alapvető jogokat sértő elhelyezési körülmények miatt 1 316 800 forint kártalanítást állapított meg, míg ezt meghaladó részében a kérelmet elutasította. Megkereste az államot, hogy a jogerős (helyesen: véglegessé vált) határozat kézbesítésétől számított hatvan napon belül a kártalanítás összegeként megállapított 1 316 800 forintot utalja át a megjelölt bankszámlára.

[2] Az elítélt fellebbezése alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2019. március 5. napján tartott tanácsülésen meghozott végzésével az elsőfokú végzést annyiban változtatta meg, hogy az államot 1 348 800 forint kártalanítási összeg és annak 2014. november 7. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybank(i) alapkamatnak megfelelő megfizetése (ami ténylegesen kötelezés) érdekében keresi meg. Egyebekben az elsőfokú végzést helybenhagyta. A másodfokú bíróság a végzés záradékában megállapította, hogy az elsőfokú végzés a másodfokú végzéssel aznap jogerős (helyesen: véglegessé vált).

[3] A másodfokú bíróság indokolása szerint - az elítélt kérelme folytán - a (késedelmi) kamat megfizetésére kötelezés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:48. § (3) bekezdésén alapul.

[4] A törvényszék mint másodfokú bíróság végzése ellen a legfőbb ügyész nyújtott be jogorvoslati indítványt a törvényesség érdekében a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 667. § (1) bekezdése alapján arra hivatkozással, hogy annak a kamat megfizetésére kötelező rendelkezése törvénysértő.

[5] A végzéssel szemben (más) jogorvoslatnak nincs helye, és a törvénysértés más eljárásban nem orvosolható.

[6] A másodfokú bíróság a kártalanítási ügyben nem dönthetett volna az elítélt egyéb kártérítési igényéről (amely körbe tartozik a kamatigény), mivel az ilyen (többlet)igényt a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv.tv.) 10/A. § (2) bekezdése polgári bíróság előtti útra tereli.

[7] A végzés kamat megfizetésére kötelező rendelkezése - a Bv.tv. említett előírásának mellőzésén túl - egyéb ok miatt is törvénysértő.

[8] A Ptk. 6:48. §-a a szerződési kötelemből fakadó pénztartozás teljesítési késedelmének jogkövetkezményeként rendelkezik a késedelmi kamatról.

[9] Az elítéltnek a magyar állammal szemben keletkezett kártalanítási igénye azáltal vált jogszerűen érvényesíthetővé és végrehajthatóvá, hogy arról a törvényszék véglegessé vált végzésében határozott. Ennek megfelelőn nem áll fenn a magyar államnak olyan pénztartozása az elítélt felé, amelynek megfizetésével már a végzés véglegessé válását megelőzően (a kártalanítással érintett utolsó fogvatartási naptól kezdődően) késedelembe esett volna, így a jelzett időpontra visszamenőlegesen történő késedelmi kamat megfizetésére kötelezésre nincs jogszabályi lehetőség. A (másodfokú) bíróság döntése tehát polgári jogi szempontból ugyancsak jogszabálysértő.

[10] A legfőbb ügyész a jogorvoslati indítványában indítványozta, hogy a Kúria állapítsa meg, a megtámadott másodfokú végzés kártalanítási összeggel kapcsolatban meghatározott kamat megfizetésére kötelező rendelkezése törvénysértő, a végzést a Bv.tv. 51. § (5) bekezdés a) pontja alapján változtassa meg és abból a kamat megfizetésére kötelező rendelkezést mellőzze.

[11] A Kúria a Be. 668. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott.

[12] A legfőbb ügyész képviselője a jogorvoslati indítványában foglaltakat fenntartotta, s azzal megegyező indítványt terjesztett elő a meghozandó döntésre. A védő úgy látta, hogy az állam fizetési késedelme fennáll. Ezért indítványozta a megtámadott határozat "helybenhagyását", másodlagosan akkénti megváltoztatását, hogy a késedelmi kamat 2014. november 8. napjától esedékes.

[13] A legfőbb ügyész törvényességi jogorvoslati indítványa alapos.

[14] A Kúria elsődlegesen azt vizsgálta, hogy van-e helye törvényességi jogorvoslatnak a bv. bíró véglegessé vált végzésével szemben.

[15] A 2015. január 1. napja előtt hatályban volt, a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet még nem is utalt a törvényességi jogorvoslat lehetőségére. Ez a helyzet a 2015. január 1. napjától hatályos Bv.tv. szabályozásában megváltozott.

[16] A legfőbb ügyész a törvényesség érdekében jogorvoslatot jelenthet be a bíróság törvénysértő jogerős ügydöntő határozata és végleges nem ügydöntő végzése ellen [Be. 667. § (1) bek.].

[17] A Bv.tv. általános szabállyal nem mondja ki, hogy a bv. bíró végzésével szemben helye van törvényességi jogorvoslatnak, hanem az 51. § (5) bekezdése mindössze azt szabályozza, hogy a Kúria a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslat alapján a törvénysértés megállapítása esetén milyen tartalmú (megváltoztató, hatályon kívül helyező, eljárást megszüntető, új eljárásra utasító) határozatot hozhat.

[18] A Bv.tv. 51. § (5) bekezdése azonban nyilvánvalóvá teszi - az önmagában kiegészítő természetű szabályával -, hogy a bv. bírói végzés ellen is helye van törvényességi jogorvoslatnak. Ily módon a bv. bíró végzése kapcsán egyrészt a Be., másrészt a Bv.tv. vonatkozó szabályainak együttesét kell alkalmazni a törvényességi jogorvoslatra.

[19] A Kúria következő kérdésként megvizsgálta, hogy a törvényességi jogorvoslat tárgyát mely bv. bírói végzések képezhetik, ugyanis erre a Be. nincs, de nem is lehet tekintettel, s erre a Bv.tv. szabályozása sem tér ki.

[20] Az nem kétséges, hogy a kártalanítás tárgyában érdemben hozott bv. bírói végzés nem (sem) jogerős ügydöntő határozat [Be. 667. § (1) bek. 1. ford.] (pl. Bfv.II.236/2019/2., Bfv.II.266/2019/2., Bfv.I.1070/2019/2.).

[21] Ugyanis a bíróság jogerős ügydöntő határozata végleges, mindenkire kötelező döntést tartalmaz a vádról, illetve az elítélt büntetőjogi felelősségéről, a büntetőjogi következményekről vagy ezek hiányáról [Be. 456. § (1) bek. első mondat]. Ez a rendelkezés lényegében megegyezik a korábbi büntetőeljárási törvény szabályával, amely kimondta, hogy a bíróságnak az ügydöntő határozatban a vádról kell határoznia [Be. 257. § (1) bek. második mondat]. A lényegében azonos szabályozásra figyelemmel nincs ok változtatni azon a következetes ítélkezési gyakorlaton, amely szerint ügydöntőnek azok a határozatok tekintendők, amelyekben a bíróság a Be. vonatkozó szabályai szerint lefolytatott bírósági eljárást követően a vádról határoz, az ügy érdemében hoz mindenkivel szemben kötelező érvényű, az elítélt büntetőjogi felelősségét megállapító, vagy őt felmentő ítéletet, illetve eljárást megszüntető végzést (EBH 2004.1016.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!