Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2006.1510 Folyamatos megbízási jogviszony esetén a felmondási jog korlátozása nem terjedhet odáig, hogy a felek a szerződés teljes időtartamára kizárják a felmondás gyakorlásának lehetőségét [Ptk. 483. §].

A peres felek között huzamosabb ideje állt fenn megbízási szerződéses kapcsolat, a per tárgyát képező - jogi képviselői teendők ellátására vonatkozó - megbízási szerződést 2000. december 30-án kötötték. A szerződés 4. pontja szerint a megbízási viszony két évre szól, 2001. január 1. napjától 2002. december 31. napjáig tart. A 6. pont értelmében a felperest megbízási díjként 2001. évre havi 350 000 forint illeti meg. A 8. pont azt tartalmazta, hogy a "jelen szerződést a felek a 4. pontban jelölt határozott időre kötik, mely időtartam alatt a rendes felmondási jog nem illeti meg őket. Ennek megsértése esetén a szerződést szegő fél köteles a másik fél kárát megtéríteni. Amennyiben a jelen szerződés határozott idejének lejártát megelőző 30. napig egyik fél sem jelzi írásban megbízási szerződés megszüntetési szándékát, úgy a szerződés a határozott idő lejártával, az itt írt feltételek mellett további két évvel meghosszabbodik".

Az alperes 2002. december 20-án kelt levelében értesítette a felperest arról, hogy a megbízási szerződést a határozott időtartam végével nem kívánja meghosszabbítani. A felperes válaszlevelében közölte, hogy a szerződés 8. pontja alapján a szerződés további két évvel, 2004. december 31-éig meghosszabbodott, így az alperes rendes felmondása jogellenes. Mivel a határozott idejű megbízási szerződés rendes felmondással való megszüntetése a már hivatkozott pont szerint kizárt, ezért az alperes szerződésszegést követett el, emiatt köteles a felperesnek kártérítést fizetni. Ennek összegét a felperes a határozott időtartamra, vagyis 24 hónapra járó megbízási díjnak megfelelő elmaradt vagyoni előnyben, összesen 10 500 000 forintban jelölte meg. Miután az alperes a kártérítési igény megfizetésétől elzárkózott, a felperes 2003. február 4-én bírósághoz fordult.

A megismételt eljárásban felemelt kereseti kérelmében a felperes 12 682 597 forint és járulékai elmaradt vagyoni előny megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Ptk. 198. § (1) bek., 200. § (1) bek., 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., és 355. § (1) bek., (4) bekezdésére hivatkozással. A fenti összegből 10 436 729 forintot elmaradt megbízási díjként, 1 906 702 forintot az alperesi magatartás miatt igénybe vett bankkölcsön ügyleti kamataként, 339 166 forintot pedig egy általa megbízott építési vállalkozót megillető díjtartozás késedelmi kamataként igényelt.

Az alperes vitatta a keresetnek mind a jogalapját, mind az összegszerűségét. Álláspontja szerint a felek a megbízási szerződésben a rendes felmondás jogát kizárták, ez a kikötés a Ptk. 483. § (4) bekezdése értelmében semmis. Hivatkozott arra is, hogy a szerződés 8. pontja jóerkölcsbe ütköző, a felperest illetéktelen előnyökhöz, tényleges teljesítés nélkül eltúlzott mértékű megbízási díjhoz juttatja. A kereset összegszerűségének elbírálása során kérte figyelembe venni, hogy az ügyvédi tevékenységhez jelentős költségek járulnak, továbbá a felperest kárenyhítési kötelezettség is terhelte.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban meghozott ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperes részére 3 654 000 forintot, továbbá ennek 2003. január 2. napjától járó késedelmi kamatát. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. A kereset jogalapja kérdésében utalt hatályon kívül helyező végzésben foglaltakra, amely szerint a felek a felmondás jogát a szerződésben csupán korlátozták, de nem zárták ki. A felmondó nyilatkozat alkalmas volt a szerződés megszüntetésére, de a felek azt kártérítési kötelezettséget keletkeztető szerződésszegésnek minősítették.

Az elsőfokú bíróság nem találta alaposnak a jóerkölcsbe ütközésre való alperesi hivatkozást sem, mert az alperes 20 nappal elmulasztotta a szerződés rendes felmondására nyitva álló határidőt, így saját mulasztása folytán kell kártérítést fizetnie. Mivel annak konkrét összegét a szerződés nem tartalmazta, ezért nem lehet megállapítani annak jóerkölcsöt sértő, túlzott voltát. Az elsőfokú bíróság a szakértő kiegészítő véleményében kimunkált árbevétel-arányos nyereségmutató szerint határozta meg a felperes elmaradt hasznát, és elutasította az ügyvédi munkadíjon felüli kárigényeket.

A másodfokú bíróság a felperes, valamint az alperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletében az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és az alperest terhelő marasztalás összegét - a késedelmi kamatfizetési kötelezettség változatlanul hagyása mellett - 8 200 000 forintra felemelte. A jogerős ítélet indokolása értelmében a felek a rendes felmondás jogát időbeli korláthoz és kártérítési kötelezettséghez kötötték, azt így korlátozták. A felmondási jog ilyen jellegű és mértékű korlátozása nem teszi lehetetlenné a felmondási jog gyakorlását; a szerződés 8. pontjában foglalt kikötés a felmondási jog jogszabályba ütköző, semmis kizárását nem jelenti, tehát az alperes a Ptk. 318. § (1) bek. és 339. § (1) bekezdése alapján kártérítési kötelezettséggel tartozik.

A másodfokú bíróság az igazságügyi könyvszakértő véleményét figyelembe véve megállapította, hogy a felperes más megbízóktól származó egyéb bevételei fedezték az állandó költségeit, ezért az igényelt nettó 8 400 000 forint elmaradt megbízási díjból 200 000 forint változó költséget vont le, és 8 200 000 forintra felemelte az alperes fizetési kötelezettségét. Okozati összefüggés hiányában az elsőfokú bírósággal egyezően elutasította a felperes további kártérítési igényét.

Az alperes a jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmében a felperes keresetének teljes elutasítását és felperes perköltségekben való marasztalását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 200. § (2) bek., 483. § (4) bek., továbbá a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat. Továbbra is fenntartotta azt a perben következetesen képviselt álláspontját, miszerint a felek a megbízási szerződésben a felmondás lehetőségét kizárták. E körben utalt a felperesnek a 2003. január 6-án kelt levelére és a keresetlevélben írtakra. Szerinte az ügyben meghallgatott tanúk is ezt az álláspontot erősítették meg; ugyanis azt nyilatkozták, hogy rendes felmondással a szerződést nem lehetett megszüntetni. Az alperes kifejtette, a szerződés 8. pontjában foglalt kikötés a Ptk. 483. § (4) bekezdése értelmében semmis, semmis kikötésre pedig kártérítési igényt alapozni nem lehet, emellett a jogerős ítéletet több vonatkozásban iratellenesnek, logikátlannak, és ellentmondásosnak tartotta.

Az alperes a BH 2004/179. számú jogesetére utalva jóerkölcsbe ütközőnek nevezte a szerződés 8. pontjában megszövegezett kikötést, amely a megbízó felmondási jogát aránytalan mértékben korlátozta, gyakorlatilag kizárta. A felperesi magatartást a Ptk. 4. § (1) bekezdése, valamint az 5. § (2) bekezdése alapján tisztességtelennek és joggal való visszaélőnek nevezte. Hangsúlyozta, a jogerős ítélet értelmében a felperest a perbeli felmondás esetén kártérítésként 24 hónapra megbízási díj illeti meg ellenszolgáltatás nélkül. Az alperes kérelme alátámasztásául hivatkozott még az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 24. § (2) és (3) bekezdésében foglaltakra, az ügyvédi megbízási szerződés bizalmi jellegére, és a gazdasági élet által diktált változtatási kényszerekre.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos, a jogerős ítélet a kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő.

Helyesen jelölte meg a másodfokú bíróság a perbeli jogvita lényegét, miszerint az az eldöntendő kérdés, hogy a felek szerződésükben a felmondás jogát - jogszabályba ütközően - kizárták-e, vagy csupán korlátozták. A Ptk. 483. §-ának (4) bekezdése szerint a folyamatos megbízási jogviszony esetén a felek a felmondás jogának korlátozásában megállapodhatnak. A korlátozás a gyakorlatban két módon történhet, vagy felmondási idő vagy felmondási okok kikötésével. A felmondási jog korlátozása nem terjedhet odáig, hogy a szerződés teljes időtartamára kizárják a felek a felmondás gyakorlását.

A felülvizsgálati eljárás eredményeként meg kellett állapítani, hogy a felek szerződésének 8. pontja nem tartalmaz sem felmondási okokat, sem felmondási időt, hanem a rendes felmondási jog gyakorlását kifejezetten megtiltotta. A 8. pont második mondata nem a felmondási jog gyakorolhatóságára vonatkozik, nem a felmondási jog korlátozásának egyik elemét tartalmazza, azaz nem teszi a felmondás kizárását korlátozássá. Azt az általános jogkövetkezményt rögzíti, amely a szerződésszegéshez egyébként is kapcsolódik; így nem értelmezhető másként, mint figyelemfelhívás egy jogellenes magatartásnak a szerződésben foglaltaktól függetlenül is érvényesülő szankciójára. A polgári jog általános - a Ptk. 339. § (1) bekezdésében foglalt - szabálya értelmében nem alkalmazható szankció egy jogszerű magatartás kifejtése esetén, ezért a másodfokú bíróság jogszabálysértéssel állapította meg, hogy a felek szerződésében a rendes felmondás joga kártérítési kötelezettség mellett gyakorolható volt. Miután a felek megállapodása nem tartalmaz felmondási időt, és nem jelöl meg felmondási okokat, hanem a szerződés teljes időszakára vonatkozóan teszi lehetetlenné a felmondási jog gyakorlását, ez nem más, mint a felmondás kizárása.

A 8. pont második bekezdésének vizsgálata során azt kellett megállapítani, hogy az nem a szerződés felmondására, hanem a szerződési határidő lejártára, illetőleg annak meghosszabbítására vonatkozik. A határozott időre létrejött szerződés a határidő végével megszűnik, a felek szerződésében azonban bizonyos időpontig megtett külön nyilatkozat hiányában további két évvel meghosszabbodik. Tekintettel arra, hogy a szerződéses határidő tárgyában a felek között vita nem állt fenn, ezért e szerződéses kikötés további tartalmi elemzésére nem volt szükség.

A Legfelsőbb Bíróság a fentiek értelmében megállapította, hogy a felek a szerződés 8. pontjában a felmondás jogát kizárták, ez a kikötés pedig a Ptk. 483. § (4) bekezdése alapján semmis. Helytállóan hivatkozott az alperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy jogszabályba ütköző, semmis kikötésre a felperes igényt nem alapíthat, ezért a felperes keresetét jogalap hiányában el kellett utasítani.

Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy a jogerős ítéletben felhívott eseti döntések mindegyikében felmondást korlátozó szerződéses kikötések voltak, ezért nem került sor a kikötések semmisségének megállapítására, és a megbízott kártérítési igényének elutasítására.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján a másodfokú határozatot hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával a keresetet teljes egészében elutasította. A Pp. 270. § (1) bekezdésének alkalmazásával a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján döntött az eljárás során felmerült perköltségek viseléséről.

(Legf. Bír. Pfv. VII. 21.416/2006.)