Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.10.456 I. A bíróság, ha azt állapítja meg, hogy a cég taggyűlésének határozata jogszabálysértő, csak a határozat hatályon kívül helyezéséről határozhat, mert ebben a kérdésben nincs mérlegelési jogköre [1988. évi VI. tv (Gt.) 45. § (2) bek., 170-172. §-ok, 174. § (3) bek.].

II. Nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely a jogerős ítélet indokolása elleni felülvizsgálat lehetőségét kizárná, ezért az ilyen felülvizsgálati kérelem érdemben bírálandó el [Pp. 270. § (1) bek.].

A felülvizsgálati kérelem szempontjából releváns tényállás szerint a felperesek az alperesi kft.-ben üzletrészt vásároltak. 1994. január 6-án a III. r. felperes, majd 1994. január 25-én a II. r. felperes a társaságnak felajánlotta üzletrészét megvásárlásra, az érték, illetve a vételár megjelölése nélkül. Az alperes 1994. március 3-i taggyűlésén - ahol a II. r. felperes jelen volt - a 49/1994. számú határozattal döntött arról, hogy a II. r. felperes üzletrészét 710 000 Ft névértéken, míg a III. r. felperes üzletrészét 580 000 Ft névértéken megvásárolja a társaság. A II. r. felperes a döntéshozatalt követően távozott a taggyűlésről.

Az alperes 1994. március 21-én levélben konkrét vételi ajánlatot tett az üzletrészek megvásárlására. A felperesek válaszlevelükben a vételár újraszámolását kérték. Az alperes válaszában elzárkózott a magasabb vételár kifizetésétől. Az alperes az üzletrész-átruházásokat érvényesnek, a II. r. és a III. r. felperesek tagsági viszonyát 1994. április 19-i, illetve április 20-i hatállyal megszűntnek tekintette. Ezt követően a II. r. és a III. r. felpereseknek a taggyűlésekre meghívót nem küldött. Így nem kapott értesítést a II. r. és a III. r. felperes az 1994. október 31-i taggyűlésről, mely taggyűlés egyebek mellett 4. napirendi pontként a IV. r. felperes üzletrésze értékesítését és ennek eredménytelensége esetére kizárását tűzte napirendre, s végül a 77/1994. számú határozattal a IV. r. felperest a társaságból kizárta.

Az elsőfokú városi bíróság előtt indult egyesített perben a II. r. és a III. r. felperesek keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az üzletrész-átruházási szerződések köztük és az alperes között érvényesen nem jöttek létre, ők továbbra is a társaság tagjai.

A II. r., a III. r. és a IV. r. felperesek továbbá az 1994. október 31-i taggyűlési határozatok hatályon kívül helyezését is kérték, arra hivatkozással, hogy a taggyűlésre a II. r. és a III. r. felperesek nem kaptak meghívót, így a taggyűlés összehívása szabálytalan volt.

Az alperes a kereseti kérelmek elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével mindkét kereseti kérelemnek helyt adott. Megállapította, hogy a II. r. felperes és a III. r. felperes, valamint az alperes között az üzletrész-átruházási szerződések nem jöttek létre, a II. r. és a III. r. felperesek tagsági jogviszonya az alperesi társaságban továbbra is, fennáll, ezért hatályon kívül helyezte az 1994. október 31-i taggyűlési határozatokat. Az indokolás szerint az üzletrész-átruházási szerződések a Ptk. 205. §-ának (1) bekezdésében írt egybehangzó akaratnyilvánítás hiányában nem jöttek létre. A II. r. és a III. r. felperesek 1994. januári közlése ugyanis nem minősül ajánlatnak, mert az a szerződés szempontjából lényeges vételárat nem tartalmazta, ezért csak ajánlattételre való felhívásnak tekinthető. Az alperes 1994. március 3-i taggyűlési határozata tekintendő a vételi ajánlatnak, amely már az üzletrész értékét is meghatározta. Ezen ajánlatra azonban a II. r. és a III. r. felperes elfogadó nyilatkozatot nem tett, az üzletrész átruházási szerződések tehát nem jöttek létre. A II. r. és III. r. felperest ezért 1994. október 31-én még a társaság tagjának kellett tekinteni. E taggyűlésre azonban a II. r. és a III. r. felperes meghívót nem kapott; így a taggyűlés összehívása nem felelt meg a Gt. 191. §-a (1) bekezdésében foglaltaknak, ezért a taggyűlési határozatok jogsértőek, azokat a Gt. 45. §-ának (2) bekezdése szerint hatályon kívül kellett helyezni.

Az alperes fellebbezése, és a felperesek csatlakozó fellebbezése folytán a másodfokú megyei bíróság 1998. március 4-én kelt ítéletével az elsőfokú bíróság azon ítéleti rendelkezését, amely megállapította, hogy az üzletrész-átruházási szerződések nem jöttek létre, ezért a II. r.-III. r. felperesek továbbra is a társaság tagjai, helyes indokainál fogva helybenhagyta. Egyetértett ugyanis az elsőfokú bíróság ezzel kapcsolatos jogi álláspontjával. Az 1994. október 31-i taggyűlési határozatokat hatályon kívül helyező ítéleti rendelkezést viszont megváltoztatta, s e körben a felperesek keresetét elutasította. Az indokolás szerint a másodfokú bíróság egyetértett azon alperesi érveléssel, amely szerint - figyelemmel arra, hogy az 1994. október 31-i taggyűlést követően számos gazdálkodással összefüggő döntést hoztak - az elsőfokú bíróság határozatának végrehajtása nagymértékben megnehezített lenne. Az előbbieket azzal egészítette ki, hogy jogszabálysértő határozat esetén sem kell minden esetben az eredeti állapotot helyreállítani, hanem az eset összes körülményére - így az időmúlásra is - tekintettel kell rendezni a felek egymáshoz való és harmadik személyekkel szembeni viszonyát. A II. r. és a III. r. felpereseket megillető szavazati arányt is figyelembe véve a gazdasági forgalom és jogbiztonság érdekét sértené, ha a bíróság a II. r. és a III. r. felperesek meghívása nélkül megtartott taggyűlésen hozott valamennyi határozatot hatályon kívül helyezné. Ezért a megyei bíróság elutasította az 1994. október 31-i taggyűlésen hozott határozatok hatályon kívül helyezésére irányuló kereseti kérelmet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!