Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.6.153 I. Ha a büntetőbíróság valamely bűncselekmény minősített esete miatt állapította meg az elítélt büntetőjogi felelősségét, a polgári per bírósága a büntető törvényi tényálláshoz tartozó minősítő körülmény hiányát nem állapíthatja meg.

II. A felelősségbiztosítási jogviszony járulékos jellegéből adódóan a biztosító helytállási kötelezettségének fennállását és terjedelmét a kártérítési felelősségnek, illetve - sérelemdíj esetében - a személyiségi jogok megsértésének azok a szabályai határozzák meg, amelyek a biztosított - vagy helyette más személy - károkozása, illetve személyiségi jogsértése tekintetében irányadóak [1952. évi III. törvény (régi Pp.) 4. § (2) bek.; 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:52. § (2) bek., 6:524. § (1)-(2) bek.; 2009. évi LXII. törvény (Kgfb. tv.) 3/A. §, 12. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] K. I.-né I. r. felperes, a II. r. felperes házastársa és a III-IV. r. felperesek édesanyja 2016. október 13-án a város belterületén kerékpárosként közlekedési balesetet szenvedett, amelynek következtében a jobb lábszára és a bal sípcsontja eltört, a bal felkarja és válla kificamodott, agyrázkódást szenvedett. A sérülések alapján maradandó fogyatékosság kialakulása volt valószínűsíthető.

[2] A sérüléseket a megyei kórház tagkórházában látták el, a vállficam reponálása mellett mindkét alsó végtagot gipszsínben rögzítették. A lágyrészek elhalása miatt többszöri műtétre volt szükség, 2016. november 14-én a sarjadó seb miatt bőrplasztikát végeztek. Mivel a beültetett fém a krónikus gyulladás jeleit mutatta, ezért azokat a 2016. december 20-i műtét során eltávolították, és a stabilizálást másként oldották meg. Az I. r. felperest 2017. január 9-én jó általános állapotban bocsátották otthonába, és járókerettel való közlekedést javasoltak számára.

[3] Az I. r. felperes állapota 2017. január 20-tól rohamosan romlott, szepszis gyanújával került kórházba. A kezelés ellenére az állapota súlyosbodott, és 2017. január 26-án, 64 éves korában gennykeltő baktérium okozta szepszisben elhalálozott.

[4] A közlekedési balesetet okozó B. Z.-t a bíróság jogerős ítéletével közúti baleset okozásának vétségében mondta ki bűnösnek, és felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.

[5] A baleset okozója által üzemben tartott gépjárműre az alperesnél állt fenn kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A II-IV. r. felperesek keresetükben az I. r. felperes jogutódaiként 2 000 000 forint sérelemdíj és annak 2016. október 13-tól járó késedelmi kamatai, míg saját jogon a II. r. felperes részére 4 000 000 forint sérelemdíj, a III-IV. r. felperesek javára személyenként 3 000 000 forint sérelemdíj és ezen összegek 2017. január 26-tól számított késedelmi kamatai megfizetésére kérték kötelezni az alperest. Keresetük jogalapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:52. §-át és 6:535. §-át, valamint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Kgfb. tv.) 27. §-át és 28. § (1) bekezdését jelölték meg.

[7] Az alperes érdemi ellenkérelmében a II. r. felperes esetében 500 000 forintot, a III-IV. r. felperesek esetében pedig személyenként 400 000 forintot meghaladóan kérte a kereset elutasítását.

Az első- és a másodfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest a II. r. felperes részére 4 000 000 forint, és abból 600 000 forint után 2016. október 23-tól, 3 400 000 forint után 2017. január 26-tól járó késedelmi kamatok, a III-IV. r. felperesek javára személyenként 3 000 000 forint, és abból személyenként 600 000 forint után 2016. október 13-tól, 2 400 000 forint után 2017. január 26-tól számított késedelmi kamatok megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[9] Mindenekelőtt a Ptk. 6:535. § (1) bekezdésére és a Kgfb. tv. 28. § (1) bekezdésére hivatkozással rögzítette, hogy az alperes sem a biztosítottjának károkozó magatartását, sem a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés fennállását nem vitatta. Ehhez képest az alperes védekezésére figyelemmel elsődlegesen abban a kérdésben tartotta indokoltnak állást foglalni, hogy az alperes kötelezhető-e a teljes kár megtérítésére, vagy arra az egyetemleges felelősség alkalmazásának mellőzése mellett csak a közrehatás arányában kötelezhető.

[10] Mivel az alperes hangsúlyozta, hogy a baleset közvetlen következménye csak a térd és a boka mozgásbeszűkülése, csökkent terhelhetősége lett volna, míg a halál a szakma előírásainak megfelelő orvosi ellátás esetén nem következett volna be, ezért e körben bizonyítékként a büntetőeljárás során beszerzett orvosi dokumentumokat és a két eljárásban kiállított szakértői véleményeket értékelte. A büntetőeljárásban 2016. november 16-án készült orvosszakértő által készített szakértői véleményből azt emelte ki, hogy a szakértő által még személyesen vizsgált I. r. felperesnél a baleset következtében legnagyobb valószínűséggel maradandó fogyatékosság kialakulása volt várható, de a súlyos egészségromlás lehetősége sem volt kizárható. Figyelembe vette, hogy a 2017. január 25-i másik igazságügyi orvosszakértőtől származó szakvélemény 67%-os mértékű munkaképesség-csökkenést valószínűsített. A büntetőeljárásban kirendelt Nemzeti Szakértői és Kutató Központ által 2017. március 17-én kiállított szakértői véleménynek - egyebek mellett - azt a megállapítását értékelte, amely szerint a baleset során elszenvedett sérülések és a bekövetkezett halál között közvetett oksági kapcsolat állt fenn. Ugyanezen szakvélemény kiegészítéséből - többek között - arra utalt, hogy a kórház részéről mulasztás nem volt megállapítható. A perben kirendelt orvosszakértői intézet szakvéleményének megállapításai közül hivatkozott arra, hogy ha a lábszártörés elsődleges ellátása a szakma szabályai szerint, adekvátan történt volna, a sérülés a szepszis kialakulásának minimális esélyével gyógyult volna, és a halált okozó szepszis a baleseti sérüléssel közvetett okozati összefüggésben állt.

[11] A Ptk. 6:524. § (1) bekezdésére és 6:29. §-ára utalással kifejtette, hogy a károsult több károkozó közül a teljesítést bármelyiktől követelheti, teljesítés esetén a követelését kielégítettnek kell tekinteni, és ezt követően már csak a károkozók belső jogviszonya szorul rendezésre. Figyelemmel volt arra az egységes bírói gyakorlatra, amely szerint a közös károkozás megállapítható, ha a károsodáshoz vezető okfolyamatban akár egyidejűleg, akár egymást követően többen vesznek részt, és a kár e több személy közrehatásának eredményeként következik be, vagyis szerves kapcsolat áll fenn a károsodásra vezető magatartás és a kár között.

[12] Mindezekhez képest utalt arra, hogy a felperesek az I. r. felperes ellátásában részt vett egészségügyi intézményt nem vonták perbe, emiatt felelősségének fennállása nem volt vizsgálható. A kereset alapján azt jelölte meg eldöntendő kérdésként, hogy a baleset bekövetkezése és az I. r. felperes halála között fennállt-e az okozati összefüggés, azt az egészségügyi intézmény esetleges szakmai hibája megszakította-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!