Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.1.20 A hitelintézet szerződésszegést követ el, ha olyan személytől fogad el megbízást, akinek rendelkezési joga a törvény értelmében megszűnt - A szabálytalan átutalással okozott kárért a Ptk.-nak a kártérítésre vonatkozó szabályai szerint kell helytállnia [Ptk. 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., 529. § (1) bek.; 1991. évi XLIX. tv. (továbbiakban: Cstv.) 20. § (1) bek., 29. § g) pont, 34. § (2) bek.; 232/2001. (XII. 10.) Korm. r. 8. § (10) bek.].

A felperes mint számlatulajdonos és az alperes mint pénzintézet között az általuk megkötött bankszámla­szerződés alapján 2003 márciusa és 2004. október 30-a között állt fenn jogviszony. A felperes felszámolási eljárásának lefolytatását - a 2003. április 11-én benyújtott kérelem alapján indult eljárásban - a bíróság 2003. július 9-én jogerőre emelkedett végzésével elrendelte, majd határozatát a Cégközlöny 2003. október 30­ai számában közzétette. A felszámolás elrendeléséről az alperes a bíróságtól értesítést nem kapott. A felperes ügyvezetője - H. J.-né - 2003. november 17-e és 2004. február 28-a között tíz alkalommal összesen 7 005 000 Ft-ot vett fel a felperes az alperesnél vezetett bankszámlájáról.

A felperes felszámoló biztosa 2004. október 26-án kelt levélben közölte az alperessel, hogy a felperes 2003. július 9-e óta felszámolás alatt áll, az alperesnél vezetett bankszámláról csak néhány napja szerzett tudomást - arról az ügyvezető korábban nem tájékoztatta - és kérte a bankszámla azonnali hatályú megszüntetését.

A felperes 2005. március 3-án fizetési meghagyás kibocsátását kérte H. J.-né és az alperes ellen 7 005 000 Ft tőke és ennek kamatai kártérítés címén való megfizetése iránt. A fizetési meghagyás H. J.-néval szemben 2005. április 5-én jogerőre emelkedett, az alperes ellentmondása folytán pedig perré alakult át az eljárás.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 7 005 000 Ft és kamatai tekintetében marasztalta. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a szerződéses jogviszonyból fakadó kötelezettségei teljesítése során figyelmen kívül hagyta az 1997. évi CXLV. törvény (továbbiakban: Ctv.) 10. § (1) bekezdésében írtakat. Nem kísérte figyelemmel a közhiteles cégnyilvántartás változásait, holott a bankszámlát vezető pénzintézettől ez az adott helyzetben elvárható lett volna. Saját önhibája miatt nem értesült arról, hogy a Cégközlönyben hirdetmény jelent meg a felperes felszámolási eljárásának közzétételéről, és emiatt nem tett eleget a pénzforgalomról szóló 232/2001. (XII. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 8. § (10) bekezdésében írt kötelezettségének sem. Az alperes kártérítési felelőssége a Ptk. 318. § (1) és 339. § (1) bekezdése alapján fennáll, és az alól nem mentesülhet arra hivatkozással, hogy a felszámolás elrendeléséről őt sem a bíróság, sem a felszámoló nem tájékoztatta.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét csak részben, a kamatfizetés kezdő időpontja és a marasztalás módja tekintetében változtatta meg, egyebekben azt helybenhagyta. Döntését az alábbiakkal indokolta. Az elsőfokú eljárásban eljárt bíró kizártságára vonatkozó alperesi hivatkozás alaptalan.

Az alperesnek szerződéses kötelezettsége volt a szabályszerű kifizetési és átutalási megbízások teljesítése, és mind a szerződés, mind a Korm. rendelet 5. § (6) bekezdése alapján a tőle elvárható gondossággal volt köteles biztosítani azt, hogy a rendelkezési jogosultságot csak az arra jogosult személy gyakorolhassa.

A felperes ügyvezetőjének a felszámolási vagyonra vonatkozó rendelkezési joga az 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 34. § (2) bekezdése alapján, - tehát a törvény erejénél fogva - a felszámolási eljárás kezdő időpontjától megszűnt, éspedig függetlenül attól, hogy a felperessel jogviszonyban álló jogalanyok erről mikor szereztek tudomást. Semmisnek kell tehát tekinteni a felperes ügyvezetőjének a felszámolás 2003. július 9-ei kezdő időpontja után tett, a perbeli bankszámla feletti rendelkezésre vonatkozó jognyilatkozatait, az e jognyilatkozatok alapján teljesített kifizetések pedig nem minősíthetők joghatályos teljesítéseknek.

Tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a jogvitát teljes egészében a szerződésszegéssel okozott kártérítés szabályai szerint bírálta el, ugyanis nem lehet szó joghatályos teljesítés hiányában szerződésszegésről. Az "ügyvezető semmis jognyilatkozatai alapján történt kifizetés nem minősül a felek közötti bankszámla-szerződés teljesítésének, ebből következően a szerződés felszámoló általi felmondásakor a teljesítetlen szolgáltatásokkal a Ptk. 319. § (2) bekezdése értelmében a feleknek el kellett volna számolniuk, s ennek keretében a bankszámlán lévő összeget az alperesnek ki kellett volna fizetnie". Ezzel az indokolásbeli módosítással hagyta helyben a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság érdemben helyes döntését.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen az első- és másodfokú ítéletek megváltoztatását, és jogalap hiányában a felperes keresetének elutasítását, másodlagosan az első- és másodfokú ítéletek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság jogszabálysértően hivatkozott a Cstv. 34. § (2) bekezdésére és a Ptk. 319. § (2) bekezdésére. Hivatkozása szerint a Ptk. 529. § (1) bekezdésének helyes értelmezéséből következően, a kifizetési megbízás nem szabályszerű volta csak a pénzintézet kártérítési felelőssége körében értékelhető. Ezt támasztja alá a BH 1994. számában 44., és 522. szám alatt közzétett eseti döntés is. Azt kellett volna tehát az eljárt bíróságoknak vizsgálniuk, hogy az alperes megszegte-e a Ptk. 529. § (1) bekezdésében írt kötelezettségét, okozott-e kárt szerződésszegéssel a felperesnek, a felperes a kár mibenlétét és összegszerűségét bizonyította-e. Vizsgálniuk kellett volna, hogy H. J.-né mint álképviselő jó- vagy rosszhiszemű álképviselőnek minősült, és a felvett összeget hova fordította. Mindezek vizsgálatát az eljárt bíróságok elmulasztották, holott önmagában a szerződésszegés ténye nem ad jogi alapot a "leemelt összegnek a bankkal szemben kártérítésként történő megítélésére".

Az alperes megfelelően bizonyította, hogy felróhatóság nem terheli, úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható volt. A felperesnek a szerződés alapján be kellett volna jelentenie az alperes felé, hogy ellene felszámolási eljárás indult, közölnie kellett volna a felszámolást elrendelő végzés meghozatalát és annak tartalmát. Amennyiben a felperes így járt volna el, akkor az alperes eleget tehetett volna a Korm. rendelet 8. § (10) bekezdésében írt kötelezettségének és ezzel a felperest ért kár elkerülhető lett volna. Erre tekintettel helye van a Ptk. 340. § (1) bekezdés alkalmazásának.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!