Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2003.1002 Műsorszolgáltatási ügyben az alperesi határozati megállapítások valóságát videofelvétellel az alperesnek kell bizonyítania. A hírműsor szolgáltatási kötelezettség csatornánként értendő [1952. évi III. tv. 164. §, 1996. évi I. tv. 112. §, 135-136. §].[1]

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az MTV 1-es csatornáján 1999. április 25-én nem került vetítésre az "E. S." című műsorszám, míg az MTV 2-es csatornáján 1999. április 23-án 19:53:58 órakor bemutatott "G." műsorszám filmanyagát az alperes a perben nem csatolta.

Az MTV 1-es csatornáján 1999. április 25-én 20:57:31 órakor, 28-án 22:14:09 órakor és 22:45:35 órakor, továbbá 1999. május 23-án 22:17:54 órakor és 23:52:44 órakor, valamint az 1999. május 30-án bemutatott "D. S." és az 1999. június 1-jén 21:55:36 órakor és 2-án 21:56:51 órakor leadott társadalmi célú hirdetések, valamint az MTV 2-es csatornáján 1999. június 5-én leadott "A. Alapítvány" társadalmi célú hirdetés megjelölése nem történt meg.

Az MTV 1-es csatornáján április 28-án 22:41:45 órakor bemutatott K. sorsolás közzétételekor nem szerepelt a reklámjelleg feltüntetése.

Az 1999. június 10-én 22:05:11 órakor közvetített O. reklámblokk kazettáját az alperes a perben nem csatolta.

Az MTV 2-es csatornáján 1999. május 9-én és 16-án nem, június 13-án pedig csak 5 perc 22 másodperces hírműsort sugárzott.

Az MTV 1-es műsorán 1999. június 1-jén 18:00:00 órakor bemutatott "K. krónika" és a 18:19:54 órakor sugárzott "M.!" című vallási műsorszámok előtt a vallási műsor felkonferálására, illetve szöveges képben való jelzésére nem került sor.

Az alperes - a fentiek alapján - határozatában megállapította, miszerint a felperes kétszeresen megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 25. §-át, többszörösen annak 15. § (1) bekezdését, háromszorosan a 8. § (3) bekezdését és egy alkalommal az 5. § (2) bekezdését. Emiatt az Rtv. 112. § (1) bekezdés b) és e) pontja, valamint 135. §-a alapján írásbeli figyelmeztetésben állapította meg a jogsértést, felhívta a műsorszolgáltatót a jogsértés megszüntetésére és arra, hogy a jövőben tartózkodjék a jogsértéstől, továbbá kötelezte 1 000 000 Ft bírság megfizetésére.

A felperes keresetében a jogsértések hiányának megállapítását és a bírság törlését, másodlagosan a jogsértés fennállásának megállapítása esetén a bírság összegének mérséklését kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperes határozatát részben megváltoztatta és az Rtv. 25. §-a sérelmének kimondását, valamint az 1 000 000 Ft bírság megfizetésére kötelező rendelkezést mellőzni rendelte. Az Rtv. 15. § (1) bekezdése megsértésének kimondását az 1999. április 28-án 22:41:45 órakor bemutatott K. sorsolás és a június 10-én 22:05:11 órakor közvetített O. reklámblokk tekintetében mellőzte; ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint az alperes a határozatában megjelölt "E. S." és "G." című műsorszámok vonatkozásában az adásokról készült felvételt nem csatolta. Hasonlóképpen elmulasztotta a felvétel csatolását az 1999. június 10-i reklámblokk vonatkozásában. E tekintetben az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a jogsértés bizonyításának terhe az alperest terhelte, amelynek nem tett eleget, ezért a bíróság a felperesi előadást fogadta el, és a vonatkozó jogsértések megállapítását mellőzte.

A K. sorsolás vonatkozásában az elsőfokú bíróság elfogadta az alperes utóbb kialakult azon álláspontját, amely szerint a szerencsejátékok sorsolásának közvetítése önmagában nem minősül reklámnak, így jogsértés e körben sem történt.

Az elsőfokú bíróság ugyanakkor megalapozottnak találta az alperes határozatát a tekintetben, hogy a jogsértést megalapozza, amennyiben a társadalmi célú hirdetéseket megkülönböztető jelzés nélkül sugározzák, illetve az a körülmény, hogy a felperes az országos televízió főműsoridejében nem szolgáltat egybefüggően legalább 20 perc önálló hírműsort.

Az elsőfokú bíróság hangsúlyozta, hogy a fenti kötelezettség a műsorszolgáltatót csatornánként terheli. Ugyancsak jogszerűnek találta az elsőfokú bíróság azt az alperesi megállapítást, hogy az Rtv. 5. § (2) bekezdése alapján a vallási vagy világnézeti nevelésre szánt, illetve arra alkalmas műsorszámot e jellegének előzetes feltüntetésével lehet közzétenni. Rámutatott arra, hogy a felperes a kifogásolt vallási műsorai előtt semminemű megkülönböztető jelzést nem alkalmazott.

Az elsőfokú bíróság hangsúlyozta, hogy az alperesi határozat részbeni megváltoztatása folytán a jogsértés súlyával az írásbeli figyelmeztetés áll arányban, amelyet alátámaszt az a körülmény is, hogy a határozat meghozatalának időpontjában kialakulatlan gyakorlat nem vezethet a felperes bírsággal való marasztalásához.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, amelyben annak megváltoztatásával a kereset elutasítását kérte. Az alperes határozatának tényállást illető összefoglalása mellett a fellebbezés indokainak kifejtésére további határidő biztosítását kérte; a későbbiekben azonban fellebbezését külön nem indokolta.

A felperes csatlakozó fellebbezésében az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatását kérte a tekintetben, hogy az önálló hírműsor szolgáltatásának kötelezettsége a felperest nem csatornánként terhelte. Álláspontja szerint ezt az értelmezést erősíti az Rtv. 8. § (3) bekezdésének második mondata, illetve az a körülmény, hogy ahol csatornánként külön-külön teljesítendő önálló kötelezettséget állapított meg az Rtv. - így a 28. § (4) bekezdésében -, ott erre külön utalt.

A fellebbezések nem alaposak.

Az elsőfokú bíróság helyesen értékelte azt a körülményt, hogy az alperes megállapításainak egy részét videofelvétellel nem tudta alátámasztani. A kérdéses felvételekhez kapcsolódó jogsértést ugyanis a felperes vitatta, ezért az alperesi megállapítások helytállóságát csak a műsorszámok megtekintése alapján lehetett volna megítélni.

A Pp. 164. § (1) bekezdése általános elvként rögzíti, hogy a per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el. Az alperesi határozat tényállási elemei vonatkozásában e bizonyítási kötelezettség az alperest terhelte.

A fentiekre figyelemmel az elsőfokú bíróság helyesen járt el, amikor az alperes videofelvétellel alá nem támasztott jogsértés-megállapításait mellőzte.

A Legfelsőbb Bíróság osztotta az elsőfokú bíróság azon álláspontját is, hogy a szerencsejáték sorsolásának közvetítése önmagában nem minősül reklámnak.

Az alperesi fellebbezés kiterjed az elsőfokú bíróság ítéletének bírságot mellőző rendelkezésére is.

Az Rtv. 135. §-a értelmében jogosulatlanul végzett műsorszolgáltatás, illetve bejelentés nélkül, vagy attól eltérő módon végzett műsorelosztás esetén a felelőssel szemben a testület a jogosulatlanul elért bevétel kétszeresének megfelelő, vagy ha ez nem állapítható meg, 10 000 Ft-tól 1 000 000 Ft-ig terjedő bírságot szabhat ki.

Az idézett rendelkezésnek megfelelően az alperes a jogsértően végzett műsorszolgáltatás szankcionálására bírságot is kiszabhat, amelynek összegét a bírság kiszabását megalapozó körülmények súlyától függően mérlegeléssel határozhatja meg.

Az Rt. 112. §-a értelmében a törvényi előírások megsértése esetén az ORTT felhívja a műsorszolgáltatót a sérelmezett magatartás megszüntetésére; írásbeli figyelmeztetésben állapítja meg a jogsértést, és felhívja a műsorszolgáltatót a jogsértés megszüntetésére, illetve arra, hogy a jövőben tartózkodjon a jogsértéstől; meghatározott időre, de legfeljebb 30 napra felfüggeszti a műsorszolgáltatási jogosultság gyakorlását; érvényesíti a szerződésben megállapított kötbért; bírságot alkalmaz; illetve azonnali hatállyal felmondja a szerződést.

Az elsőfokú bíróság helyesen járt el, amikor a megállapított jogsértések jelentős részének mellőzésével egyidejűleg az alperes által alkalmazott joghátrányokat is felülmérlegelte. Az Rtv. 136. § (3) bekezdése a bíróságot az alperes határozatának megváltoztatására a határozat egészét illetően, illetve a bírság összege vonatkozásában is értelemszerűen feljogosítja. Az elsőfokú bíróság megfelelő indokát adta ítéletében a bírság kiszabása mellőzésének. Hangsúlyozta, hogy a jogsértés súlyával arányban áll a jogsértés megszüntetésére, a jövőben való tartózkodásra szóló felhívás és az írásbeli figyelmeztetés, különös figyelemmel arra, hogy a perben vitatott jogszabályi rendelkezések értelmezése a határozat meghozatala időpontjában sok problémát vetett fel a jogalkalmazók számára, és a gyakorlat is kialakulatlan volt.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az alperesi fellebbezést alaptalannak találta.

A felperesi csatlakozó fellebbezés kizárólag az elsőfokú bíróságnak azt a megállapítását vitatta, hogy az önálló hírműsor-szolgáltatási kötelezettséget csatornánként kell teljesíteni.

A Legfelsőbb Bíróság hangsúlyozza, hogy az Rtv. 8. § (3) bekezdése az önálló hírműsor-szolgáltatást az országos televízió főműsoridejében rendeli el sugározni. Az Rtv. értelmező rendelkezése a 2. § 30. pontjában műsorszolgáltatásként az állandó megnevezéssel ellátott televízióműsor rendszeres szolgáltatását határozza meg. A 2. § 36. pontja szerint országos műsorszolgáltatás az a műsorszolgáltatás, amelynek vételkörzetében az ország lakosságának legalább 50%-a él. Ennek megfelelően az országos televízió főműsorideje kifejezést az Rtv. 8. § (3) bekezdésében egyértelműen úgy kell érteni, hogy az csatornánkénti műsorszolgáltatási kötelezettséget ír elő.

A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a felperes fellebbezését ugyancsak alaptalannal találta.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta. (Legf. Bír. Kf. VI. 37.862/2001. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2005.107 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.