Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2005.22 ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK EGYES KIKÖTÉSEINEK ÉRVÉNYTELENSÉGE - INGATLANKÖZVETÍTÉSI SZERZŐDÉS MEGKÖTÉSÉNÉL ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK

A Szegedi Ítélőtábla megállapítja, hogy az ECHO-Csoport Nyugati Ingatlanforgalmazó Kft. által alkalmazott "Megbízási szerződés" általános szerződési feltételeinek 6. pontjában az alábbi kikötések - a kikötés alkalmazójával szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal - érvénytelenek:

"a) Az 5. pontban írt díjazás a megbízási szerződés hatálya alatt abban az esetben is jár a megbízott részére, ha a vevőt nem a megbízott közvetítette."

"c) Amennyiben a szerződés a megbízó általi felmondás folytán szűnik meg, és nem alkalmazható a 6/b) rendelkezése, a megbízó a 4. pontban írt limitár 1%-át, mint átalányköltséget köteles megfizetni a megbízott részére."

Az érvénytelenség nem érinti azokat a szerződéseket, amelyeket 2004. szeptember 10. napjáig teljesítettek [Ptk. 209/B. § (1), (2), (3) bekezdés, 209. § (2), (3) bekezdés].

Az ingatlanforgalmazással foglalkozó alperes a 2002. december óta alkalmazott általános szerződési feltételek szerint köt ingatlanközvetítésre szerződést a megbízóival. A szerződési feltételek szerint a megbízás határozott időre, 4 hónapra szól, és tartalmazza, hogy a megbízott kizárólagosságot kap a megjelölt ingatlan közvetítésére. A feladat teljesítéséért az alperest a kialkudott vételár 3,5%-a + áfa összegű díjazás illeti meg (5. pont), mely tartalmazza készkiadásának költségeit is. A díj az adásvételi szerződés vagy előszerződés aláírásával egyidejűleg válik esedékessé. A megbízási szerződés blanketta 6. pontja a következőket tartalmazza:

"a) Az 5. pontban írt díjazás a megbízási szerződés hatálya alatt abban az esetben is jár a megbízott részére, ha a vevőt nem a megbízott közvetítette.

b) Az 5. pontban írt díjazás a szerződés hatályának megszűnte, vagy a megbízó általi felmondása esetén is jár abban az esetben, ha a megbízó a jelen szerződés megkötésétől számított 1 éven belül olyan személlyel, vagy ezen személy közeli hozzátartozójával köt adásvételi szerződést, akivel a megbízott ismertette az ingatlan címét a szerződés hatálya idején.

c) Amennyiben a szerződés a megbízó általi felmondás folytán szűnik meg, és nem alkalmazható a 6/b) pont rendelkezése, a megbízó a 4. pontban írt limitár 1%-át, mint átalányköltséget köteles megfizetni a megbízott részére."

Az alperes által használt blanketta szerint a felek sikertelen közvetítés esetére megállapodnak abban, hogy a megbízottat díj nem illeti meg, költségeit maga viseli.

Az ügyész közérdekű keresetében a Ptk. 209. § (2) bekezdése szerint irányadó Ptké. II. 5. §-a alapján az alperes által alkalmazott általános szerződési feltételek (ÁSZF) 6/a), 6/b) és 6/c) pontjában szereplő kikötéseket megtámadta. A Ptk. 209/B. § (1) és (2) bekezdésére alapítva, a Ptk. 112. § (1) bekezdésére hivatkozva állította, hogy a támadott kikötések a megbízó rendelkezési jogát sértik, egyben a megbízó díjfizetési kötelezettségét egyoldalúan, a megbízó hátrányára állapítják meg. Tisztességtelen az a kikötés, amelynek eredményeként a megbízó a Ptk. 478. § (2) bekezdésében biztosított jogával nem élhet, a limitár 1%-a pedig nem egyezik meg a Ptk. 478. § (3) bekezdésében előírt, a megbízási díjnak a megbízott tevékenységével arányos részével. A 6/b) pont kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a megbízott a megbízás megszűnése után már díjazásra nem tarthat igényt. A 6/c) pont tekintetében azt kifogásolta, hogy a megbízott költségének elszámolására irányuló kötelezettség nem érvényesül, e kikötés értelmében nem a tényleges költségeket kell a megbízónak megfizetnie.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy a szerződés összhangban van a Ptk.-nak a megbízási szerződésre vonatkozó rendelkezéseivel. A felperes álláspontjával szemben annak tulajdonított érdemi jelentőséget, hogy minden olyan esetben, amikor megbízotti kötelezettségét teljesítette, jogszerűen megilleti a díjazás. A 6/b) pont tekintetében hangsúlyozta, hogy az kifejezetten a megbízó esetleges ügyeskedését hivatott megelőzni, nem enged inkorrekt magatartást. A 6/c) pont vonatkozásában nem vitatta, hogy a Ptk. általános szabálya szerint a megbízó a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Ptk. 478. § (3) bekezdése értelmében ilyenkor a megbízott a díj tevékenységével arányos részét követelheti. Az 1%-os kikötés magában foglalja a megbízott minden költségét, díját.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Arra az álláspontra helyezkedett, hogy a megbízási szerződés nem eredménykötelem, a megbízott a díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A 6/a) pont rendelkezései érvényesek, amennyiben ugyanis a megbízott a szerződésből rá háruló kötelezettségének eleget tett, úgy a díjazásra igényt tarthat. A 6/b) pontban tett kikötés érvényessége mellett felhozott alperesi érveket osztva megállapította, hogy a rendelkezés a megbízó esetleges ügyeskedését kívánja kizárni a megbízási szerződés megkötésétől számított legalább egyéves időszakra. A 6/c) pont alkalmazása tekintetében rögzítette, hogy az 1%-os átalányösszeg ugyan nem mindig azonos a megbízási díjnak a megbízott tevékenységével arányos részével, ugyanakkor jogszabály nem tiltja, hogy a felek az arányos díjat költségátalány formájában határozzák meg, ezért a Ptk. 478. § (3) bekezdésében foglaltakra is figyelemmel a kikötés érvényes.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az ügyész élt fellebbezéssel.

A fellebbezés az alábbiakra figyelemmel részben megalapozott.

Az ingatlanközvetítésre irányuló szerződés természetét illetően abból kell kiindulni, hogy a közvetítésre irányuló ügynöki szerződéseket, mint önálló szerződéstípust a Ptk. nem nevesíti; az ilyen tárgyú szerződéseket a szakirodalom a megbízási szerződések egyik csoportjába, az ún. képviseleti megbízások, azon belül pedig az ún. kereskedelmi (piaci) megbízások közé sorolja. A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésében kifejtett álláspont és az ennek alapján kialakult ítélkezési gyakorlat szerint az ingatlanközvetítésre vonatkozó szerződés - a felek eltérő rendelkezésének hiányában - a Ptk. 474. §-ában szabályozott megbízási szerződésnek minősül, és így nem eredménykötelem. Az ingatlanközvetítésre vonatkozó szerződéseknek a megbízási szerződés főszabályával szemben mégis az a specifikuma, hogy a Ptk. 478. § (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően az ingatlanközvetítést vállaló a díjra akkor tarthat igényt, ha a közvetítői tevékenysége eredményeként szerződéskötésre kerül sor. A közvetítői tevékenység alapján történt szerződés megkötése a megbízási szerződés teljesítését jelenti, ezen túlmenően további eredménykötelezettség az ingatlanközvetítőt nem terheli, így - erre vonatkozó külön kötelezettségvállalás hiányában - az ingatlanközvetítő nem felelős a szerződéskötést követően bekövetkező változásokért, például azért sem, ha utóbb nem kerül sor a szerződés alapján ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre, és nem tehető felelőssé a szerződő felek szerződés megkötését követő magatartásáért sem (Bírósági Határozatok 1997/6/302. számú jogeset).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!