Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1992. (XI. 30.) MNB hirdetmény

új 1, 2, 5, 10, 20, valamint 50 és 100 forintos érmék kibocsátásáról

A Magyar Nemzeti Bank az 1991. évi LX. törvény 4. § (2) bekezdésén alapuló jogkörében új 1, 2, 5, 10, 20, valamint 50 és 100 forintos címletű érméket bocsát ki.

1. Az érmék leírása és forgalomba hozatala:

a) Az 1 forintos érme réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből készült, súlya 2,05 g, átmérője 16,3 mm, széle sima.

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a köztársasági címert, a címer alatt a verési évszám olvasható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző "1" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP." verdejel látható.

A Bank az új 1 forintos érméket 1993. március 29-én hozza forgalomba.

b) A 2 forintos érme réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 3,10 g, átmérője 19,2 mm, széle recés (receszám 118).

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a magyar kikerics (colchicum hungaricum) képét, alatta a verési évszám látható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző "2" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP." verdejel látható.

A Bank az új 2 forintos érméket 1993. március 29-én hozza forgalomba.

c) Az 5 forintos érme réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből készült, súlya 4,20 g, átmérője 21,2 mm, széle sima.

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a nagykócsag (egretta alba) képét, alatta a verési évszám látható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző "5" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP." verdejel látható.

A Bank az új 5 forintos érméket 1993. június 21-én hozza forgalomba.

d) A 10 forintos érme réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 6,10 g, átmérője 24,8 mm, széle szaggatottan recés (receszám 70).

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a köztársasági címert, a címer alatt a verési évszám olvasható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző, kissé egymásra csúsztatott számjegyű "10" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP."verdejel látható.

A Bank az új 10 forintos érméket 1993. június 21-én hozza forgalomba.

e) A 20 forintos érme réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből készült, súlya 6,90 g, átmérője 26,3 mm, széle recés (receszám 130).

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a magyar nőszirom (iris aphylla hungarica) képét, alatta a verési évszám látható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző, kissé egymásra csúsztatott számjegyű "20" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP."verdejel látható.

A Bank az új 20 forintos érméket 1993. március 29-én hozza forgalomba.

f) Az 50 forintos érme réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 7,70 g, átmérője 27,4 mm, széle sima.

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a kerecsensólyom (falco cherrug) képét, alatta a verési évszám látható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző, kissé egymásra csúsztatott számjegyű "50" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, alatta "FORINT" felirat és "BP."verdejel látható.

A Bank az 50 forintos érméket 1993. június 21-én hozza forgalomba.

g) A 100 forintos érme réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből készült, súlya 9,40 g, átmérője 29,2 mm, széldíszítése hat-hat, felváltva ismétlődő, nagyobb és kisebb rombusz alakú, stilizált lándzsahegy pár motívumokból áll. A nagyobb mintában a lándzsahegy pár között pontdíszítés található.

Az érme előlapján a gyöngysor szegélyen belül, egy-egy pont között "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirat keretezi a köztársasági címert, alatta a verési évszám olvasható, amely az első forgalomba hozatalnál: "1992".

Az érme hátlapján a gyöngysor szegélyen belül az értéket jelző, kissé egymásra csúsztatott számjegyű "100" szám, az értékjelzés bal és jobb oldalán alul díszítővonal, "FORINT" felirat és "BP." verdejel látható.

A Bank a 100 forintos érméket 1993. június 21-én hozza forgalomba.

2. Az érmék különleges - ún. proof - technológiával is készíthetők.

3. Az 1991. évi LX. törvény 37. § (2) bekezdése értelmében az érméket magyar törvényes pénznemben teljesítendő fizetéseknél mindenki köteles névértékben elfogadni.

4. A jelen hirdetménnyel kibocsátott pénzérmék elfogadására és átváltására a Magyar Nemzeti Bankról szóló 1991. évi LX. törvény 37. § (3)-(7) bekezdései, valamint 39. §-a az irányadók.

5. A "MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG" körirattal ellátott és a 4315/1949. (235) MT számú; a 33/1957. (X. 9.) PM számú és az 5/1967. (V. 12.) PM számú rendeletekkel az alumínium 1 forintos, valamint az Em. 34/1970. számú hirdetménnyel a sárgarézből készült 2 forintos és a 405/1983. MNB számú közleménnyel kibocsátott kupronnikkelből készült 5 és 20 forintos, valamint az alumíniumbronzból készült 10 forintos érmék továbbra is forgalomban maradnak.

Ugyancsak forgalomban maradnak az 5/1967. (V. 12.) PM számú rendelettel "MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG", valamint az 1/1990. (MK. 20.) MNB hirdetménnyel "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körirattal ellátott és kibocsátott 10, 20 és 50 filléres érmék.

  MAGYAR NEMZETI BANK