Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.11.301 Amennyiben a szerződés közokiratba foglalt felmondása nem tekinthető az előző, magánokirati formában történt felmondásnak a közvetlen végrehajtás elrendeléséhez szükséges feltétel teljesítése miatti megismétlésének, hanem új felmondásnak minősül, és a közjegyző utóbb annak átvételét tanúsítja, a közvetlen végrehajtás törvényi feltételei nem teljesülnek, mert a szerződést már a magánokiratban megtörtént felmondás megszüntette [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 369. §, 1994. évi LIII. tv. (Vht.) 23/C. § (2) bek., 1991. évi XLI. tv. (Kjőtv.) 136. § (1) bek. e) pont, 142. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes hitelező a 2008. augusztus 29-én létrejött devizaalapú kölcsönszerződés alapján 172 771,25 CHF forintban történő folyósítását vállalta a felperes adós részére. A közjegyzői okiratba foglalt szerződés 8.3. pontja értelmében bármely, a kölcsön biztosítékaként szolgáló vagyontárgyat érintő végrehajtási cselekmény a bank tudomásszerzésének időpontjában automatikusan, minden további nyilatkozat nélkül lejárttá teszi a követelést. A kölcsön biztosítékául lekötött ingatlanra - más követelés miatt - 2012. szeptember 18-án végrehajtási jogot jegyeztek be. Az alperes 2013. január 15-én azzal szólította fel a felperest hátralékának befizetésére, hogy ha a felhívásnak nem tesz eleget, a kölcsönszerződést felmondja. Mivel a felperes részéről teljesítés nem érkezett, az alperes a fizetési kötelezettség elmulasztása miatt 2013. február 13-án felmondta a kölcsönszerződést, és ugyanezen a napon előterjesztett kérelmére a közjegyző a felmondást, valamint a 154 085,84 CHF haladéktalan megfizetésére vonatkozó felszólítást közjegyzői okiratba foglalva rögzítette, hogy a biztosítéki ingatlanra végrehajtási jog bejegyzésére került sor, amely által a követelés automatikusan lejárttá vált. A felperes a közjegyzői okiratba foglalt felmondást - a közjegyző 2013. február 28-án kiállított tanúsítványa szerint - átvette, 2013. március 29-én pedig az alperes kérelmére a közjegyzői okirat záradékolásával megindult a végrehajtás a felperes ellen.

A felperes keresete, az alperes védekezése

[2] A felperes a Pp. 369. § a) pontjára alapított keresetével az ellene folyó végrehajtás megszüntetését kérte, mert álláspontja szerint a végrehajtás alatt álló követelés több ok miatt nem jött létre érvényesen. Előadta: a kötelezően előírt tartalmi elemek hiánya miatt a kölcsönszerződés létre sem jött (régi Ptk. 523. §), ha pedig mégis létrejött, akkor érvénytelen a régi Hpt. 213. § (1) bekezdés c) és e) pontjai alapján, az árfolyamkockázat áthárítása pedig tisztességtelenül történt, ami a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 209/A. § (2) bekezdése értelmében a kikötés semmisségét eredményezi. Mivel a szerződés az árfolyamkockázat viselésének felső határát sem tartalmazza, a régi Ptk. 200. § (2) bekezdése szerinti semmisség is fennáll, a bizonyítási teher hátrányos megváltoztatása pedig a 18/1999. (II. 5.) Kormányrendelet 1. § (1) bekezdés b) és j) pontjai szerinti érvénytelenséget vonja maga után. Tekintve, hogy a tisztességtelenül felszámított árfolyamrés összegének levonásával a felperesnek hátraléka sem volt, a felmondás sem szabályszerű és a végrehajtási záradék kibocsátásának feltételei sem álltak fenn, mert a teljes tartozás esedékességéhez szükséges feltételt nem tanúsította közokirat, ugyanis az alperes először magánokiratban mondta fel a szerződést, ezt követően, a már felmondott szerződést közjegyző előtt mondta fel újból, megszűnt szerződés felmondása azonban kizárt.

[3] Az alperes a kereset elutasítását kérte. A felmondással kapcsolatban rámutatott, hogy annak oka nem csupán a felhalmozott hátralék volt, hanem az, hogy a biztosítékul lekötött ingatlanra végrehajtási jogot jegyeztek be, ami a szerződés 16. pontja értelmében automatikusan lejárttá tette a követelést. Álláspontja szerint a közokirat záradékolásával kapcsolatos hivatkozások a végrehajtás megszüntetése körében nem vizsgálhatók.

Az első- és a másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítélete indokolásában kifejtette, hogy a végrehajtás-megszüntetési perben a felmondás érvényessége, és a végrehajtás feltételei nem vizsgálhatók: a pertípus feltételezi, hogy a végrehajtási záradék kibocsátása törvényesen történt. A záradék kibocsátásakor a Vht. 23/C. §-a értelmében a közjegyző csak alaki feltételeket vizsgál, közöttük az esedékességhez szükséges feltételeket, amelyeket jelen esetben a végrehajtási joggal történő megterhelés vonatkozásában az ingatlan-nyilvántartás, illetve a felmondás tényét rögzítő közokirat tanúsított, így a végrehajtás elrendelésére a jogszabályoknak megfelelően került sor. A szerződés "létre nem jötte" és érvénytelensége kapcsán előadottakat ugyancsak alaptalannak találta.

[5] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, megszüntette és a felperes ellen folyó végrehajtást és az alperest 1 000 000 forint első- és másodfokú perköltség fizetésére kötelezte. Hangsúlyozta, hogy a felperes joghatályos fellebbezést kizárólag arra vonatkozóan terjesztett elő, hogy az elsőfokú bíróság nem állapította meg a felmondás érvénytelenségét, illetve hatálytalanságát a Vht. 23/C. § (2) bekezdésében foglaltak teljesülésének hiánya miatt. Ezt a felperesi hivatkozást ugyan az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, a másodfokú bíróság azonban az érdemi állásfoglaláshoz szükséges vizsgálatot a bizonyítási eljárás kiegészítése körében elvégezte és megállapította, hogy az alperes valóban felmondta a szerződést már a közokiratba foglalt felmondás előtt. A magánokirati felmondás kézbesítésének napját - mivel azt az alperes felhívásra sem jelölte meg - a másodfokú bíróság 2013. február 26. napjában határozta meg. Ebből következően a felmondás február 26-án hatályosult, így az ezt követően közjegyzői okiratba foglalt felmondás már nem válthatott ki joghatást, a Vht. 23/C. § (2) bekezdésében foglaltak hiányában a végrehajtási záradék kibocsátásának sem volt helye, ez pedig a végrehajtás megszüntetésére vezet. Hangsúlyozta: a közokiratba foglalt felmondás nem csupán megismételte a magánokirati felmondás indokát - a fizetési kötelezettség elmulasztását -, hanem további indokként a biztosítéki ingatlan megterhelésére is utalt, joghatás kiváltására azonban a már megszűnt szerződés vonatkozásában nem volt alkalmas.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[6] A jogerős ítélet ellen felülvizsgálattal élő alperes elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, másodlagosan a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. A másodfokú bíróság álláspontjával szemben arra hivatkozott, hogy végrehajtás-megszüntetési perben a felmondás érvénytelensége, illetve hatálytalansága, valamint a záradékolás feltételei nem vizsgálhatók, a másodfokú bíróság pedig - megsértve a Pp. 369. §-át - valójában a közokiratba foglalt felmondás érvényességéről foglalt állást.

[7] Álláspontja szerint a másodfokú bíróság azt is a bizonyításkiegészítés szabályainak megsértésével állapította meg, hogy a magánokirati felmondás megszüntette a szerződést, ugyanis a felperesnek kellett volna bizonyítania, hogy a felmondást már február 26. előtt átvette, illetve hogy a közokiratba foglalt felmondást vele később közölték. A másodfokú bíróság azonban tévesen őt kötelezte bizonyításra, megsértve ezzel a Pp. 141. § (2) bekezdésében foglaltakat. Ilyen körülmények között a bizonyítatlanságot a felperes terhére kellett volna értékelni, nem pedig "vélelmezni" a kézbesítés időpontját rá hátrányosan. Eljárásával a másodfokú bíróság a bizonyítás eredményének mérlegelésére vonatkozó szabályokat is megsértette. Rámutatott: annak kimondása, hogy a felmondás "legkésőbb" mikor hatályosult, nem is ténymegállapítás. Hivatkozott arra is, hogy tényszerűen valótlan a magánokirati felmondás korábbi közlése: a tértivevény szerint azt 2013. március 8-án, a közokiratba foglalt felmondás közlése után vette át a felperes, azaz a közokirati felmondás hatályosult, így a Vht. 23/C. § (2) bekezdésének feltételei teljesültek. Az ellentétes jogerős ítéleti állásfoglalás a Vht. e szabályát is megsértette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!