Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kf.27267/2009/11. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZBESZERZÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 568. §, 2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 4. §, 323. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 15. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 2. §] Bírók: Páldy Zsuzsanna, Sára Katalin, Szőke Mária

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.34155/2008/5., *Fővárosi Ítélőtábla Kf.27267/2009/11.* (ÍH 2010.16), Kúria Kfv.39075/2010/17. (EH 2011.2373)

***********

FŐVÁROSI ÍTÉLŐTÁBLA

3.Kf.27.267/2009/11. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Balogh Péter Ferenc Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Balogh Péter Ferenc ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottság (1024 Budapest , Margit krt. 85.) alperes ellen közbeszerzési ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében, amely perbe a felperes oldalán a Dr. Balogh Péter Ferenc Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Balogh Péter Ferenc ügyvéd által képviselt beavatkozott a Fővárosi Bíróság 2009. április 3. napján kelt 14.K.34.155/2008/5. számú ítélete ellen a felperes és a felperesi beavatkozó 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezésére meghozta az alábbi

Í T É L E T E T

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, az alperes D.378/12/2008. és D.379/12/2008. számú határozatát hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek és a felperesi beavatkozónak egyenként 20.000 (húszezer) forint együttes első- és másodfokú perköltséget.

A kereseti és fellebbezési illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A ... Kft. és a ... Kft. konzorciális megállapodást kötöttek a felperes által 2008. július 18-án közzétett "útburkolat felújítás I., útburkolat felújítás II." tárgyú, gyorsított meghívásos kiírás szerinti közbeszerzési eljárásban való részvétel érdekében. A megállapodásban rögzített "... Konzorcium", nevétől eltérően, ... Konzorcium név alatt (a továbbiakban: Konzorcium) részvételi jelentkezést nyújtott be mindkét tárgyban, jelentkezésének borítóján, és a felolvasólapon ajánlattevőként, illetőleg részvételre jelentkezőként a Konzorcium került megjelölésre. A felperes a részvételi szakaszt lezáró döntésében a Konzorcium részvételi jelentkezését mindkét tárgyban érvénytelenné nyilvánította, amely döntések ellen a Konzorcium jogorvoslati kérelemmel élt. Az alperes a jogorvoslati eljárását mindkét tárgyú közbeszerzési eljárással kapcsolatban megindította, majd - miután a Konzorcium a jogorvoslati kérelmeit visszavonta - a D.378/7/2008., és a D.379/7/2008. számú végzéseivel tájékoztatta a feleket arról, hogy a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 334. § (2) bekezdése alapján, mindkét jogorvoslati eljárást folytatja. A hivatalbóli jogorvoslati eljárás eredményeként hozta meg a D.378/12/2008. és a D.379/12/2008. számú marasztaló határozatait. A Kbt. 317. § (1); 323. § (1) bekezdéseinek, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 15. § (1) bekezdésének alapján elfogadta a Konzorcium ügyfélképességét azzal, hogy jogképesség iránti követelményt a hivatkozott jogszabályok nem támasztanak.

A felperes mindkét alperesi határozat felülvizsgálata iránt terjesztett elő keresetet, elsődlegesen a határozatok hatályon kívül helyezését, másodlagosan megváltoztatását kérte. Egyebek mellett azzal érvelt, hogy a Konzorcium nem volt jogosult a jogorvoslati kérelem benyújtására, mert nem jogi, és nem természetes személy, nem jogi személyiségű gazdasági társaság, avagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság. Nem jogképes szervezet, nem jogalany, létrejötte egy megállapodás eredménye, amelynek következtében nem lehet közvetlen és jogos érdeksérelme, ügyfélképessége. A Kbt. 334. § (1) és (2) bekezdésinek összevetése alapján azzal is érvelt, hogy az alperes jogsértően járt el azért is, mert a kérelem visszavonása után hivatalból folytatta a jogorvoslati eljárást, holott erre csak akkor lett volna lehetősége, ha kérelmen túli jogsértésről szerez tudomást, vagy kérelmen túli jogsértés valószínűsíthető.

Az elsőfokú bíróság a felperes kereseteit elutasította, az alperes határozatát mind anyagi jogi, mind eljárásjogi szempontból törvényesnek és megalapozottnak találta. A Kbt. 4. § 31) pontja, a 323. § (1) bekezdése, a Ket. 15. § (1) bekezdése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Konzorcium ügyfél és perképességgel rendelkező szervezet, ezért az általa benyújtott jogorvoslati kérelmet érdemben kellett az alperesnek vizsgálnia.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes és a felperesi beavatkozó terjesztettek elő fellebbezést. Az ítélet megváltoztatását, a kereseti kérelemnek megfelelő döntés meghozatalát kérték. Azzal érveltek, hogy a Konzorcium nem jogképes, nem rendelkezik jogalanyisággal, nem lehet sem ügyfél, perképessége sincs, bár ez utóbbi hiánya nem volt vita tárgya. A Konzorcium a szerződéssel nem válik a Ket. és Kbt. szerinti jogalanyi kör alanyává. A Konzorcium közös részvételre jelentkezők megállapodása, a közös részvételre jelentkező egyike, másika, vagy mindegyike indíthatott volna jogorvoslati eljárást, de Konzorciumként benyújtott kérelem alapján az alperes nem folytathatott volna le jogorvoslati eljárást.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság megalapozott és jogszerű ítéletének helybenhagyását, és a fellebbezők perköltség megfizetésére kötelezését kérte. Jogi álláspontja a határozattal egyezően továbbra is az volt, hogy a részvételi jelentkezést benyújtó Konzorciumot a Kbt. 323. § (1) bekezdése alapján megillette a jogorvoslathoz való jog; jogos érdeksérelme keletkezett; ügyfélnek minősült. Nem volt jogosult ezért az alperes a Kbt. 325. § (3) bekezdése alapján a jogorvoslati kérelmeket, mint arra nem jogosulttól származót elutasítani, és ez okból az eljárását megszüntetni. Kifejtette, hogy a Konzorciumnak, mint polgári jogi társaságnak, fennáll a jogképessége, és ezen túlmenően rámutatott arra is, hogy mind az uniós, mind a hazai gazdasági életben, különösen a közbeszerzések területén elfogadott gyakorlat az, hogy konzorciumok nyújtanak be jelentkezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!