Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.3.85 A bírósági jogkörben okozott kár érvényesítésének feltételei [Ptk. 339. és 349. §].

A felperes a keresetében az alperest bírósági jogkörben okozott kár megtérítése jogcímén 800 000 000 forint megfizetésére kérte kötelezni. A kereset ténybeli alapjaként előadta, hogy az alperes bíróság előtt találmánybitorlás megállapítása iránt indított pert. Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította. A határozat jogi indokolásában kifejtette, hogy a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1969. évi II. törvény (továbbiakban: Szt.) 25. §-a szerint, ha a szabadalmi bejelentésnek vagy a szabadalomnak a tárgyát jogosulatlanul másnak a találmányából vették át, a sértett követelheti a szabadalmi bejelentésnek vagy a szabadalomnak egészben vagy részben történő átruházását. A bitorlás megállapításához a bíróságnak vizsgálnia kell az átvétel jogosulatlanságát, és össze kell hasonlítania a találmány és a szabadalom műszaki tartalmát. Az összehasonlításhoz viszont a bíróságnak nem állt a rendelkezésére találmány, mert a bitorlás tényét a felperes az 1993. október 5-én lajstromozott szabadalmára alapította. Tekintettel a szabadalmi eljárásra vonatkozó törvényi rendelkezésekre, a találmány szabadalmi védettsége kizárja azt, hogy ugyanarra a találmányra később bárki szabadalmat kapjon. Ebből következően kizárólag szabadalmi oltalmat nem kapott találmánnyal kapcsolatban lehet találmánybitorlást panaszolni. Ha mégis előfordul az az eset, hogy két szabadalom megegyezik, a kettős szabadalmaztatás megszüntetése érdekében megsemmisítési eljárást kell kezdeményezni a későbbi bejelentésű szabadalom ellen. A bíróság ezért a felperes és az alperes szabadalmának egyezőségét nem vizsgálta, erre a találmánybitorlási perben nincs lehetőség.

A felperes az elsőfokú ítélet jogi indokolásában kifejtetteket figyelembe véve az eljárás érdemi lefolytatása érdekében a szabadalmáról visszamenőleges hatállyal lemondott, majd ezen új tényre hivatkozva az elsőfokú ítéletet fellebbezéssel támadta meg.

A Legfelsőbb Bíróság a fellebbezési eljárás eredményeként az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és újabb elsőfokú eljárás lefolytatását rendelte el. A másodfokú végzés indokolása szerint az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett, mert az Szt. 25. §-ára alapított perben a Pp. 51. §-ának a) pontjára figyelemmel mindazoknak perben kell állniuk, akiket a szabadalmi iratok feltalálóként, illetve szabadalmasként tüntetnek fel. Az adott ügyben a megismételt eljárás során alperesként perbe kell vonni az alperes javára szóló szabadalmi iratokban szereplő feltalálókat is.

A másodfokú végzés további indokolása kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte a határozatában hivatkozott törvényt. Az Szt. 25. §-a alapján a találmány feltalálója attól függetlenül jogosult bitorlás miatt pert indítani, hogy találmánya szabadalmi oltalomban részesült. Erre vonatkozó kizáró rendelkezést a törvény nem tartalmaz. Annak, hogy a későbbi bejelentés részesülhetett volna-e szabadalmi oltalomban, a bitorlás szempontjából nincs jelentősége, és az sem vizsgálható, hogy helye lenne-e a későbbi bejelentés alapján engedélyezett szabadalom megsemmisítésének. A felperes keresetét tehát az érdekeltek perbenállása mellett a megismételt eljárásban érdemben kell elbírálni.

A felperest - a keresetben kifejtett álláspontja szerint - az elsőfokú ítélet téves jogi indokolása indította arra, hogy szabadalmáról lemondjon, ezért az alperes a Ptk. 339. § (1) bekezdése, továbbá 349. § (1) és (3) bekezdése alapján kártérítési felelősséggel tartozik.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítéletet hozott. A döntés indokolása szerint a bíróság a kártérítési kereset alapjául szolgáló ügyben az Szt. 25. §-ában foglaltakat ugyan tévesen értelmezte, ez a hiba azonban a fellebbezési eljárásban kiküszöbölhető volt. A felperes azonban a fellebbezés ellenére nem várta be a másodfokú döntést, maga rendelkezett úgy a szabadalmával, hogy annak következtében kár érhette.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság döntése jogszerű, mert az alperes kárfelelősségének a Ptk. 399. §-a (1) bekezdésében előírt különös feltétele nem áll fenn. A felperes ugyanis még az előtt mondott le a szabadalmáról, hogy az elsőfokú ítélet elleni rendes jogorvoslati lehetőséget igénybe vette volna. A fellebbezése azt jelentette, hogy nem fogadta el a keresetet elutasító döntést, és az abban kifejtett jogi álláspontot. A fellebbezés eredménytelensége esetén lehetősége lett volna a szabadalomról való lemondása, de nem ezt tette. A fellebbezési jogot a törvény nem korlátozta, annak eredményének bevárása esetén a felperes kára nem következett volna be. A rendes jogorvoslat elmulasztása miatt azonban az alperes kártérítési felelőssége nem állapítható meg.

A jogerős ítélet ellen elsődlegesen a keresetnek helyt adó ítélet meghozatala, másodlagosan pedig új eljárás elrendelése érdekében a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. A kérelem indokolásában kifejtettek szerint a bíróságok tévesen értékelték a perben feltárt tényeket, és jogszabálysértően hozták meg döntésüket. A perben beszerzett okirati bizonyítékokból kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felperes az elsőfokú ítélet jogi indokolásában bízva éppen azért mondott le a szabadalmáról, hogy a Pp. 238. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel ezen új tényre alapíthassa az elsőfokú ítélet elleni fellebbezését. Azt kívánta elérni, hogy a peres eljárás folytatódhasson és a bíróság a kereset érdemi tárgyalása eredményeként hozzon határozatot. A felperes tehát a jogorvoslati kérelmében nem az elsőfokú bíróság helytelen jogértelmezésére hivatkozott, hanem az elsőfokú ítélet nyilvánvalóan téves jogi indokolásának megfelelően biztosított lehetőséget arra, hogy eredményes fellebbezést terjeszthessen elő. A felperes csak a másodfokú végzésből ismerhette meg az alperes kirívó jogi tévedését és egyúttal kárt okozó magatartását. Nyilvánvaló, hogy a téves jogi álláspont felismerése esetén a szabadalomról való lemondásra nem került volna sor, és fellebbezésének indokolását nem erre alapítja. Az alperes jogellenes és felróható magatartását a másodfokú határozat indokolása bizonyítja, a döntés téves voltát a jelen perben az alperes is elismerte. A tévedés egyértelműen kirívóan súlyos volt, ezért a kártérítési igény megalapozott. A felperes a rendes jogorvoslat lehetőségét kimerítette, de az adott tényállás mellett azzal az előidézett kár már nem volt orvosolható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!