19/2006. (ÜK. 8.) LÜ utasítás

legfőbb ügyészi utasítások módosításáról

A Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló 1972. évi V. törvény 19. §-ának (6) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. §

A büntetés-végrehajtás törvényességének ügyészi felügyeletéről szóló 1/1990. Legf. Ü. utasítás (a továbbiakban: Bv. ut.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM), az IRM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala, Igazságügyi Hivatala, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), a Határőrség Országos Parancsnoksága, a Pénzügyminisztérium Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága büntetés-végrehajtási jogi tevékenysége, továbbá az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, valamint az IRM bűnügyi nyilvántartása és az ORFK körözési nyilvántartása felett a Legfőbb Ügyészség Büntetés-végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Önálló Osztálya, a megyék (főváros) területén működő és a törvényességi felügyelet alá tartozó feladatot ellátó szervek (rendőrség, büntetés-végrehajtási intézet, határőrség, IRM BÁH Regionális Igazgatóság stb.) büntetés-végrehajtási tevékenysége felett az illetékes megyei (fővárosi) főügyészség ügyészei látják el."

2. §

A Bv. ut. 2. §-a (1) bekezdésének b) pontjában a "BM" rövidítés helyébe "IRM" megjelölés lép.

3. §

A gyermek- és ifjúságvédelmi ügyészi szakfeladatok ellátásáról szóló 14/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Ut.) 14. §-ának (3) bekezdésében az "Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium" szövegrész helyébe "Szociális és Munkaügyi Minisztérium" elnevezés lép.

4. §

Az Ut. 19. §-ának (2) bekezdésében az "országos hatáskörű szervek" szövegrész helyébe "központi államigazgatási szervek" megjelölés lép."

5. §

(1) A Magyar Köztársaság ügyészsége szervezetéről és működéséről szóló 25/2003. (ÜK. 12.) LÜ utasítás (a továbbiakban: SZMSZ) 3. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) a kormányhivatalok, a központi hivatalok, valamint a rendvédelmi szervek országos parancsnokságai kivételével a központi államigazgatási szervek* vezetőihez címzett átiratok és más ügyészi intézkedések kiadmányozása,"[1]

(2) Az SZMSZ 3. §-a (3) bekezdésének l) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"l) a döntés helyi ügyészség létesítéséről, megszüntetéséről, továbbá az Országgyűlés illetékes bizottságának történő javaslattétel* fellebbviteli főügyészség, főügyészség, területi katonai ügyészség létesítésére, megszüntetésére,"[2]

6. §

Az SZMSZ 4. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) kiadmányozza az Országgyűlés alelnökeihez, az alkotmánybírákhoz, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyetteséhez, az Állami Számvevőszék alelnökeihez, az OIT Hivatalának vezetőjéhez, a rendvédelmi szervek országos parancsnokságai, a kormányhivatalok és a központi hivatalok vezetőihez, valamint a központi államigazgatási szervek vezető-helyetteseihez címzett átiratokat,"

7. §

Az SZMSZ 12. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a "Belügyminisztérium" szöveg helyébe "Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium" megjelölés lép.

8. §

(1) Az SZMSZ 17. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) közvetlen törvényességi felügyeletet gyakorol az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM), az IRM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala, Igazságügyi Hivatala, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), a Határőrség Országos Parancsnoksága, a Pénzügyminisztérium Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága büntetés-végrehajtási jogi tevékenysége, továbbá az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, valamint az IRM bűnügyi nyilvántartása és az ORFK körözési nyilvántartása felett,"

(2) Az SZMSZ 17. §-ának k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"k) együttműködik a büntetés-végrehajtásban közreműködő rendvédelmi és más központi államigazgatási szervekkel."

9. §

(1) Az SZMSZ 18. §-ának b) pontjában az "Egészségügyi Minisztérium" szövegrész helyébe "Szociális és Munkaügyi Minisztérium" elnevezés lép.

(2) Az SZMSZ 18. §-ának g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"g) figyelemmel kíséri a kiskorúak jogainak érvényesülését a központi államigazgatási szervek által működtetett gyermekintézményekben,"

(3) Az SZMSZ 18. §-ának i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

" i) együttműködik a család-, gyermek- és ifjúságvédelemben érdekelt központi államigazgatási szervekkel,"

10. §

Az SZMSZ 19. §-a (1) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"h) elbírálja a központi államigazgatási szervek ügyészi törvényességi felügyeleti hatáskörbe tartozó intézkedéseit, valamint a főügyészségek felügyeleti törvényességi kérelem alapján kialakított álláspontját sérelmező beadványokat,"

11. §

Az SZMSZ 21. §-ának (1) bekezdése a következő s) ponttal egészül ki:

"s) szerkeszti a Legfőbb Ügyészség internetes honlapját,"

12. §

Az SZMSZ 22. §-a (1) bekezdésének m) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"m) ellátja a Legfőbb Ügyészség internetes honlapjával kapcsolatos informatikai, továbbá a Főosztály kiadványainak megjelentetésével kapcsolatos nyomdatechnikai feladatokat,"

13. §

Az SZMSZ 33. §-a (3) bekezdésének a) pontjában a "minisztériumok és országos hatáskörű szervek" szövegrész helyébe a "központi államigazgatási szervek" megjelölés lép.

14. §

Az ügyészségek illetékességi területéről szóló 2/2006. (ÜK. 1.) LÜ utasítás 4. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) gyermek- és ifjúságvédelmi ügyben kizárólag a Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség,"

15. §

Ez az utasítás 2006. szeptember 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti

a) az Ut. 4. §-a (2) bekezdésének b) pontja,

b) az SZMSZ 10. §-ának r) pontja, valamint

c) a sajtó számára adható tájékoztatás rendjéről szóló 9/2005. (ÜK. 5.) LÜ utasítás 9. §-ának (2) bekezdése.

A legfőbb ügyész jogkörében:

Dr. Belovics Ervin s. k.,

legfőbb ügyész helyettes

Lábjegyzetek:

[1] * 2006. évi LVII. törvény 1. §

[2] * 1972. évi V. törvény 19. § (4) bek.