31982D0043[1]

A Bizottság határozata (1982. december 9.) a nők és férfiak esélyegyenlőségével foglalkozó tanácsadó Bizottság létrehozásáról

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(1982. december 9.)

a nők és férfiak esélyegyenlőségével foglalkozó tanácsadó Bizottság létrehozásáról

(82/43/EGK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

mivel a nők és férfiak közötti egyenlő bánásmód elvének alkalmazását a gyakorlatban a tagállamokban az esélyegyenlőség elősegítéséért különös felelősséget vállaló szervek és a Bizottság közötti jobb együttműködés, valamint vélemény- és tapasztalatcsere révén kell ösztönözni;

mivel a férfiak és a nők egyenlő díjazása elvének alkalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1975. február 10-i 75/117/EGK tanácsi irányelv ( 1 ) a férfiak és nők közötti egyenlő bánásmód elvének a munkavállalás, a szakképzés, az előmenetel és a munkakörülmények terén történő végrehajtásáról szóló, 1976. február 9-i 76/207/EGK tanácsi irányelv ( 2 ), valamint a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód elvének a szociális biztonság területén történő fokozatos megvalósításáról szóló, 1978. december 19-i 79/7/EGK tanácsi irányelv ( 3 ) teljes körű gyakorlati végrehajtása a megfelelő információval rendelkező nemzeti szervek közreműködése révén jelentősen fel fog gyorsulni;

figyelemmel a mezőgazdaságban foglalkoztatottak számára nyújtandó társadalmi-gazdasági információkról és szakmai ismereteik megszerzéséről szóló, 1972. április 17-i 72/161/EGK tanácsi irányelvre ( 4 );

mivel a nők foglalkoztatásával, az önálló vállalkozó és a mezőgazdaságban foglalkoztatott nők helyzetének javításával és az esélyegyenlőség elősegítésével foglalkozó közösségi intézkedések előkészítése és végrehajtása a tagállamok illetékes szerveivel való szoros együttműködést igényel;

mivel ezért létre kell hozni az e szervekkel való rendszeres konzultáció intézményi keretét,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A Bizottság létrehozza a nők és férfiak esélyegyenlőségével foglalkozó tanácsadó bizottságot, a továbbiakban: tanácsadó bizottság.

2. cikk

(1) A tanácsadó bizottság segítséget nyújt a Bizottságnak a Közösség a férfiak és nők közötti esélyegyenlőség elősegítését célzó intézkedéseinek kidolgozásában és végrehajtásában, és támogatja a vonatkozó tapasztalatoknak, politikának és gyakorlatnak a tagállamok és a különböző érintett felek közötti folyamatos cseréjét.

(2) Az (1) bekezdésben említett célok elérése érdekében a tanácsadó bizottság:

a) segítséget nyújt a Bizottságnak az Unió szintjén hozott az esélyegyenlőség elősegítését szolgáló intézkedések figyelemmel kísérését és értékelését, valamint az eredmények jelentését szolgáló eszközök kialakításában;

b) elsődlegesen a meghozott intézkedések eredményeinek elemzése és a javításukat szolgáló javaslatok révén hozzájárul e területen a közösségi cselekvési programok végrehajtásához;

c) véleménye révén hozzájárul a nők és a férfiak esélyegyenlőségének elérése irányában tett előrelépésről szóló éves közösségi jelentés elkészítéséhez;

d) ösztönzi az információcserét az esélyegyenlőség elősegítése érdekében minden szinten meghozott intézkedésekről, és adott esetben javaslatokat tesz az intézkedéseket követő további feladatokra;

e) a Bizottság kérésére vagy saját kezdeményezésére az esélyegyenlőség Közösségen belüli elősegítése szempontjából fontos minden ügyről véleményeket készít vagy jelentéseket nyújt be a Bizottságnak.

(3) A tanácsadó bizottsági vélemények és jelentések körének bővítésére vonatkozó eljárásokat a Bizottsággal egyetértésben határozzák meg. E vélemények és jelentések a Bizottság a nők és férfiak esélyegyenlőségéről szóló éves jelentésének mellékleteként jelenhetnek meg.

3. cikk

(1) A tanácsadó bizottság 68 tagból áll, összetétele pedig a következő:

a) tagállamonként egy képviselő az esélyegyenlőség elősegítéséért felelős minisztériumból vagy hivatalból; a képviselőket a tagállamok kormányai jelölik ki;

b) tagállamonként egy képviselő a hivatalos határozattal létrehozott azon nemzeti bizottságoktól vagy testületektől, amelyek a nők és a férfiak közötti esélyegyenlőségért felelősek és amelyek az érintett ágazatokat képviselik. Ha egy tagállamban több, e tárggyal foglalkozó bizottság és testület működik, a Bizottság határozza meg, hogy közülük célkitűzései, felépítése, reprezentativitása és függetlensége alapján mely szerv a legalkalmasabb arra, hogy a tanácsadó bizottságban képviseltesse magát. Azokat az országokat, amelyek nem rendelkeznek ilyen bizottsággal, annak a szervnek a tagjai képviselik, amely a Bizottság megítélése szerint hasonló feladatokat lát el; a képviselőt a Bizottság nevezi ki az illetékes nemzeti bizottság vagy testület javaslata alapján;

- hét tag a közösségi szintű munkaadói szervezetek képviseletében,

- hét tag a közösségi szintű munkavállalói szervezetek képviseletében.

E képviselőket a Bizottság nevezi ki a közösségi szintű szociális partnerek javaslata alapján.

(2) Az európai női lobbi két képviselője megfigyelőként vesz részt a tanácsadó bizottság ülésein.

(3) A Bizottsághoz kellően alátámasztott kérelmet benyújtó nemzetközi szakmai szervezetek és egyéb szövetségek képviselői is részt vehetnek megfigyelőként a tanácsadó bizottság ülésein.

4. cikk

A 3. cikkben megállapított feltételekkel azonos feltételek szerint a tanácsadó bizottság minden egyes tagja mellé póttagot neveznek ki. A 7. cikk rendelkezéseinek sérelme nélkül a póttag csak a rendes tag akadályoztatása esetén vesz részt a tanácsadó bizottság ülésein, illetve annak munkájában.

5. cikk

A tanácsadó bizottság tagjainak hivatali ideje három év, mely megújítható.

A hároméves időszak végén a tanácsadó bizottság tagjai mindaddig hivatalban maradnak, amíg nem nevezik ki utódjukat vagy meg nem újítják kinevezésüket.

A tag hivatali ideje a hároméves időszak vége előtt megszűnik, ha lemond, ha tagsága az általa képviselt szervezetben megszűnik vagy halál esetén. A tag hivatali ideje akkor is megszüntethető, ha az őt kinevező szervezet kéri leváltását.

A tag utódjáról a hátralévő hivatali időre a 4. cikkben megállapított eljárásnak megfelelően gondoskodnak.

A tanácsadó bizottságban végzett munkáért nem jár javadalmazás; a tanácsadó bizottság és a 8. cikk szerint létrehozott munkacsoportok üléseivel kapcsolatos utazási és ellátási költségeket a Bizottság a hatályos közigazgatási szabályokkal összhangban téríti meg.

6. cikk

A tanácsadó bizottság tagjai közül egyéves hivatali időszakra választja meg elnökét. A választás a jelenlévő tagok kétharmados szavazattöbbségével történik; ugyanakkor az összes tag legalább felének támogató szavazata szükséges.

Ugyanilyen többséggel és azonos feltételekkel választanak két alelnököt. Az elnököt az alelnökök helyettesítik annak távollétében. Az elnök és az alelnökök különböző tagállamokat képviselnek. Ők a tanácsadó bizottság tisztségviselői, akik a bizottság minden ülése előtt összeülnek.

A Bizottság a tanácsadó bizottság munkáját az elnökkel szorosan együttműködve szervezi. A tanácsadó bizottsági ülések napirendjének tervezetét a Bizottság az elnökkel egyetértésben határozza meg. A tanácsadó bizottság titkársági feladatait a Bizottság a nők és férfiak esélyegyenlőségért felelős egysége látja el. A tanácsadó bizottsági ülések jegyzőkönyveit a Bizottság szolgálata készíti el, és jóváhagyásra a tanácsadó bizottság elé terjeszti.

7. cikk

Az elnök bárkit felkérhet, hogy szakértőként vegyen részt a tanácsadó bizottság munkájában, aki a napirenden szereplő adott tárgyban különleges szakismeretekkel rendelkezik.

A szakértők csak azzal a tárggyal kapcsolatos munkában vesznek részt, melyhez részvételüket kérték.

8. cikk

(1) A tanácsadó bizottság munkacsoportokat hozhat létre.

(2) A tanácsadó bizottság véleménye elkészítéséhez a még meghatározandó eljárásoknak megfelelően eljárva előadót vagy külső szakértőt bízhat meg azzal a feladattal, hogy jelentéseket készítsen.

(3) A tanácsadó bizottság egy vagy több tagja megfigyelőként részt vehet a Bizottság más tanácsadó bizottságainak tevékenységében, és erről megfelelően tájékoztatja a tanácsadó bizottságot.

9. cikk

A 7. és a 8. cikk szerint elfogadott azon intézkedéseket, melyeknek pénzügyi hatásai vannak az Európai Közösségek költségvetésére, előzetes jóváhagyás céljából a Bizottság elé terjesztik, és azok a hatályos közigazgatási szabályok hatálya alatt kerülnek végrehajtásra.

10. cikk

A tanácsadó bizottságot a Bizottság hívja össze. A tanácsadó bizottság a Bizottság székhelyén ül össze. Évente legalább kétszer ülésezik.

11. cikk

A tanácsadó bizottság tanácskozásain véleményt nyilvánít a Bizottság által beterjesztett kérelmek alapján vagy a saját kezdeményezésére. Ezeket nem követi szavazás.

A Bizottság a tanácsadó bizottság véleményének kikérésekor határidőt szabhat meg, amelyen belül a bizottság véleményt nyilváníthat.

A tanácsadó bizottságban képviselt különböző csoportok által kifejezésre juttatott véleményeket a jegyzőkönyvben rögzítik, amelyet továbbítanak a Bizottságnak.

Ha a tanácsadó bizottság egyhangúlag nyilvánít véleményt, közös javaslattervezetet készítenek, amelyet mellékletként csatolnak a jegyzőkönyvhöz.

12. cikk

A szerződés 214. cikkének sérelme nélkül a tanácsadó bizottság tagjai nem hozhatják nyilvánosságra a tanácsadó bizottságban vagy annak munkacsoportjaiban végzett munkájuk során szerzett információkat, ha a Bizottságtól azt a tájékoztatást kapják, hogy a kért vélemény vagy a feltett kérdés bizalmas természetű.

Ilyen esetekben csak a tanácsadó bizottság tagjai és a Bizottság szervezeti egységeinek képviselői vesznek részt az üléseken.

13. cikk

Ez a határozat 1982. január 1-jén lép hatályba.

( 1 ) HL L 45., 1975.2.19., 19. o.

( 2 ) HL L 39., 1976.2.14., 40. o.

( 3 ) HL L 6., 1979.1.10., 24. o.

( 4 ) HL L 96., 1972.4.23., 15. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31982D0043 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31982D0043&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01982D0043-20070101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01982D0043-20070101&locale=hu