BH+ 2014.6.241 Járművezetés ittas állapotban vétsége miatt többszörös visszaesővel szemben sem szabható ki két évi fegyházbüntetés [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 97. § (1) bek., 188. § (1) bek.].
Kapcsolódó határozatok:
Monori Járásbíróság B.188/2012/4., Kúria Bfv.1102/2012/3. (BH 2013.12.325), Kúria Bfv.74/2014. (*BH+ 2014.6.241*, BH+ 2014.8.335)
***********
A városi bíróság a 2012. május 15. napján kelt és jogerős ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki járművezetés ittas állapotban vétségében [Btk. 188. § (1) bekezdés].
Ezért őt - mint többszörös visszaesőt - 2 év fegyházbüntetésre, 3 év közügyektől eltiltásra és végleges hatályú járművezetéstől eltiltásra ítélte.
A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség, valamint a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.
A megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát visszavonta.
A terhelt indítványában azt sérelmezte, hogy az eljárt bíróság vele szemben törvénysértően szabott ki fegyházbüntetést.
A Legfőbb Ügyészség átiratában a terhelt felülvizsgálati indítványát alaposnak találta és az abban foglalt indokok alapján a megtámadott határozat megváltoztatására tett indítványt.
A Kúria a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.
A Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja szerint felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen - egyebek mellett - akkor van helye, ha a terhelttel szemben a bűncselekmény törvénysértő minősítése vagy a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak. A terhelt ilyen szabálysértésre hivatkozott, amikor azt állította, hogy a jogerős ügydöntő határozatot hozó elsőfokú bíróság jogszabálysértő módon szabott ki vele szemben 2 év fegyházbüntetést.
A Kúria a felülvizsgálat során megállapította, hogy a városi bíróság jelen ügyben a kiszabott szabadságvesztés büntetés mértékének meghatározásával megsértette a büntető anyagi jog rendelkezéseit.
A Kúria elöljáróban rögzíti, hogy miután a Be. 423. §-ának (2) bekezdése értelmében a rendkívüli jogorvoslati indítványt a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ily módon a megtámadott határozat meghozatala idején hatályban volt, 1978. évi IV. törvényben (a továbbiakban: Btk.) foglalt büntető anyagi jogszabályok alapján döntött a felülvizsgálati indítvány felől.
A Btk. 2. §-ának főszabályából következően a bűncselekményt az elkövetése idején hatályban lévő törvény szerint kell elbírálni, kivéve, ha az elbíráláskor hatályos új törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el; egyébként az új büntető törvénynek nincs visszaható ereje.
A jogerős ítéleti tényállásból kitűnően a terhelt a bűncselekményt 2011. augusztus 21. napján követte el. Az elbírálásra első fokon és jogerősen 2012. május 15. napján került sor.
Az alapügyben eljárt bíróság a terhelt tényállásban írt magatartását a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésében meghatározott és aszerint büntetendő járművezetés ittas állapotban vétségének minősítette, mely cselekmény mind az elkövetéskori, mind az elbíráláskori szabályok értelmében egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A büntetés kiszabása körében a Btk. 97. §-ának (1) bekezdése (mely 2010. július 23. napjától volt hatályos) a vizsgált időszakban ugyancsak nem változott. Eszerint a különös és többszörös visszaesővel szemben - amennyiben a törvény másként nem rendelkezik - az újabb bűncselekmény büntetési tételének felső határa szabadságvesztés esetén a felével emelkedik, de nem haladhatja meg a húsz évet.
Erre figyelemmel jelen büntetőügyben a többszörös visszaeső terheltre irányadó büntetési tétel 2 hónaptól 1 év 6 hónapig terjedő szabadságvesztés.
Ekként a felülvizsgálat eredményeként - a terhelti állásponttal egyezően - a Kúria is arra a megállapításra jutott, hogy az eljárt bíróság a terhelttel szemben törvénysértő szabadságvesztést szabott ki, miután 1 év 6 hónapot meghaladó szabadságvesztés kiszabására nem volt törvényes lehetőség.
Ezért a Be. 427. § (1) bekezdés b) pontja alapján a megtámadott határozatot megváltoztatta, és a törvénynek megfelelő tartamú szabadságvesztést, valamint - a Btk. 62-63. §-a alapján - ahhoz igazodó közügyektől eltiltást szabott ki.
Miután a terhelt vonatkozásában a szabadságvesztés fegyház végrehajtási fokozata - a Btk. 42-44. §-aiban foglaltakra figyelemmel - helytelenül lett megállapítva, a Kúria azt pontosította is, és a Btk. 43. §-ának b) pontja alapján börtön fokozatban jelölte meg.
* * *
TELJES HATÁROZAT
A Kúria Budapesten, a 2014. április 3. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő
í t é l e t e t:
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!