Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2014.6.241 Járművezetés ittas állapotban vétsége miatt többszörös visszaesővel szemben sem szabható ki két évi fegyházbüntetés [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 97. § (1) bek., 188. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Monori Járásbíróság B.188/2012/4., Kúria Bfv.1102/2012/3. (BH 2013.12.325), Kúria Bfv.74/2014. (*BH+ 2014.6.241*, BH+ 2014.8.335)

***********

A városi bíróság a 2012. május 15. napján kelt és jogerős ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki járművezetés ittas állapotban vétségében [Btk. 188. § (1) bekezdés].

Ezért őt - mint többszörös visszaesőt - 2 év fegyházbüntetésre, 3 év közügyektől eltiltásra és végleges hatályú járművezetéstől eltiltásra ítélte.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség, valamint a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

A megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát visszavonta.

A terhelt indítványában azt sérelmezte, hogy az eljárt bíróság vele szemben törvénysértően szabott ki fegyházbüntetést.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a terhelt felülvizsgálati indítványát alaposnak találta és az abban foglalt indokok alapján a megtámadott határozat megváltoztatására tett indítványt.

A Kúria a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

A Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja szerint felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen - egyebek mellett - akkor van helye, ha a terhelttel szemben a bűncselekmény törvénysértő minősítése vagy a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak. A terhelt ilyen szabálysértésre hivatkozott, amikor azt állította, hogy a jogerős ügydöntő határozatot hozó elsőfokú bíróság jogszabálysértő módon szabott ki vele szemben 2 év fegyházbüntetést.

A Kúria a felülvizsgálat során megállapította, hogy a városi bíróság jelen ügyben a kiszabott szabadságvesztés büntetés mértékének meghatározásával megsértette a büntető anyagi jog rendelkezéseit.

A Kúria elöljáróban rögzíti, hogy miután a Be. 423. §-ának (2) bekezdése értelmében a rendkívüli jogorvoslati indítványt a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ily módon a megtámadott határozat meghozatala idején hatályban volt, 1978. évi IV. törvényben (a továbbiakban: Btk.) foglalt büntető anyagi jogszabályok alapján döntött a felülvizsgálati indítvány felől.

A Btk. 2. §-ának főszabályából következően a bűncselekményt az elkövetése idején hatályban lévő törvény szerint kell elbírálni, kivéve, ha az elbíráláskor hatályos új törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el; egyébként az új büntető törvénynek nincs visszaható ereje.

A jogerős ítéleti tényállásból kitűnően a terhelt a bűncselekményt 2011. augusztus 21. napján követte el. Az elbírálásra első fokon és jogerősen 2012. május 15. napján került sor.

Az alapügyben eljárt bíróság a terhelt tényállásban írt magatartását a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésében meghatározott és aszerint büntetendő járművezetés ittas állapotban vétségének minősítette, mely cselekmény mind az elkövetéskori, mind az elbíráláskori szabályok értelmében egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A büntetés kiszabása körében a Btk. 97. §-ának (1) bekezdése (mely 2010. július 23. napjától volt hatályos) a vizsgált időszakban ugyancsak nem változott. Eszerint a különös és többszörös visszaesővel szemben - amennyiben a törvény másként nem rendelkezik - az újabb bűncselekmény büntetési tételének felső határa szabadságvesztés esetén a felével emelkedik, de nem haladhatja meg a húsz évet.

Erre figyelemmel jelen büntetőügyben a többszörös visszaeső terheltre irányadó büntetési tétel 2 hónaptól 1 év 6 hónapig terjedő szabadságvesztés.

Ekként a felülvizsgálat eredményeként - a terhelti állásponttal egyezően - a Kúria is arra a megállapításra jutott, hogy az eljárt bíróság a terhelttel szemben törvénysértő szabadságvesztést szabott ki, miután 1 év 6 hónapot meghaladó szabadságvesztés kiszabására nem volt törvényes lehetőség.

Ezért a Be. 427. § (1) bekezdés b) pontja alapján a megtámadott határozatot megváltoztatta, és a törvénynek megfelelő tartamú szabadságvesztést, valamint - a Btk. 62-63. §-a alapján - ahhoz igazodó közügyektől eltiltást szabott ki.

Miután a terhelt vonatkozásában a szabadságvesztés fegyház végrehajtási fokozata - a Btk. 42-44. §-aiban foglaltakra figyelemmel - helytelenül lett megállapítva, a Kúria azt pontosította is, és a Btk. 43. §-ának b) pontja alapján börtön fokozatban jelölte meg.

(Kúria, Bfv. II. 74/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. április 3. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!