Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1992.6.391 I. A külön jogszabályok hatálya alá nem tartozó, vagyoni értékű műszaki szellemi alkotást érintő védelem körében a jogosult akkor követelheti a felhasználótól az elért vagyoni eredményből való részeltetést, ha a megoldás társadalmilag széles körben felhasználható és még nem vált közkinccsé.

II. Az a tény, hogy a tudomány állásához kapcsolódó, feltételezett ismeret az adott megoldás előállításának lehetőségét az érintett szakmai kör részére nem zárja ki, önmagában nem eredményezi a megoldás közkinccsé válását [Ptk. 86. § (3) bek., 87. § (2) bek., 1978. évi 2. tvr. (Ptké.) II/4. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest 910 275 Ft és ennek 1990. június 1-jétől járó évi 20%-os kamata, valamint 57 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte a felperes részére, az ezt meghaladó összesen 1 093 000 Ft megfizetése iránt előterjesztett keresetet azonban elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az alperes a feltalálója az "Eljárás az A.-féle vírus csökkentett virulenciájú, immunizálóképességű vírusvariánsának és ebből készült oltóanyag előállítására" című találmánynak, melynek alapja a szabadalmi igénypontokban is megjelölt "K" vírusvariáns. A felperes a szabadalmi oltalomban részesült találmány hasznosítását az erre vonatkozó szerződésben az alperesnek engedélyezte, és időközben az alperes a szabadalmi jogosultságot is megszerezte. A felperes az alperessel fennállott szerződéses kapcsolat ideje alatt az alperesnek átadta az általa előállított "K 61" jelű vírustörzset is, amely azonban nem azonos a szabadalmi igénypontokban megjelölt és az Országos Közegészségügyi Intézetnél letétbe helyezett "K" vírusvariánssal. Az alperes a "K 61" jelű vírustörzset az általa folytatott vakcina gyártásánál hasznosítja, a vakcinát pedig értékesíti. Az alperes 1977-ben egy külföldi cégnek értékesítette a "K 61" jelű vírustörzset, és emiatt bírósági ítélet alapján a felperes részére a felvett licenciadíjból részesedést fizetett. Az alperes az 1990. május 18-án kötött újabb szerződéssel egy francia cégnek értékesítette a "K 61" jelű vírustörzset, amelyért 150 000 frank ellenértékhez jutott, a felperes vagyoni igényének teljesítése elől azonban elzárkózott. Miután a "K 61" vírustörzs előállítása kizárólag a felperes szellemi alkotása, és az lényegesen eltér az időközben lejárat miatt megszűnt szabadalommal védett megoldástól, ugyanakkor közkinccsé válása sem nyert bizonyítást, ezért az elsőfokú bíróság az alperest a Ptk. 86. §-ának (3) bekezdése és a 87. §-ának (2) bekezdése alapján a hozzá befolyt ellenérték 50%-ának megfelelő 910 275 Ft megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes fellebbezett. Fenntartotta az elsőfokú eljárásban is kifejtett álláspontját, amely szerint a felperes által részükre közvetlenül átadott "K 61" jelű vírustörzs előállítására vonatkozó eljárás a szaklapokban 1973-ban és 1982-ben megjelent publikációk által ismertté vált, de az időközben megszűnt szabadalommal védett eljárás és egyéb általános ismeretek révén is szakember képes a kérdéses vírustörzs előállítására. A kérdéses vírustörzsben megjelenő szellemi alkotás tehát közkinccsé vált, és ez kizárja, hogy a felperes részesedjen az elért vagyoni előnyből, amelynek az elsőfokú bíróság által megállapított mértékét is vitatta. A másodfokú eljárásban becsatolt igazolások szerint ugyanis a 150 000 frank licenciadíjnak megfelelően az alperes részére 1 739 310 Ft lett átutalva.

A felperes az alperesnek kifizetett licenciadíj igazolt összegére tekintettel a keresetét 869 655 Ft-ra leszállította, egyébként azonban a fellebbezéssel támadott elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Annak igazolására, hogy a "K 61" vírustörzs előállítására vonatkozó ismeretek nem tekinthetők az érintett szakemberek körében sem közkincsnek, a másodfokú eljárás irataihoz csatolta a Magyar Tudományos Akadémia Állatorvostudományi Kutatóintézete által az alperes igazgatójához 1987. szeptemberében írt levelet, amely egyebek mellett azt tartalmazza, hogy amikor az alperesnél a "K 61" jelű vírustörzs előállításával, az Állatorvostudományi Kutatóintézettől kapott egy, a felperes által korábban izolált eredeti vírustörzset. A felperes álláspontja szerint egy csökkentett virulenciájú vírustörzs csak akkor alkalmas vakcina gyártására, ha a belőle készített vakcina hatékonyságát és ártalmatlanságát hosszadalmas és költséges vizsgálatok igazolják. Miután a "K 61" vírustörzs vakcinatermelésre való alkalmassága külföldön is közismert, ezért fűződött érdeke a francia cégnek is ahhoz, hogy az általa folytatott vakcinagyártáshoz az eredeti vírustörzs kerüljön a tulajdonába. Az alperes ezért vagyoni előnyhöz jutott, amelyet köteles a felperessel megosztani.

A fellebbezés a marasztalási összeg mértékét érintő részében - a kereset leszállítására is tekintettel - alapos, a fizetési kötelezettség jogalapját támadó részében azonban alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!