Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.11.589 A folyamatosan tanúsított italozó, durva, a családot rettegésben tartó magatartás - büntető elítélés hiányában is - alapot teremt a bérlőtársi jogviszony megszüntetésére [1/1971. (II. 8.) Korm. r. 97. § (1) bek. c) pont, Pp. 9. §].

A peres felek házasságát a bíróság 1987-ben felbontotta, négy és fél szobás, 116 m2-es tanácsi bérlakásuk használatát pedig megosztotta akként, hogy a nappali szoba az alperes kizárólagos használatába került. A lakásban a peres feleken kívül három - ma már nagykorú - gyermekük és fiúgyermekük élettársa lakik.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével az alperes bérlőtársi jogviszonyát megszüntette, és kötelezte őt arra, hogy a lakást ingóságaitól kiürítve bocsássa a felperes rendelkezésére azzal, hogy elhelyezéséről maga köteles gondoskodni. Az ítélet indokolása szerint a tanúvallomások alapján megállapítható, hogy az alperes a házasság felbontása óta az együttélés követelményeit durván sértő, fenyegető magatartást tanúsít, ittas állapotban a lakásban lakók nyugalmát rendszeresen és súlyosan zavarja. Ennek egyik megnyilvánulása volt, hogy 1992. november 6-án fiával szóváltásba keveredett, és a kezében lévő tőrkéssel fiát megsebesítette. Mindezek a cselekmények - az utóbb említett esemény büntetőjogi konzekvenciájától függetlenül is - alapot adnak az 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet (Lr.) 97. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján az alperes bérlőtársi jogviszonyának megszüntetésére.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, és - egyebek mellett - sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság az 1992. november 6-i esettel kapcsolatban indult büntetőeljárás eredményének bevárása nélkül hozott határozatot.

A másodfokú bíróság a per tárgyalását a büntetőeljárás jogerős befejezéséig felfüggesztette. A büntető-bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes súlyos testi sértés kísérletét követte el fia sérelmére, és ezért őt két évre próbára bocsátotta.

A másodfokú bíróság az ítéletével az első fokú ítéletet azzal a kiegészítéssel hagyta helyben, hogy a felperest az alperes kiköltözésével egyidejűleg a lakáshasználati jog 400 000 forint ellenértékének a megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság a helyesen feltárt tényállás alapján helyes jogi következtetésre jutott. A döntést alátámasztja az időközben jogerősen befejeződött büntetőeljárás eredménye is, amely a Pp. 9. §-a alapján a polgári bíróságot köti. A büntetőeljárás alapjául szolgáló alperesi cselekmény pedig olyan súlyú, amely egymagában, előzetes felhívás nélkül is megalapozza az elsőfokú bíróság határozatát.

A jogerős ítélet ellen, annak megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes - jogszabálysértésre hivatkozással - felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Csatolta a Legfelsőbb Bíróság ítéletét, amely - az alperes és védője felülvizsgálati indítványának helyt adva - az alperest a súlyos testi sértés kísérletének vádja alól felmentette. Az ítélet szerint az alperes a kezében tartott késsel és hentesbárddal csak közeledett az előle hátráló fia felé, de "a tényállásból a testi sértés okozásának még eshetőleges szándéka sem állapítható meg, a sértett sérülése azáltal keletkezett, hogy belenyúlt a terhelt által maga elé tartott késbe". Az a cselekmény tehát, amelyre a másodfokú bíróság az ítéletét alapozta, nem valósult meg, ezért a kereset elutasításának van helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!