Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2000.6.272 Ha pedagógus a felmentésének visszavonása ellenére egy másik iskolánál kívánt közalkalmazotti jogviszonyt létesíteni, és ebben a két iskola, valamint a pedagógus megegyeztek, ez a megegyezés több év elteltével nem támadható meg azon az alapon, hogy az áthelyezése nem felelt meg a jogszabály előírásainak [1992. évi XXXIII. tv. (Kjt.) 26. § (1) és (2) bek.].

A felperes felmentési időre járó átlagkereset és végkielégítés megfizetése iránt terjesztette elő a keresetét.

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét. Az ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes tanár munkakörben állt az alperes alkalmazásában. Az alperes 1995. május 1-jén a felperes közalkalmazotti jogviszonya felmentéssel történő megszüntetéséről szóló intézkedést közölt a felperessel, kéthavi felmentési idő és nyolchavi végkielégítés biztosításával. Az intézkedést az önkormányzat döntésével indokolta, amely miatt a felperes további foglalkoztatására nincs lehetőség. A felmentés kézhezvétele után a felperes - részben az alperes igazgatója segítségével - a h.-i általános iskolánál való elhelyezkedése ügyében tárgyalást kezdett. 1995. május 18-án az önkormányzat oktatási bizottsága úgy döntött, hogy az alperesnél a felső tagozatot - az előző határozattól eltérően - mégis fenntartja. Az alperes igazgatója még ezen a napon tájékoztatta a felperest és másik három érintett közalkalmazottat arról, hogy a felmentésüket visszavonja. A felmentést tartalmazó iratot az érintettek a felperes kivételével az igazgatónak visszaadták.

A központi általános iskola igazgatója 1995. június 12-én kelt áthelyezési kérelmében a felperes áthelyezését kezdeményezte 1995. augusztus 21-i hatállyal, ehhez az alperes igazgatója 1995. augusztus 2-án kelt intézkedésével hozzájárult. Ezt a nyilatkozatot a felperes is aláírta, és írásban kérte a 13. havi illetménye időarányos (1995. augusztus 20-ig járó) részének kifizetését. Az alperes a 13. havi illetményt és az esedékessé vált jubileumi jutalmat a felperes részére kifizette. A felperes 1995. augusztus 21-től a h.-i iskolánál állt közalkalmazotti jogviszonyban.

A felperes 1997. december 5-én kezdeményezett munkaügyi jogvitát az alperessel szemben. Arra hivatkozott, hogy a felmentés visszavonásához nem járult hozzá, ezért a felmentési járandóság és végkielégítés megilleti.

A munkaügyi bíróság a perbeli bizonyítékok mérlegelése alapján megállapította, hogy felperes a felmentés visszavonásakor nem tett egyértelmű nyilatkozatot annak elfogadásáról. Az áthelyezési okiratnak a felperes által történt aláírásából azonban arra következtetett, hogy a felperes közalkalmazotti jogviszonya - a nyilvántartásoknak megfelelően - áthelyezéssel szűnt meg, a két munkáltató és a felperes megállapodása alapján. Ezért elutasította a felperes keresetét.

A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. A másodfokú bíróság egyetértett a helytállóan megállapított tényállás alapján levont jogi következtetéssel. Hangsúlyozta, hogy a felperes a felmentés visszavonását követő magatartásával - elsősorban az áthelyezéshez való hozzájárulás aláírásával - egyértelműen kifejezésre juttatta a felmentés szóbeli visszavonásának tudomásulvételét.

A megyei bíróság a jognyilatkozathoz való kötöttség és jóhiszemű joggyakorlás követelményével sem találta összeegyeztethetőnek, hogy miután a felperes a felmentés visszavonását nem vitatta, és kölcsönös nyilatkozatok folytán a közalkalmazotti jogviszonya áthelyezéssel megszűnt, több mint két és fél év elteltével a felmentés visszavonása jogellenességére hivatkozva felmentési járandóság és végkielégítés iránti igényt érvényesítsen.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a Kjt. 26. §-ába, 33. §-ának (1) bekezdésébe és (2) bekezdésének e) pontjába, 37. §-a (1) bekezdésének a) pontjába, (6) bekezdésének f) pontjába és (10) bekezdésébe, valamint az Mt. 11. §-ába és 97. §-ának (2) bekezdésébe ütköző törvénysértés miatt elsősorban a perben hozott ítéletek hatályon kívül helyezését, másodsorban a jogerős ítélet megváltoztatását kérte. Fenntartotta azt az álláspontját, hogy a közalkalmazotti jogviszonya felmentéssel szűnt meg, mert a felmentés visszavonásához sem írásban, sem szóban nem járult hozzá. Állította, hogy a felmentési járandóság kifizetését többször szorgalmazta, és igénye 3 éven belüli érvényesíthetőségére hivatkozott. Vitatta az áthelyezés törvényi feltételeinek megvalósulását, e tekintetben mindkét munkáltató jogi tévedésére utalt.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!