Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31795/2017/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi I. törvény (Szmtv.) 7. §, 14. §, 15. §] Bíró: Nagy Péter

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31795/2017/6.*, Kúria Kfv.37016/2018/9., 3088/2020. (IV. 23.) AB határozat

***********

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

30.K.31.795/2017/6.

A bíróság az képviselő (fél címe ...) által képviselt felperes neve (... állampolgár, tartózkodási helye: felperes címe) , dr. Konyhás Szilvia jogtanácsos által képviselt Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (alperes címe) alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat (106-TK-5754/6/2017.) bírósági felülvizsgálata iránt indult perében meghozta a következő

í t é l e t e t

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 10.000.- (Tízezer) forint perköltséget.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az állam javára - az állami adóhatóság külön felhívására - fizessen meg 30.000.- (Harmincezer) forint kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes 2016. szeptember 30. napján a ... (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) tartózkodási kártya kiadása iránti kérelmet terjesztett elő magyar állampolgárságú házastársára tekintettel. Az elsőfokú hatóság az eljárása során megállapította, hogy a korábbiakban a felperes tartózkodási engedélyének meghosszabbítását kérte, azonban a hatóság a tartózkodási engedélyt visszavonta. A felperes által kezdeményezett ezen döntés ellen kezdeményezett perben a bíróság a ... számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. A Kúria, mint felülvizsgálati bíróság a ... számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartotta. Az elsőfokú hatóság az eljárás során hiánypótlásra hívta fel a felperest annak tárgyában, hogy csatolja a NAV által kiállított jövedelemigazolást, az elmúlt hat hónapról kereseti igazolást, bankszámlaegyenleg-kivonatot, lakásbérleti szerződést, eltartási nyilatkozatot, valamint igazolja az egészségbiztosítását. A NAV jövedelemigazolás és kereseti igazolás az elsőfokú határozat meghozataláig a felperes részéről nem került benyújtásra. Az elsőfokú hatóság nyilatkoztatta a felperest, valamint személy 1 a felperes feleségét, továbbá két alkalommal helyszíni ellenőrzést tartott a felperes lakcímén. Mindezek alapján megállapította, hogy a felperes és felesége nem laknak közös háztartásban, közöttük a családi életközösség nem állt fenn, a házasságkötés kizárólag a felperes tartózkodás jogának megszerzése érdekében történt. Az elsőfokú hatóság a határozatát a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény (a továbbiakban: Szmtv.) 14. § (2) bekezdésére, valamint a 15. § (1) bekezdésére alapította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a másodfokú eljárás során hiánypótlásra szólította fel a felperest, hogy csatolja a felesége kereseti igazolását 2016. augusztus hónaptól, a felperes és házastársának bankszámlájának egyenlegét igazoló bankszámla-kivonatokat az utolsó három havi számlaforgalomról, továbbá a felperes teljes körű egészségbiztosítását igazoló dokumentum másolatát, illetve minden olyan dokumentumot, amely a felperes kérelmét támasztja alá. A felperes a hiánypótlási felhívásban foglaltaknak eleget tett, és csatolta TB kártyájának másolatát, bankszámlaegyenleg-igazolást, jövedelemigazolást, valamint bankszámla-kivonatait. Az alperes a jelen perben támadott határozatával az elsőfokú hatóság határozatát helybenhagyta. Indokolásában kiemelte, hogy az .... a 2014. szeptember 26. napján kelt közleményében [...], valamint az annak mellékleteként kiadott Kézikönyvben [...], ami az uniós polgárok és harmadik országbéli állampolgárok közötti érdekházasságok kérdésének az uniós polgárok szabad mozgására vonatkozó jog uniós összefüggésében való kezeléséről szól, felsorolja az érdekházasság fennállására utaló jeleket, így a különösen azt, hogy az érdekházasság megkötésére utal, ha a felek nem beszélnek egy, a mindkét fél által beszélt közös nyelven, vagy nincs olyan bizonyíték, hogy erőfeszítéseket tennének a közös kommunikáció megteremtése érdekében, ha ellentmondásos vagy hamis információt adnak egymásról, vagy kulcsfontosságú személyes kérdésekről, illetve nem tartják fenn a házassági együttélést.

Az alperes határozatában részletesen ismertette továbbá az elsőfokú hatóság által végzett helyszíni ellenőrzések tapasztalatait. A felperes és felesége kommunikációja körében kiemelte, hogy a felperes nem beszél magyarul, a felesége nem beszél ... nyelven, és a felek közvetítő nyelvet sem beszélnek, ezért megkérdőjelezhető, hogy a mindennapi életben kommunikálni tudnak-e egymással. Helytállónak tartotta az elsőfokú hatóság azon álláspontját, hogy a felperes és házastársa között házassági életközösség ténylegesen nem áll fenn, és a felek a házasságot csak a felperes tartózkodási jogának megszerzése érdekében kötötték. A másodfokú eljárásban csatolt bankszámla-kivonatok alapján az alperes megállapította, hogy a felperes az Szmtv. 7. § (2) bekezdés a) pontja szerinti feltételeknek megfelel, tehát elegendő forrással rendelkezik ahhoz, hogy a tartózkodása ne jelentsen indokolatlan terhet Magyarország szociális ellátó rendszerére. A b) pont szerinti feltételt nem látta megalapozottnak, mivel a felperes által csatolt egészségbiztosítási hatósági igazolványt nem fogadta el, mert a felperes érvényes tartózkodási engedély hiányában a kérelmezett időszakban, és azon túl sem végezhet jogszerűen munkát és a jövedelme után fizetett járulékok képeznék az egészségügyi ellátásra való jogosultságának az alapját.

Az alperes határozatával szemben a felperes keresetet terjesztett elő, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését, perköltség megítélése mellett. Álláspontja szerint megalapozatlanul hivatkozott az alperes arra, hogy az Szmtv. 7. § (2) bekezdés b) pontjában, illetve 14. § b) pontjában foglaltak nem állnak fenn. Kiemelte, hogy a felperes és felesége a meghallgatásuk során többnyire egyezően feleltek. Az együttélésre vonatkozó kérdésekre a házasságkötés körülményeiből semmilyen okszerű következtetés nem vonható le. Ténylegesen fennállt az életközösség a felperes és a felesége között. Utalt a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 1. § (2) bekezdésében foglalt alapelvi rendelkezésre, mely szerint a hatóság hatáskörének gyakorlásával nem élhet vissza. Vitatta, hogy az alperesi hatóság a tényállás-tisztázási kötelezettségének és a határozatbéli indokolási kötelezettségének eleget tett. Álláspontja szerint szélesebb körű bizonyítást kellett volna lefolytatni, mivel egyetlen helyszíni ellenőrzés alapján jutott a hatóság arra a következtetésre, hogy nem áll fenn életközösség a felek között. Kifogásolta, hogy nem értékelte az alperes a javára, hogy az ingatlanban férfi és női ruhák, személyes tárgyak, cipők és női kozmetikumok is megtalálhatóak, valamint eredménytelenül indítványozta, hogy a másodfokú eljárásban az alperes újabb helyszíni ellenőrzést folytasson le. Ezen indítvány elutasításának okszerű indokát az alperes a határozatában nem adta meg, és jogszerűtlenül mellőzte azt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!