Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2006.1412 A végrendelet tanújának aláírását sem neve kezdőbetűjének feltüntetése, sem olvashatatlan írásjel vagy a tanú ügyvédi bélyegzőjének használata nem pótolja [Ptk. 629. §].

A 2003. március 14-én elhunyt Gy. M. örökhagyónak a felperes oldalági rokona (egyik testvére leszármazója), az alperesek végrendeleti örökösei. Az örökhagyó végrendelete K.-n, 2001. október 25-én kelt.

A hagyatéki eljárásban eljárt közjegyző az örökhagyó hagyatékát: a k.-i 437. hrsz.-ú ingatlant és 329 553 forintot végrendeleti öröklés jogcímén a II-VI. r. alperesek részére adta át, akik ezt követően az ingatlant értékesítették.

A felperes keresetében a végrendelet érvénytelensége megállapítását és a hagyaték 1/4-ének részére való kiadását kérte. Az érvénytelenség megállapítását arra alapította, hogy a végrendeleten az egyik tanúnak csak a kézjegye szerepelt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy Gy. M. örökhagyónak a K.-n, 2001. október 25-én kelt végrendelete érvénytelen. Megállapította, hogy a hagyatékból a felperest 1/6 illetőség illeti meg törvényes oldalági öröklés jogcímén. Kötelezte a II-IV. r. alpereseket, hogy 15 napon belül egymás közt egyenlő arányban fizessenek meg a felperesnek 54 925 forintot, valamint a hagyatékot képező k.-i 327. hrsz.-ú ingatlan értékesítése folytán 250 000 forintot. A felperes I. r. alperessel szemben előterjesztett keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítéletében tényként állapította meg, hogy az örökhagyó írásbeli magánvégrendeletét az okiratszerkesztő ügyvéd tanúként kézjegyével látta el. A Ptk. 629. § (1) bekezdése szerint a tanúknak e minőségük feltüntetésével kell aláírni a végrendeletet. A kézjegy a tanú részéről névaláírásként nem fogadható el, ezért a végrendelet alaki okból érvénytelen. Az örökhagyó elhalt testvére jogán törvényes öröklésre a felperes és két testvére, míg a másik elhunyt testvére jogán az alperesek lennének a Ptk. 608. § (2) bekezdés alapján öröklésre jogosultak, azaz a felperest a hagyaték 1/6-a illeti, ezért az alpereseket a hagyatéki érték szerint rá eső összeg megfizetésére kötelezte. Az I. r. alperes a hagyatékból nem részesült, a vele szembeni kereset ezért alaptalan.

Az ítélet megváltoztatása iránt a felperes és a VI. r. alperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének az I. r. alperessel szembeni keresetet elutasító rendelkezését nem érintette, fellebbezett részét megváltoztatta és a felperes keresetét teljes egészében elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a felperes fellebbezése alaptalan, a VI. r. alperes fellebbezése alapos. Az ügyvéd tanú aláírásaként az olvashatatlan írásjelen kívül cím és ügyvédi bélyegző is szerepel, ezért az nem tekinthető egyszerű kézjegynek. A Ptk. 196. § (1) bekezdés a) pontjához fűzött magyarázat szerint a saját kezű aláírásnak nem feltétele a teljes családi és utónév leírása. Nem szabható szigorúbb feltétel a tanúk aláírását illetően sem, mint a végrendelkezőre vonatkozóan. Tanú esetében elfogadható aláírásként a tanú által magáénak elismert olvashatatlan aláírás és a bélyegző. A végrendelet ezért alaki okból nem érvénytelen és ebből eredően a felperesnek a törvényes örökrész kiadása iránti fellebbezése alaptalan.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet "a másodfokú tárgyaláson pontosított keresetének való helyt adás" iránt. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 629. § (1) b) pontjában, valamint a Pp. 196. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltakat sérti, mert a jogszabály a végrendeleti tanúktól aláírást követel meg, amely a családi és utónév feltüntetését jelenti. A kézjegy aláírásként nem fogadható el, az olvashatatlan írásjel az aláírást bélyegző használatával sem pótolja.

A II. és VI. r. alperesek felülvizsgálati ellenkérelme - tartalma szerint - a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság mindenekelőtt arra utal, hogy a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között, az abban megjelölt jogszabálysértést illetően vizsgálta felül.

A felperes alaki érvénytelenségi okra hivatkozott.

A Ptk. 629. §-ának (1) bekezdés b) pontja szerint a más által aláírt magánvégrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező azt két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is e minőségük feltüntetésével aláírják.

A Ptk. 629. §-ának a tanúk aláírását megkövetelő rendelkezése a végrendelet alakiságára vonatkozik ugyan, az azonban az anyagi jogszabály előírása, ezért ebben a vonatkozásban az eljárási jog szabályainak (a Pp. 196. §-ának) ügydöntő jelentősége nincs.

Az aláírás szokásos módja: a családi és utónév együttes használata, az érvényességi feltételeknek megfelel akkor is, ha nehezen vagy alig olvasható. A tanúk szerepe, hogy az örökhagyó névaláírását hitelesítsék, mégpedig akként, hogy a végrendeletet e minőségük feltüntetésével aláírják. Miként a törvény az örökhagyói névaláírás más módon történő hitelesítését sem teszi lehetővé (pl. közjegyzői tanúsítvánnyal - BH 2000/10/446. sz. jogeset, vagy más személytől származó aláírásnak a végrendeleti tanúk előtt sajátjakénti elismerésével - Pfv. V. 22.402/1993., Pfv. V. 20.536/1995.) úgy a tanú aláírása sem helyettesíthető nevének kezdőbetűjelével, olvashatatlan írásjellel. Az aláírást pedig az ügyvédi bélyegző használata sem pótolja.

Téves ezért a jogerős ítélet abban, hogy a tanú által magáénak elismert név kezdőbetűjelének, olvashatatlan írásjelnek, valamint az ügyvédi bélyegzőnek a használatával az anyagi jogszabályban előírt alaki kellék (az aláírás) teljesült.

A Legfelsőbb Bíróság ezért a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján megállapította, hogy a felperes a Pp. 270. §-ának (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra alappal hivatkozott.

Az öröklési rendet az eljárt bíróságok a hagyatéki eljárás adataival egyezően állapították meg, további jogszabálysértést pedig a felperes felülvizsgálati kérelmében nem jelölt meg, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján a másodfokú ítélet felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezését hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletének ugyanezen rendelkezését helyben­hagyta.

(Legf. Bír. Pfv. II. 20.861/2006. sz.)