A Kúria Bfv.1800/2015/8. számú precedensképes határozata kábítószerrel visszaélés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 137. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 373. §, 416. §] Bírók: Csák Zsolt, Mészár Róza, Soós László
A határozat elvi tartalma:
Bűnszervezet megállapításának feltételei.
Kapcsolódó határozatok:
Pesti Központi Kerületi Bíróság B.22560/1999/38., Fővárosi Törvényszék B.628/2005/105., Fővárosi Ítélőtábla Bf.286/2009/10., Fővárosi Törvényszék B.195/2012/155., Fővárosi Ítélőtábla Bf.202/2014/23., *Kúria Bfv.1800/2015/8.* (BH 2016.9.234), Debreceni Törvényszék B.269/2014/122., Debreceni Ítélőtábla Bf.771/2017/38., Kúria Bhar.1546/2018/3., Kúria Bfv.591/2021/7.
***********
KÚRIA
Bfv.I.1800/2015/8. szám
A Kúria Budapesten, a 2016. év március hó 8. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő
v é g z é s t:
A kábítószerrel visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban volt büntetőügyben a az I. rendű terhelt védője által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla 11.Bf.202/2014/23. számú ítéletét az I. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.
A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat elő.
I n d o k o l á s
A Fővárosi Törvényszék a 2014. április 10. napján kihirdetett 8.B.195/2012/155. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki kábítószer-kereskedelem bűntettében [Btk. 176. § (1) bekezdés IV. fordulat, (3) bekezdés]; ezért őt tizenegy év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztésből a büntetés kétharmad részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.
A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a 2014. október 2. napján kihirdetett 11.Bf.202/2014/23. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; az I. rendű terhelt cselekményét társtettesként elkövetett kábítószerrel visszaélés bűntettének [1978. évi IV. törvény 282/A. § (1) bekezdés IV. fordulat, (3) bekezdés] minősítette, a büntetést bűnszervezetben elkövetővel szemben tekintette kiszabottnak, és megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható. Emellett helyesbítette a bűnügyi költség viselésére vonatkozó rendelkezéseket, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű terheltre vonatkozó részében helybenhagyta.
A Fővárosi Ítélőtábla másodfokú ügydöntő határozata ellen az I. rendű terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára alapozva, tartalma alapján azonban a felhívott törvényhely c) pontja alapján is.
Az indítványozó - a 4/2005. számú Büntető jogegységi határozatban foglaltakra utalva - arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság törvénysértően állapította meg védence terhére a bűnszervezetben elkövetést és erre figyelemmel a kiszabott büntetés is törvénysértő.
Emellett kifogásolta, hogy a bűnszervezettel kapcsolatban a másodfokú bíróság határozata csupán a törvény értelmező rendelkezését tartalmazza, amelyet azonban a bíróság nem töltött meg tartalommal. Álláspontja szerint nem indokolta kellő részletességgel, hogy a terheltek által létrejött szerveződés miért felel meg a bűnszervezet kritériumainak, illetve azt sem, hogy a terheltek a bűnszervezetben történő elkövetést felismerték, holott a bűnszervezet megállapíthatóságához az is szükséges, hogy az elkövető tudja: a súlyosabb megítélésű szándékos bűncselekményt, melyhez saját bűnös tevékenységével kapcsolódik, olyan bűnözésre alakult csoport hajtja végre, amely a bűnszervezet törvényi kritériumainak megfelel.
Indítványozta ezért, hogy a Kúria a másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla ítéletét változtassa meg, mellőzze a bűnszervezetben elkövetés megállapítását és a feltételes szabadság kizárására vonatkozó rendelkezést.
A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.
Álláspontja szerint az irányadó tényállás számos olyan megállapítást tartalmaz, amely részben nevesítve is, részben utalásszerűen megemlíti a bűncselekmények elkövetőinek széles és pontosan körül nem határolható körét és ebből következően az irányadó tényállás egyértelműen tartalmazza azt, hogy a három vagy több személyből álló csoport létrejött. Emellett arra hivatkozott, hogy a több országhatáron át ívelő kábítószer-kereskedelemben a terhelt és társai tényállás szerinti cselekvősége a szervezettségen messzemenően túlmutatott, és az összehangoltság magasabb szintű, professzionális mértékét jelentette.
Ezért arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott határozatot hatályában tartsa fenn (BF.1818/2015/1.).
A védő a Legfőbb Ügyészség indítványára tett észrevételeiben a felülvizsgálati indítványban foglaltakat fenntartotta.
Ugyancsak észrevételt terjesztett elő a Legfőbb Ügyészség indítványára az I. rendű terhelt, abban alapvetően osztva a védője által kifejtetteket, és azt kérve, hogy a Kúria a bűnszervezetben történő elkövetés következményei alól mentesítse, és ezzel biztosítsa a feltételes szabadlábra helyezhetőségét.
A védő és a terhelt észrevételére a Legfőbb Ügyészség a korábbi nyilatkozatában foglaltakat változatlanul fenntartotta.
.-.-.
A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra figyelemmel bírálta felül; emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!