A Kúria Köf.5003/2012/9. számú precedensképes határozata. [1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 16. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kalas Tibor, Marosi Ildikó
A határozat elvi tartalma:
Badacsonytomaj SZMSZ-e lehetővé tette, hogy az önkormányzati képviselők max. 1/3-a a képviselő-testületi ülésen videokonferencia útján vegyenek részt. Az önkormányzati szabályozás ellentétes az Ötv-nek a képviselő-testületi ülésen való (személyes) jelenlétet előíró rendelkezéseivel.
***********
KÚRIA
Köf.5003/2012/9.szám
A KÚRIA
ÖNKORMÁNYZATI TANÁCSA
A Kúria Önkormányzati Tanácsa dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott által képviselt Veszprém Megyei Kormányhivatal indítványa alapján a dr. Gáli Mihály ügyvéd /5400 Mezőtúr, Garibaldi utca 5./ által képviselt Badacsonytomaj Város Önkormányzata /8258 Badacsonytomaj, Fő út 14./ ellen Képviselő-testület által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet 13. § /9/ bekezdése vizsgálatára irányuló nemperes eljárásban meghozta a következő
h a t á r o z a t o t:
1. A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapítja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testülete által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló - a 20/2011. /IV.28./ önkormányzati rendelettel és a 43/2011. /XII.09/ önkormányzati rendelettel módosított - 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet 13. § /9/ bekezdése törvénysértő, ezért azt megsemmisíti.
2. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli határozatának a Magyar Közlönyben való közzétételét. A megsemmisített rendelkezés a határozatnak a Magyar Közlönyben való közzétételét követő napon veszti hatályát.
3. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli, hogy a határozat közzétételére - a Magyar Közlönyben való közzétételt követő nyolc napon belül - az önkormányzati rendelet kihirdetésével azonos módon kerüljön sor.
A határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.
I n d o k o l á s
I.
1. A Veszprém Megyei Kormányhivatal /a továbbiakban: Kormányhivatal/ a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény /Mötv./ 136. § (2) bekezdésében foglalt jogkörében eljárva az Alaptörvény 32. Cikk /4/ bekezdése alapján és a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 48. §-a szerint indítványozta Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testülete által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet /a továbbiakban: SZMSZ/ egyes rendelkezése törvényellenességének vizsgálatát. Az indítványozó előadta, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata 2011. április 27-én megtartott nyilvános ülésen megalkotta az SZMSZ módosításáról szóló 20/2011. /IV.28./ önkormányzati rendeletét /a továbbiakban: SZMSZ. mód1./, amelynek 6. §-a az SZMSZ 13. §-át /9/ bekezdéssel egészítette ki. E szabály lehetővé teszi, hogy az önkormányzati képviselő - meghatározott feltételek esetén - a képviselő-testület ülésein videokonferencia beszélgetés formájában is részt vegyen, s így szavazzon. A Kormányhivatal 2011. október 12-én a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény /a továbbiakban: Ötv./ 99. § /1/ bekezdése alapján törvényességi felhívással élt. Ebben kifejtette, hogy az SZMSZ mód1. által megállapított SZMSZ 13. § /9/ bekezdése az Ötv. 14. § /1/ bekezdésébe, 19. § /2/ bekezdés f/ pontjába ütközik, ezért kérte, hogy a képviselő-testület a soron következő ülésén a törvénysértést szüntesse meg.
Az SZMSZ 13. § /9/ bekezdését is érintően az önkormányzat a 43/2011. /XII.09/ rendeletével /a továbbiakban: SZMSZ mód2./ módosította ugyan az SZMSZ-t - korrekciókat hajtott végre - de a 13. § /9/ bekezdése lényegét tekintve változatlan maradt, azaz az önkormányzati képviselők egy részének továbbra is lehetőséget biztosít videokonferencia útján részt venni a képviselő-testület ülésén. Az SZMSZ mód2. szövegét és Badacsonytomaj Város Önkormányzatának tájékoztatását a Kormányhivatal 2011. december 28-én vette kézhez.
2. A 2012. január 1-én hatályba lépett Alaptörvény 25. Cikk. (2) bekezdés c/ pontja szerint a bíróság dönt az önkormányzati rendelet más jogszabályba ütközéséről és megsemmisítéséről, a 32. Cikk (4) bekezdés szerint pedig ha a fővárosi és megyei kormányhivatal az önkormányzati rendeletet vagy annak valamely rendelkezését jogszabálysértőnek találja, kezdeményezheti a bíróságnál az önkormányzati rendelet felülvizsgálatát.
A Bszi. 45. § (1) bekezdése értelmében a Kúrián az Alaptörvény 25. cikk (2) bekezdés c) és d) pontjában, valamint a 32. cikk (4) és (5) bekezdésében foglalt ügyek elbírálására önkormányzati tanács működik. A Bszi. 48. § (1) bekezdés szerint pedig az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal a helyi önkormányzatokról szóló törvényben meghatározott követelményeknek megfelelő indítvánnyal és határidőn belül kezdeményezi.
A Mötv. 136. § /2/ bekezdése kimondja, hogy a kormányhivatal a helyi önkormányzat tájékoztatásának kézhezvételétől vagy a tájékoztatás adására nyitva álló határidő eredménytelen elteltétől számított tizenöt napon belül kezdeményezheti a Kúriánál az önkormányzati rendelet jogszabállyal való összhangjának felülvizsgálatát. A bírósági eljárás megindításával egyidejűleg az indítványt a kormányhivatal megküldi az érintett helyi önkormányzatnak.
A fenti jogszabályi rendelkezések alapján a Kormányhivatal 2012. január 6-án indítványozta, hogy a Kúria Önkormányzati Tanácsa állapítsa meg, hogy az SZMSZ-nek az SZMSZ mód2. 6. §-ával módosított 13. § /9/ bekezdése az Ötv. 14. § /1/ bekezdésében és 19. § /2/ bekezdés f/ pontjában rögzített törvényi rendelkezésekkel ütközik, ezért kérte az SZMSZ 13. § /9/ bekezdésének megsemmisítését.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!