Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Köf.5003/2012/9. számú precedensképes határozata. [1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 16. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kalas Tibor, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

Badacsonytomaj SZMSZ-e lehetővé tette, hogy az önkormányzati képviselők max. 1/3-a a képviselő-testületi ülésen videokonferencia útján vegyenek részt. Az önkormányzati szabályozás ellentétes az Ötv-nek a képviselő-testületi ülésen való (személyes) jelenlétet előíró rendelkezéseivel.

***********

KÚRIA

Köf.5003/2012/9.szám

A KÚRIA

ÖNKORMÁNYZATI TANÁCSA

A Kúria Önkormányzati Tanácsa dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott által képviselt Veszprém Megyei Kormányhivatal indítványa alapján a dr. Gáli Mihály ügyvéd /5400 Mezőtúr, Garibaldi utca 5./ által képviselt Badacsonytomaj Város Önkormányzata /8258 Badacsonytomaj, Fő út 14./ ellen Képviselő-testület által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet 13. § /9/ bekezdése vizsgálatára irányuló nemperes eljárásban meghozta a következő

h a t á r o z a t o t:

1. A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapítja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testülete által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló - a 20/2011. /IV.28./ önkormányzati rendelettel és a 43/2011. /XII.09/ önkormányzati rendelettel módosított - 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet 13. § /9/ bekezdése törvénysértő, ezért azt megsemmisíti.

2. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli határozatának a Magyar Közlönyben való közzétételét. A megsemmisített rendelkezés a határozatnak a Magyar Közlönyben való közzétételét követő napon veszti hatályát.

3. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli, hogy a határozat közzétételére - a Magyar Közlönyben való közzétételt követő nyolc napon belül - az önkormányzati rendelet kihirdetésével azonos módon kerüljön sor.

A határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

I.

1. A Veszprém Megyei Kormányhivatal /a továbbiakban: Kormányhivatal/ a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény /Mötv./ 136. § (2) bekezdésében foglalt jogkörében eljárva az Alaptörvény 32. Cikk /4/ bekezdése alapján és a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 48. §-a szerint indítványozta Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testülete által alkotott a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 10/2010. /XII. 13./ önkormányzati rendelet /a továbbiakban: SZMSZ/ egyes rendelkezése törvényellenességének vizsgálatát. Az indítványozó előadta, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata 2011. április 27-én megtartott nyilvános ülésen megalkotta az SZMSZ módosításáról szóló 20/2011. /IV.28./ önkormányzati rendeletét /a továbbiakban: SZMSZ. mód1./, amelynek 6. §-a az SZMSZ 13. §-át /9/ bekezdéssel egészítette ki. E szabály lehetővé teszi, hogy az önkormányzati képviselő - meghatározott feltételek esetén - a képviselő-testület ülésein videokonferencia beszélgetés formájában is részt vegyen, s így szavazzon. A Kormányhivatal 2011. október 12-én a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény /a továbbiakban: Ötv./ 99. § /1/ bekezdése alapján törvényességi felhívással élt. Ebben kifejtette, hogy az SZMSZ mód1. által megállapított SZMSZ 13. § /9/ bekezdése az Ötv. 14. § /1/ bekezdésébe, 19. § /2/ bekezdés f/ pontjába ütközik, ezért kérte, hogy a képviselő-testület a soron következő ülésén a törvénysértést szüntesse meg.

Az SZMSZ 13. § /9/ bekezdését is érintően az önkormányzat a 43/2011. /XII.09/ rendeletével /a továbbiakban: SZMSZ mód2./ módosította ugyan az SZMSZ-t - korrekciókat hajtott végre - de a 13. § /9/ bekezdése lényegét tekintve változatlan maradt, azaz az önkormányzati képviselők egy részének továbbra is lehetőséget biztosít videokonferencia útján részt venni a képviselő-testület ülésén. Az SZMSZ mód2. szövegét és Badacsonytomaj Város Önkormányzatának tájékoztatását a Kormányhivatal 2011. december 28-én vette kézhez.

2. A 2012. január 1-én hatályba lépett Alaptörvény 25. Cikk. (2) bekezdés c/ pontja szerint a bíróság dönt az önkormányzati rendelet más jogszabályba ütközéséről és megsemmisítéséről, a 32. Cikk (4) bekezdés szerint pedig ha a fővárosi és megyei kormányhivatal az önkormányzati rendeletet vagy annak valamely rendelkezését jogszabálysértőnek találja, kezdeményezheti a bíróságnál az önkormányzati rendelet felülvizsgálatát.

A Bszi. 45. § (1) bekezdése értelmében a Kúrián az Alaptörvény 25. cikk (2) bekezdés c) és d) pontjában, valamint a 32. cikk (4) és (5) bekezdésében foglalt ügyek elbírálására önkormányzati tanács működik. A Bszi. 48. § (1) bekezdés szerint pedig az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal a helyi önkormányzatokról szóló törvényben meghatározott követelményeknek megfelelő indítvánnyal és határidőn belül kezdeményezi.

A Mötv. 136. § /2/ bekezdése kimondja, hogy a kormányhivatal a helyi önkormányzat tájékoztatásának kézhezvételétől vagy a tájékoztatás adására nyitva álló határidő eredménytelen elteltétől számított tizenöt napon belül kezdeményezheti a Kúriánál az önkormányzati rendelet jogszabállyal való összhangjának felülvizsgálatát. A bírósági eljárás megindításával egyidejűleg az indítványt a kormányhivatal megküldi az érintett helyi önkormányzatnak.

A fenti jogszabályi rendelkezések alapján a Kormányhivatal 2012. január 6-án indítványozta, hogy a Kúria Önkormányzati Tanácsa állapítsa meg, hogy az SZMSZ-nek az SZMSZ mód2. 6. §-ával módosított 13. § /9/ bekezdése az Ötv. 14. § /1/ bekezdésében és 19. § /2/ bekezdés f/ pontjában rögzített törvényi rendelkezésekkel ütközik, ezért kérte az SZMSZ 13. § /9/ bekezdésének megsemmisítését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!