A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21355/2009/7. számú határozata jogsértés megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §, 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 115. §] Bírók: Bodor Mária, Csőke Andrea, Kovács András, Patyi András, Pethőné dr. Kovács Ágnes
Kapcsolódó határozatok:
Veszprémi Járásbíróság P.21115/2008/10., Veszprémi Törvényszék Gf.40023/2009/4., *Kúria Pfv.21355/2009/7.* (BH 2011.1.15)
***********
Pfv.X.21.355/2009/7. szám
A Magyar Köztársaság nevében!
A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság dr. Várhelyi Attila ügyvéd által képviselt Ajka Város Önkormányzata (...) felperesnek dr. Princzinger Péter ügyvéd által képviselt Veszprém Megyei Önkormányzat (...) alperes ellen jogsértés megállapítása iránt a Veszprémi Városi Bíróságon 6.P.21.115/2008 számon folyamatban volt perében a Veszprém Megyei Bíróság 1.Gf.40.023/2009/4. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 14. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Veszprém Megyei Bíróság 1.Gf.40.023/2009/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 12 000 (Tizenkettőezer) forint felülvizsgálati perköltséget fizessen meg az alperes részére, a le nem rótt illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I n d o k o l á s
A felperes 1995-ben megállapodást kötött az alperessel a Bánki Donát Szakképző Iskola, a Bercsényi Miklós Szakközép- és Szakmunkásképző Iskola, valamint a Molnár Gábor Általános Iskola és Speciális Szakiskola keretei között végzett közoktatási feladatok megyei működtetésbe adására vonatkozóan. Ezt - lejárata után - a felek többször megújították újabb megállapodás aláírásával, legutóbb a 2011. június 30-ig tartó időszakra.
A 2003. június 16-án aláírt utolsó megállapodás I.2-4. pontjaiban foglalt rendelkezésekben a felperes mint átadó és az alperes mint átvevő jogait részletesen szabályozták.
A Szakmai feltételek között szereplő II.4. pont szerint az
"átvevő az átvett intézmény működtetése során kikéri az átadó települési önkormányzat véleményét:
· az intézményvezető kinevezése, felmentése előtt,
· az intézmény kapacitásának csökkentése, illetve,
· az intézmény profiljának, szerkezetének változtatása előtt.
Az átvevő az átadónak az intézmény kapacitása csökkentésével, illetve profiljának, szerkezetének változtatásával kapcsolatos ellenvéleményét figyelembe veszi, ha az átvevőnek a többletköltségeket külön megállapodás szerint finanszírozni tudja."
A III. 1. pont szerint az intézmény átadás-átvételét követően a fenntartást érintő jogszabály változások esetén a felek a megállapodást felülvizsgálják, a 2. pont szerint a szerződés fennállása alatt annak tartalma közös megegyezéssel módosítható.
2007. szeptemberétől a felek egyeztetést folytattak az oktatási intézmények esetleges szerkezeti átalakításáról.
A felperes azt kérte az alperestől, hogy az egyik szakképzési központ Ajkán legyen, s kinyilvánította, hogy "a szakképzési feladatellátásban érintett ajkai székhelyű, de megyei fenntartású intézmények szerkezetének megváltoztatását érintő jogszabály változások esetén fenntartja jogát az intézmények átadására vonatkozó Megállapodások felülvizsgálatára."
Az alperes - a korábbi elképzeléstől eltérően - nem térségi integrált szakképző központ létrehozásával, hanem szakképzési-szervezési társulással kívánta megvalósítani a megyei szakképzés átalakítását. Ennek érdekében az alperes döntést hozott arról, hogy Tapolca Város Önkormányzata és az alperes között létrejött megállapodással létrehozza veszprémi székhellyel a Balaton-felvidék-Somló Szakképzési-szervezési társulást.
Miután a felperes tudomást szerzett arról, hogy nem a korábbi elképzelések szerint hozzák létre a szakképző intézmények integrációját, kinyilvánította azon szándékát, hogy a Bercsényi Miklós Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium működtetését 2008. július 1-től visszavenné az alperestől, és felajánlotta ezen iskola fenntartójaként az alperesnek a szakképzési-szervezési társulás megalakítását.
Az alperes nem fogadta el az ajánlatot és 2008. június 12-i közgyűlésére előterjesztést készített két ajkai iskola összevonásáról.
A felperes kifejtette, hogy nem ért egyet az összevonással és esetleges kapacitáscsökkentésével, és nem járul hozzá az intézmények átadására vonatkozóan kötött megállapodás módosításához. Kérte az alperesnél ellenvéleményének figyelembe vételét és vállalta az igazolt többletköltségek megfizetését.
Kijelentette, hogy ha az ellenvéleményt az alperes nem fogadja el, vagy azt mellőző határozatot hoz, úgy a felperes az iskolák működtetésére kötött megállapodás II.4. valamint III.1-2. pontjának sérelme miatt a tanítási év végére a megállapodást felmondja.
Az alperes ennek ismeretében hozta meg 2008. július 15-én a 111/2008.(VII.15.) MÖK számú határozatát, melyben a Bercsényi Miklós Szakközépiskolát megszüntette 2008. augusztus 15-i hatállyal és beolvasztotta a Bánki Donát Szakképző-iskola és Kollégiumba.
A felperes értesülve a határozatról a felek között fennállt megállapodást 2008. július 25-ével felmondta a Bánki Donát Szakképző Iskola és Kollégium, valamint a Bercsényi Miklós Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium vonatkozásában.
Az alperes a felperes felmondását nem fogadta el arra hivatkozva, hogy arra a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 115.§ (5) bekezdése nem ad lehetőséget.
Az alperes, mint intézményfenntartó kérte a Magyar Államkincstár Közép-dunántúli Regionális Igazgatóságánál a két iskola beolvadásának törzskönyvi nyilvántartásba vételét, melyet azonban az elutasított arra hivatkozással, hogy az alapító (a felperes) nem járult hozzá a beolvadáshoz.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!