Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.8.286 Hepatitis C vírusfertőzés esetében a károsult menthető okból nem érvényesíti a követelését mindaddig, amíg nincs tudomása arról, hogy a fertőzését, illetőleg az amiatt kialakult egészségkárosodását mi okozta, és a kárigényét kivel szemben érvényesítheti [Ptk. 326. §, 360. §].

A felperes az O. K. I.-ben 1981. november 4-én történt szívműtéte során, illetőleg az azt követő napon vérkészítményeket kapott. Hepatitis fertőzés gyanúja miatt 1981. december 27-étől 1982. január 26-áig a megyei kórházban kezelték, majd húsz évvel később, az állapotrosszabbodása és a nagymértékű fogyása miatt a megyei kórházban kivizsgálták, és 2001. év augusztusában megállapították, hogy Hepatitis C vírussal fertőződött, amelynek következtében idült májgyulladása alakult ki. Az e betegségre alkalmazott szokásos Interferon-Ribaririn gyógy­szeres terápia a felperes esetében - a kedvezőtlen mellékhatások folytán - nem alkalmazható.

A felperes felkérésére az Sz. I. Sz. I.-t a 2002. december hó 27. napján készített szakvéleményében - egyebek mellett - megállapította, hogy a felperesnél fennálló idült "C" típusú fertőző májgyulladás az 1981-ben alkalmazott vérátömlesztéssel, Hepatitis C vírussal fertőzött vér adásával okozati összefüggésbe hozható.

A felperes e szakvéleményre hivatkozással a 2002. év december hó 31. napján indított keresetében 3 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Arra hivatkozott, hogy 2001 augusztusában tudomást szerzett a betegségéről, de csak 2002. év december hó 27-én, a szakértői véleményből tudta meg, hogy ez az 1981-ben történt vérátömlesztés következménye. Eddig a követelésének elévülése nyugodott.

Az alperes elsődlegesen elévülésre hivatkozással kérte a kereset elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a felperes károsodása az 1981 novemberében történt hibás vér adásával következett be, a követelésének elévülése is ekkor elkezdődött, de nyugodott mindaddig, amíg a felperes a károsodásáról nem szerzett tudomást. Ez 2001. év augusztusában volt, ezért ettől számítottan egy évig érvényesíthette volna bíróság útján a követelését, de ezt elmulasztotta. A 2002 decemberében indított keresete elkésett.

Az elsőfokú bíróság keresetnek részben helyt adó, és az alperest 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és késedelmi kamatai megfizetésére kötelező, az ezt meghaladó

keresetet elutasító ítéletét a másodfokú bíróság részben megváltoztatta és a keresetet teljesen elutasította. A határozat indokolásában kifejtette, hogy a felperesnél az 1981-ben alkalmazott vérátömlesztés eredményeként diagnosztizálták a vírusfertőzést, emiatt akkor kórházi kezelés alatt is állott. Az állapota azonban 2001 nyaráig panasz- és tünetmentes volt, és csak 2001 szeptemberében állapították meg a májbiopszia eredményeként az idült májgyulladását. A károkozó cselekmény és a bekövetkezett kár között tehát időbeli eltérés van. A fertőzés 1981-ben bekövetkezett ugyan, de a felperes a károsodásáról való tudomásszerzés időpontjáig menthető okból nem érvényesítette a követelését. Eddig az elévülés nyugodott. Ettől számítottan azonban egy éven belül érvényesíthette volna a követelését [Ptk. 326. § (2) bek.], de ezt elmulasztotta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az igényérvényesítésnek nem volt feltétele az orvosi iratok és a magánszakértői vélemény beszerzése, és a szakvélemény elkészítésének elhúzódása nem tekinthető menthető oknak. Az elévült követelést a felperes bíróság előtt már nem érvényesíthette [Ptk. 325. § (1) bek.].

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és azt a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének b) pontjára alapította. Álláspontja szerint az ő esetében a károkozás és a károsodás időpontja időben elvált, mert a vérátömlesztést követő húsz éven át nem voltak a betegségre jellemző tünetei, azok csak 2001 nyarán jelentkeztek. A károsodása tehát ekkorra tehető. Azt pedig, hogy mitől alakult ki a betegsége, csak a magánszakértői véleményből tudta meg. Csak e szakvélemény megállapítása alapján került abba a helyzetbe, hogy a tudata átfogja: a betegsége gyógyíthatatlan, az egészsége súlyosan károsodott, a munkaképessége 50%-ban csökkent. Ehhez az időponthoz képest a követelését időben érvényesítette. Hivatkozott arra is, hogy a kialakult gyógyíthatatlan betegsége amúgy is egy folyamat eredményeként jött létre, és ennek csak egy állomása a betegség diagnosztizálása. Ekkor a betegsége még nem volt egyértelműen beazonosítható, és a gyógyítása sem volt biztos. A szokásos terápiát nála le is kellett állítani. Kérte a jogerős ítélet megváltoztatását és az alperesnek a keresete szerinti marasztalását.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása során hozott végzésével a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

Az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatában a kihirdetés napjával megsemmisítette a Polgári perrendtartás 270. §-a (2) bekezdésének az "és" szövegrészét, valamint az ezt követő rendelkezéseket. A Legfelsőbb Bíróság ezért kizárólag azt a kérdést vizsgálhatta, hogy a jogerős határozat az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos. A felperes az 1981-ben alkalmazott vértranszfúzió során Hepatitis C vírussal fertőződött, amelynek következtében idült májbetegségben szenved. Ennek a tényét helyesen állapította meg a bíróság jogerős ítéletében, a másodfokú bíróság ítéletének indokolása azonban a károkozás és a károsodás időpontját, ehhez képest az elévülés nyugvását és annak megszűnését illetően téves, az érdemi döntése pedig megalapozatlan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!