Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.5.163 Amennyiben az önkormányzat módosítja a helyi építési szabályzatot, s ezáltal az ingatlan-tulajdonban értékvesztés következik be, az önkormányzat azt köteles kártalanítani [1997. évi LXXVIII. tv. 30. § (1), (2) bek.].

A Budapest XII. kerület ... hrsz.-ú, 1724 m2-es lakóház és udvar megjelölésű ingatlan tulajdonosai és haszonélvezői a beavatkozók, illetve jogelődjeik voltak. Az ingatlanon két lakóépület áll, a régi lakóház alapterülete 47,9 m2, az újabb épület 243,2 m2 alapterületű, továbbá az ingatlanon egy 20 m2 alapterületű garázs található. 2005. augusztus 20-án hatályba lépett a Budapest Hegyvidék XII. kerület Városrendezési és Építési Szabályzatáról szóló 14/2005. (VIII. 10.) Ök. rendelet (a továbbiakban: új KVSZ.), amely a perbeli ingatlan tekintetében csökkentette a szintterületi mutatót 0,4-re (azonban a tetőtér beépítés és a terepszint alatti parkoló beépítése esetén további 0,1-0,1 mértéket biztosított), valamint csökkentette a legnagyobb építménymagasságot 5 méterre, a legnagyobb terepszint alatti beépítettség ugyanakkor 35%-kal nőtt. Az ingatlan tulajdonosai, illetve haszonélvezője 2007. május 29-én kártalanítás iránti kérelmet terjesztett elő az alperes jogelődjénél azzal, hogy az önkormányzati rendelet változása kapcsán ingatlanuk forgalmi értéke csökkent.

Az alperes a 2008. május 7-én kelt határozatával az előterjesztett kártalanítás iránti kérelemnek helyt adott és az érintettek részére 18 964 000 forint összegű kártalanítást állapított meg, illetve 2004. november 3. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatai megfizetésére kötelezte a felperest.

Az alperes határozata - többek között - megállapítja, hogy Budapest Főváros XII. kerület Városrendezési és Építési Szabályzatáról szóló 4/2000. (III. 22.) Ök. rendelet (a továbbiakban: régi KVSZ) 22. § (3) bekezdése szerint a keretövezetben meghatározott legkisebb telekterületet (1000 m2) meghaladó telekterület minden teljes 250 m2-re után egy lakás építhető, az új KVSZ 41. § (2) bekezdése szerint azonban a telekterület minden teljes 330 m2-ra után egy lakás, de épületenként legfeljebb 4 lakás építhető. A határozat rögzítette, hogy a kártalanítás jogalapját az 1997. évi LXXVIII. tv. (a továbbiakban: Étv.) 30. § (1) bekezdés alapján fennállónak tekinti, a kirendelt szakértő véleményét is figyelembe véve megállapította, hogy a régi KVSZ előírásaihoz képest az új KVSZ rendelkezései összességükben szigorodtak, szigorították az építési paramétereket, ezzel az önkormányzat kárt okozott a tulajdonosoknak.

A felperes a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte, melyben mind a kártalanítás jogalapját, mind pedig az összegszerűségét vitatta. Az ügyben eljárt Fővárosi Bíróság a 2009. május 13-án hozott ítéletével az alperes határozatát megváltoztatta és a perben részt nem vevő tulajdonosok, illetve haszonélvezők kártalanítás iránti kérelmét elutasította.

Az alperes az ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a Legfelsőbb Bíróságnál. A Legfelsőbb Bíróság 2010. április 13-án kelt Kfv.III.37.674/2009/5. számú végzésével a Fővárosi Bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az első fokon eljárt bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A Legfelsőbb Bíróság a végzésében - többek között - az Étv. 30. § (2) bekezdését értelmezve kifejtette, hogy tévedett a Fővárosi Bíróság, amikor a kártalanítás megállapíthatóságát illetően azt vizsgálta, hogy változott-e az ingatlan korábbi rendeltetése, továbbá, hogy az ingatlan tulajdonosai és haszonélvezője olyan építési szándékot jeleztek-e amely az új szabályozásba ütközött volna. A Legfelsőbb Bíróság rögzítette, hogy az Étv. 30. (2) bekezdésében szabályozott forgalmi érték megváltozása nemcsak a vagyontárgy tényleges forgalma esetén állapítható meg. A Legfelsőbb Bíróság előírta, hogy a megismételt eljárásban a Fővárosi Bíróság köteles megvizsgálni, hogy az alperes határozatában meghatározott kártalanítási összeg valóban a forgalmi értékkülönbözetnek megfelelő volt-e.

A megismételt eljárásban született - a jelenlegi felülvizsgálati eljárás tárgyát képező - Fővárosi Törvényszék ítélete, melyben a Törvényszék az alperes határozatát megváltoztatta és a beavatkozók, illetve jogelődjeik korlátozási kártalanítás iránti kérelmét újból elutasította. A Fővárosi Törvényszék rögzítette, hogy az Étv. 30. § (1) és (2) bekezdését értelmezve megállapítható, hogy a kártalanítás megítélésének kettős konjunktív feltétele van. Ahhoz, hogy az ingatlan tulajdonosát, haszonélvezőjét kártalanítás illesse meg egyrészt az szükséges, hogy az ingatlan rendeltetését, használati módját a Helyi Építési Szabályzat másként állapítsa meg (az övezeti előírás változása), vagy ezt a rendeltetést, vagy használati módot korlátozza (telekalakítási vagy építési tilalom) másrészt ebből a rendeltetés, illetve használati mód változásból vagy korlátozásból a tulajdonosnak és haszonélvezőnek kára kell, hogy származzon. A bíróság rögzítette, hogy az Étv. 30. § (1) bekezdése a kártalanítás jogalapját határozza meg, a (2) bekezdése pedig az összegszerűségét. A bíróság rámutatott, hogy jelen esetben az építési szabályzat nem állapította meg másként az ingatlan rendeltetését, az ingatlan használati módját, ahhoz hozzá sem nyúlt, mindössze az építménymagasságot (s ezáltal a beépíthetőséget) csökkentette, de az ingatlan rendeltetése és használati módja ugyanaz maradt, a beépíthetőség változása pedig a tulajdonosokra, beavatkozókra egyébként sem vonatkozott, mivel beépített ingatlannal rendelkeztek. Az ingatlan rendeltetése a régi KVSZ szerint is két lakóház és egy garázs volt, az új KVSZ elfogadása után is ugyanaz maradt. Ha a kártalanítás jogalapja nem állapítható meg, akkor értelemszerűen nem lehet rendelkezni a kártalanítás összegszerűségéről sem.

A Fővárosi Törvényszék rámutatott, hogy a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárásban hozott végzése nem fejtette ki, hogy a kártalanítás jogalapja - azaz az Étv. 30. § (1) bekezdésében írt feltételeknek való megfelelőség - a perbeli esetben miért áll meg, és ezáltal miért illeti meg a tulajdonosokat, haszonélvezőket kártalanítás.

A bíróság a megismételt eljárásban szakértőt is kirendelt, akinek a szakvéleményét abban a részében elfogadta, hogy a vizsgált ingatlan rendeltetése nem változott, viszont az összegszerűséggel kapcsolatos megállapításait nem használta fel, figyelemmel arra, hogy álláspontja szerint a kártalanítás jogalapja nem áll meg.

A Fővárosi Törvényszék utalt arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárásban meghozott végzése nem adott magyarázatot arra, hogy a kártalanítás jogalapját miben látta megállapíthatónak, az pedig alaptalan és ellentmondásos, hogy a jogalap az összegszerűség alapján álljon meg.

Az ügyben a Budapest Főváros Kormányhivatala alperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, melyben kérte a Fővárosi Törvényszék által hozott ítélet megváltoztatását, a felperes keresetének elutasítása mellett, másodlagosan kérte a Fővárosi Törvényszék ítéletének hatályon kívül helyezését és a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság új eljárásra és új határozat meghozatalára utasítását. A felülvizsgálati kérelem szerint a Törvényszék ítélete ellentétes a Pp. 206. § (1) bekezdésével, valamint a Pp. 275. § (5) bekezdésével.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!