Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/2013. (VIII. 1.) KüM utasítás

a Külügyminisztérium éves diplomáciai tervezésének menetéről

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján - a kormányzati stratégiai irányításról szóló 38/2012. (III. 12.) Korm. rendelet rendelkezéseire figyelemmel - a Külügyminisztérium éves diplomáciai tervezésének menetéről az alábbi utasítást adom ki:

I. Az Éves Diplomáciai Tervre vonatkozó általános szabályok

1. (1) Jelen utasítás a Külügyminisztérium (a továbbiakban: KÜM) éves diplomáciai tervezésének menetét határozza meg a 2013/2014. évi tervidőszaktól kezdődően.

(2) Az éves diplomáciai tervezés keretében a KÜM Éves Diplomáciai Tervet készít, amely dokumentum a KÜM intézményi munkaterve.

2. Az Éves Diplomáciai Tervnek tartalmaznia kell:

a) a KÜM egy év alatt teljesítendő céljait a külpolitika egészére vonatkozóan;

b) a külképviseletek éves Relációs Terveit;

c) a KÜM éves működtetési és fejlesztési tervét.

3. Az Éves Diplomáciai Terv felépítése és részei:

(1) Összesített Diplomáciai Terv

a) Éves külpolitikai célrendszer

b) Összesített diplomáciai eszközrendszer

c) Helyettes Államtitkársági Tervek

ca) Relációs Tervek

cb) Diplomáciai eszközök helyettes államtitkársági vagy regionális összesítése

(2) A Központ Éves Működtetési és Fejlesztési Terve

4. Az Éves Diplomáciai Terv összeállításánál a magasabb szintű (hosszabb időtávú, vagy magasabb kormányzati szinten elfogadott) stratégiai tervdokumentumokat kell kiindulópontnak tekinteni. A tervek az e dokumentumokban foglaltakon túlmenő célokat is tartalmazhatnak.

II. Az Éves Diplomáciai Tervre vonatkozó részletes szabályok

5. Az Összesített Diplomáciai Terv (ÖDT)

(1) Az ÖDT tartalmazza a magyar külpolitika közös éves célrendszerét.

(2) Az ÖDT tartalmazza a Relációs Tervekben előirányozott, a célok elérését szolgáló diplomáciai eszközök összesítését (ez az ÖDT eszközrendszer-része).

(3) Az ÖDT eszközrendszer-részét figyelembe kell venni a Külügyminisztérium utazási tervének összeállításakor, és javaslatként kell megküldeni a közjogi méltóságoknak és a társtárcáknak. A tervekben előirányozott utazásokat adatbázis ("utazási mátrix") rögzíti. Ezen utazási mátrix az utasítás egyik melléklete.

6. Helyettes Államtitkársági Tervek (HÁT Tervek)

(1) A HÁT Tervek tartalmazzák a bilaterális és multilaterális Relációs Terveket.

(2) A HÁT Tervek tartalmazzák a Relációs Tervekben a célokhoz rendelni javasolt diplomáciai eszközök statisztikai összesítését helyettes államtitkárságonként. Az eszközök összesítése - az érintett helyettes államtitkárságok együttműködésével - regionális bontásban is elkészíthető.

7. A Relációs Tervek (RT)

(1) Az RT-k meghatározzák az adott külképviselet éves céljait és az azok eléréséhez szükséges diplomáciai eszközöket, valamint a képviselet működtetésében és gazdálkodásában tervezett változtatásokat, fejlesztéseket a tervidőszakra vonatkozóan.

(2) Kötelező RT-t készíteni minden olyan multilaterális és bilaterális relációról, amelybe nagyköveti szintű képviseletünk van akkreditálva (beleértve az utazó nagyköveteket).

(3) A RT a külképviselet és a relációért illetékes főosztály, valamint a felügyelő helyettes államtitkárság közös terve: megvalósításáért közösen felelnek. A több helyettes államtitkárság és/vagy főosztály felügyelete alá tartozó relációk terveiben mindegyik helyettes államtitkárság és főosztály szempontjait meg kell jeleníteni: ennek érdekében az érintett szervezeti egységeknek a tervek összeállításban együtt kell működniük.

(4) A KÜM a társminisztériumoktól bekéri és elküldi a külképviseleteknek, a relációkat felügyelő helyettes államtitkárságoknak és főosztályoknak a társminisztériumok tervidőszakra vonatkozó külkapcsolati céljait, melyek a RT-k kialakításakor iránymutatást nyújthatnak.

(5) Ha valamely RT más relációt is érintő célt tartalmaz, az ilyen célnak meg kell jelennie mindkét tervben. Ennek egyeztetése érdekében az adott külképviselet/területi főosztály/helyettes államtitkárság vegye fel a kapcsolatot a többi érintettel.

(6) Olyan reláció esetén, amelyben főkonzulátus vagy konzuli iroda is működik, a RT-nek külön ezekre vonatkozó tervet kell tartalmaznia. Ezen tervek alapján történik a főkonzulok és konzuli irodavezetők beszámolása.

(7) Az RT kötött szerkezetű. Az RT-t az 1. mellékletben foglalt bilaterális és multilaterális kitöltési minták szerint kell elkészíteni.

(8) Az RT részei:

a) Felelősök

b) Mit kívánunk elérni a relációban a tervidőszak folyamán és mit kívánunk ennek érdekében tenni?

c) A külképviselet működésében, gazdálkodásában tervezett változások, fejlesztések.

(9) A "Felelősök" rovatban a külképviselet és a relációt felügyelő főosztály nevét kell feltüntetni.

(10) A "Mit kívánunk elérni a relációban..." rovatban konkrét, egy év alatt teljesíthető, a teljesítés szempontjából a tervidőszak végén kiértékelhető célkitűzéseket kell megfogalmazni és ezekhez kell diplomáciai eszközöket rendelni.

(11) Bilaterális reláció esetén a "Mit kívánunk elérni a relációban." rovat célkitűzéseit az alábbi csoportosításban kell feltüntetni:

a) célkitűzések diplomáciai téren;

b) a fogadó ország belpolitikájával és jogalkotásával kapcsolatban;

c) a kommunikáció, országimázs-tevékenység terén;

d) a magyarországi szaktárcák hatásköreibe tartozó kérdésekben (a jelenlegi kormánystruktúrában a sorrend Nemzetgazdasági Minisztérium, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Vidékfejlesztési Minisztérium, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium);

e) a több tárca hatáskörébe tartozó területeken;

f) a fentiekbe nem beilleszthető más területeken.

(12) Multilaterális reláció esetén a "Mit kívánunk elérni a relációban." rovatban a képviselet megfogalmazza a tevékenysége kapcsán a tervidőszakban elérni tervezett

a) politikai, valamint

b) kommunikációs, országimázs-tevékenységgel kapcsolatos célkitűzéseit.

(13) Ha valamely tervben diplomáciai célként jelenik meg a nemzetközi szervezetek posztjaira való kölcsönös támogatás, konkretizálni kell, hogy milyen posztok elnyeréséhez akarjuk megszerezni a fogadó reláció támogatását, és a fogadó reláció mit kíván várhatóan cserébe.

(14) "A külképviselet működésében, gazdálkodásában tervezett változások, fejlesztések" rovatban a képviselet eredményesebb, hatékonyabb működését szolgáló célkitűzéseket kell meghatározni.

8. A Központ Éves Működtetési és Fejlesztési Terve (KMFT)

(1) A KMFT tartalmazza a Központ szervezeti egységeinek összesített, a tervidőszakban megvalósítandó vagy előkészítendő éves működtetési és fejlesztési céljait.

(2) A KMFT elkészítését a Közigazgatási Államtitkárság (a továbbiakban: KÁT) koordinálja.

(3) A KMFT rendelkezéseinél fel kell tüntetni a végrehajtásért felelős szervezeti egységet vagy egységeket, valamint a rendelkezés végrehajtásának határidejét.

III. Az Éves Diplomáciai Terv összeállítása és végrehajtása

9. (1) Az Éves Diplomáciai Terv összeállításának lépései az alábbiak:

a) A Stratégiai Tervezési Főosztály (STRAFO) a helyettes államtitkárságokkal együttműködve elkészíti a KÜM tervidőszakra vonatkozó éves politikai célrendszerét (az ÖDT célrendszere), valamint bekéri és összesíti a társminisztériumok azonos időszakra vonatkozó külkapcsolati terveit.

b) A helyettes államtitkárságok jelen utasítás alapján, a fenti dokumentumokat csatolva anyagkérőt intéznek a külképviseletekhez, melyben bekérik a következő évre szóló RT-javaslatokat, egyidejűleg a végrehajtás alatt álló RT-k értékelését.

c) A STRAFO - a helyettes államtitkárságokkal egyeztetve - felkéri a közigazgatási államtitkárt a KMFT-javaslat összeállításának koordinálására. A terv kialakításával kapcsolatos egyeztetéseken a STRAFO is képviselteti magát.

d) A külképviseletek felterjesztik RT-javaslataikat a relációjukat felügyelő helyettes államtitkárnak, főosztálynak, valamint a STRAFO-nak. A főosztályok köröztetik és kiegészítik a RT-javaslatokat.

e) A STRAFO szaktárcánként összesíti a RT-k társminisztériumok hatáskörét érintő céljait, és véleményezésre megküldi a szaktárcák külkapcsolati szervezeti egységeinek, majd a beérkező véleményeket megküldi a helyettes államtitkárságoknak. A szaktárcák részéről elmulasztott véleményt egyetértésnek kell tekinteni.

f) A főosztályok egységes rendszerben statisztikailag összesítik az általuk kezelt RT-k diplomáciai eszközjavaslatait, majd az összesítést és a módosított RT-javaslatokat megküldik a felügyeletüket ellátó helyettes államtitkárnak.

g) A helyettes államtitkárságok jóváhagyják a HÁT Terveket és az ezek részét képző RT-javaslatokat, majd ezeket egyeztetik a gazdálkodási és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkárral, és megküldik a STRAFO-nak.

h) A közigazgatási államtitkár jóváhagyja a KMFT-t, és megküldi a STRAFO-nak.

i) STRAFO egységes szerkezetbe foglalja és - szükség esetén - az illetékes helyettes államtitkárral egyeztetve tervezéstechnikai szempontból módosítja a HÁT Terveket, a KMFT-t, valamint az ÖDT célrendszerét, és elkészíti az ÖDT eszközrendszer-részét. Ezzel elkészül az Éves Diplomáciai Terv javaslata, amelyet megküld a parlamenti államtitkárnak.

j) A PÁT a javasolt tervet jóváhagyja, majd az éves misszióvezetői értekezlet elé terjeszti. A misszióvezetői értekezlet plenáris ülésén ismertetésre, majd a regionális értekezleteken megvitatásra kerül a javaslat és a folyamatban lévő - befejeződő - éves terv értékelése.

k) A misszióvezetői értekezlet tapasztalatait a STRAFO átvezeti a tervjavaslaton, és azt megküldi a miniszternek.

l) A miniszter jóváhagyja az Éves Diplomáciai Tervet. Ha a jóváhagyásra a tervidőszak kezdete után kerül sor, a tervidőszak kezdete és a jóváhagyás között a rész-tervek legmagasabb szinten jóváhagyott változatát kell követni.

(2) Az Éves Diplomáciai Terv összeállításának az alábbi ütemezésben, a 2013/2014. évi tervidőszaktól kezdve az alábbi indikatív határidők betartásával kell történnie:

március 31.Az Összesített Diplomáciai Terv célrendszerének - a KÜM következő tervidőszakra szóló
külpolitikai célrendszerének - kialakítása
március 31.A társminisztériumok tervidőszakra szóló külkapcsolati terveinek bekérése
április 15.A jelen utasításon alapuló helyettes államtitkársági anyagkérők kiküldése
a külképviseleteknek a következő tervidőszakra szóló Relációs Tervek bekéréséről
(mellékelten az Összesített Diplomáciai Terv célrendszerének és a társtárcák külkapcsolati
terveinek megküldése)
május 15.A következő tervidőszakra szóló, a KÁT koordinálásával kidolgozott "Központ Éves
Fejlesztési és Működtetési Terve" fejezet jóváhagyása
május 20.A külképviseletek felterjesztik relációs tervjavaslataikat
június 14.A helyettes államtitkárságok jóváhagyják a relációs terveket
június 21.A teljes Éves Diplomáciai Terv összeállítása
július 12.A Parlamenti Államtitkár jóváhagyja a teljes Éves Diplomáciai Tervet
július 16-19.A külképviselet-vezetői értekezleten az Éves Diplomáciai Terv bemutatása, esetleges
utólagos módosítások rövid határidejű megtétele
miniszteri jóváhagyás

10. A STRAFO a tervezés folyamán a helyettes államtitkárságokkal együttműködve köteles biztosítani az Éves Diplomáciai Terv bármely elemének összhangját a magasabb szintű stratégiai tervdokumentumokkal.

11. A jóváhagyott Éves Diplomáciai Terv végrehajtása

(1) A terv jóváhagyását követően a relációért felelős külképviselet vagy területi főosztály a RT-ben szereplő célkitűzések végrehajtásának részleteiről, tervezett ütemezéséről feljegyzésekben tájékoztatja a relációt felügyelő helyettes államtitkárt.

(2) A RT megvalósítását befolyásoló körülményeket a külképviseletek jelentőmunkája és a főosztályok elemző munkája útján folyamatosan jelezni kell a relációért felelős helyettes államtitkárnak.

(3) A külképviseletek jelentőmunkájának folyamatosan tájékoztatnia kell a célok megvalósításért tett erőfeszítésekről és ezek eredményeiről. A RT teljesítésével kapcsolatos dokumentumokban hivatkozásként kell feltüntetni az Éves Diplomáciai Terv iktatószámát.

IV. Az Éves Diplomáciai Terv teljesítésének értékelése

12. A külképviseletek a rájuk vonatkozó RT időarányos teljesüléséről február 15-ig "féléves" értékelést terjesztenek fel a relációt felügyelő főosztályhoz és helyettes államtitkárhoz. Ezen értékelésben kezdeményezhető a RT esetleges módosítása.

13. (1) A külképviseletek a rájuk vonatkozó RT teljesüléséről május 20-ig "éves" értékelést (a továbbiakban: éves értékelés) terjesztenek fel a relációt felügyelő főosztálynak és helyettes államtitkárnak. Ezzel egyidejűleg felterjesztik az új RT-javaslatot a relációt felügyelő főosztálynak, helyettes államtitkárnak és tájékoztatásul a STRAFO-nak.

(2) Az éves értékelés és a következő évi RT-javaslat együttesen kiváltja a korábbi nagyköveti éves beszámoló jelentést. Az éves nagyköveti beszámoló jelentésre vonatkozó eddigi szabályozást a továbbiakban nem kell alkalmazni.

14. (1) Az éves értékelés kötött szerkezetű és illeszkedik a RT felépítéséhez. Az értékelést a 2. mellékletben foglalt bilaterális és multilaterális értékelési minták szerint kell elkészíteni.

(2) Az éves értékelés első részében értékelni kell a RT minden egyes célkitűzéseinek teljesülését. Minden célkitűzés esetében fel kell tüntetni, hogy

a) a célkitűzés megvalósulása teljes/részleges/nem történt meg;

b) a célkitűzés részleges vagy elmaradt megvalósulása esetén milyen erőfeszítések történtek a célkitűzések eléréséért;

c) a célkitűzés megvalósulását milyen tényezők segítették elő, illetve gátolták;

d) a célkitűzés megjelenjen-e a következő évi RT-ben és ha igen, milyen formában.

(3) Az éves értékelés második részében összefoglaló tájékoztatást kell nyújtani a reláció helyzetének az értékelt tervidőszak elejéhez képesti változásairól.

15. (1) Az értékelést a misszióvezető beszámolójakor a főosztályvezető és a misszióvezető egyezteti, és felterjeszti az illetékes helyettes államtitkárnak, aki - konzultálva a misszióvezetővel és a főosztállyal - jóváhagyja.

(2) A jóváhagyott értékelés egyszersmind a misszióvezető munkájának minősítése. Az értékelésről a helyettes államtitkárok beszámolnak a misszióvezetői értekezleten.

(3) A külképviseletek munkájának értékelését a RT-k ambíciószintjének és teljesülésének értékelését figyelembe véve kell végezni. A célkitűzések részleges vagy elmaradt megvalósulása esetén a teljesülést befolyásoló tényezők jelentőmunkában való folyamatos és következetes megjelenítését, illetve a cél eléréséért tett erőfeszítéseket és azoknak a jelentőmunkában való folyamatos megjelenítését kell az értékeléskor figyelembe venni.

V. Záró rendelkezések

16. (1) Jelen utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit 2013. április 20. napjától alkalmazni kell.

(2) Az utasítás hatályba lépését követően egy éven belül a STRAFO koordinálásában ki kell értékelni az utasítás szerinti éves tervezési folyamat tapasztalatait, és ennek nyomán - indokolt esetben - javaslatot kell tenni az utasítás módosítására.

Martonyi János s. k.,

külügyminiszter

1. melléklet a 10/2013. (VIII. 1.) KüM utasításhoz

Minta a bilaterális relációs tervekhez:

[FOGADÓ ORSZÁG NEVE]
Javaslat Relációs Tervre
Tervidőszak: 2013. szeptember 1. - 2014. szeptember 1.
E Relációs Terv - az Éves Diplomáciai Terv részeként - a fent jelzett tervidőszakra vonatkozóan meghatározza
a magyar külpolitika éves célkitűzéseit a fogadó országgal fenntartott kapcsolatainkban, és az ezek eléréséhez
igénybe venni kívánt diplomáciai eszközöket, valamint a külképviselet működtetésében, gazdálkodásában
tervezett változtatásokat, fejlesztéseket.
I. Felelősök
[A külképviselet és a relációt felügyelő főosztály neve]
II. Mit kívánunk elérni a relációban a tervidőszak folyamán és mit kívánunk ennek érdekében tenni?]
1. Diplomáciai téren:
1) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
2) ...
2. A fogadó ország belpolitikájával és jogalkotásával kapcsolatban:
3) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
4) ...
3. Kommunikáció, országimázs-tevékenység terén:
5) Célkitűzésünk:
A megvalósítás tervezett módja, igénybe venni kívánt eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
6) ...
1 Mind a tervekben, mind az értékelésekben az egyes célkitűzések számozása haladjon végig a teljes terven a tematikus kategóriáktól függetlenül, a könnyebb hivatkozhatóság érdekében.
4. A Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(külgazdaság, külkereskedelem; külgazdasági szakattasék; versenyképesség; foglalkoztatáspolitika; adó- és
pénzügypolitika; belgazdaság, turizmus; gazdasági vegyes-bizottságok; gazdaságtervezés; területfejlesztés)
.....) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
5. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(fejlesztéspolitika; közlekedés, infrastruktúra-fejlesztés; energetika; zöldgazdaság és klímapolitika)
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
6. A Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(agrárgazdaság, állat- és növényegészségügy, erdészeti technológiák; vidékfejlesztés; természetvédelem, nemzeti
parkok; vízügy - erőforrás, kivitel, infrastruktúra, élővizek felhasználása, technológiák; környezeti fejlesztéspolitika,
környezet megőrzési és fejlesztési eszközök, hulladékgazdálkodás)
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
7. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(nemzetpolitika, állampolgársági ügyek /BM-el és KÜM-el közösen/; kormányzati kommunikáció, országimázs, külföldi
magyar intézetek; igazságügy, EU és nemzetközi igazságügyi együttműködés; EU jogharmonizációs tapasztalatok;
alkotmányozás, jogszabályalkotás; információbiztonság)
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
8. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(oktatásügy; kultúra - kulturális sokszínűség, örökségvédelem, kulturális turizmus; egészségügy - nemzetközi/európai
egészségügyi biztonság, képzési és tudásközpontok, egészségipar, egészségügyi kutatás-fejlesztés és innováció;
sport; társadalmi felzárkózás, roma integráció; ifjúsági és családügyek; egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi
kapcsolatok, felekezeti együttélés tapasztalatai; kisebbségi törvény)
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
9. A Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(állampolgársági ügyek /KIM-el és KÜM-el közösen/; Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal; nemzetbiztonság,
terrorelhárítás, rendvédelem /KIM-el közösen/; építésügy, területrendezés; vízügypolitika - Vízügyi Főfelügyelőség;
belügyi attasék /Moszkva, Kijev/; rendőri összekötők /Németország, Szerbia/; migrációs szakkonzulok /Kairó,
Isztambul, Hanoi, Peking/
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
10. A Honvédelmi Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
(katonai szerepvállalás, nemzetközi katonai missziók; védelempolitika, légtérvédelem)
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
11. Több tárca hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
12. Más területen:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
...) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
III. A külképviselet működtetésében, gazdálkodásában tervezett változtatások, fejlesztések
..) Célkitűzésünk:
Indoklás, elvárt hatás:
Szükséges feltételek:
..) Célkitűzésünk:
Indoklás, elvárt hatás:
Szükséges feltételek:
stb.

Minta a multilaterális relációs tervekhez:

[FOGADÓ SZERVEZET NEVE]
Javaslat multilaterális Relációs Tervre
[tervezési időszak:]
E Relációs Terv - az Éves Diplomáciai Terv részeként - a fent jelzett tervidőszakra vonatkozóan meghatározza
a magyar külpolitika éves célkitűzéseit a fogadó szervezettel fenntartott kapcsolatainkban, és az ezek eléréséhez
igénybe venni kívánt diplomáciai eszközöket, valamint a külképviselet működtetésében, gazdálkodásában
tervezett változtatásokat, fejlesztéseket.
I. Felelősök
[A külképviselet és a relációt felügyelő főosztály neve]
...
II. Mit kívánunk elérni a relációban a tervidőszak folyamán és mit kívánunk ennek érdekében tenni?
1. Politikai, szakpolitikai téren:
1) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
2) Célkitűzésünk:
Tervezett erőfeszítések és az igénybe venni kívánt diplomáciai eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
...
2. Kommunikáció, országimázs-tevékenység terén:
3) Célkitűzésünk:
A megvalósítás tervezett módja, igénybe venni kívánt eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
4) Célkitűzésünk:
A megvalósítás tervezett módja, igénybe venni kívánt eszközök:
Tervezett/lehetséges együttműködés hazai kormányszervvel:
...
III. A külképviselet működtetésében, gazdálkodásában tervezett változtatások, fejlesztések
...) Célkitűzésünk:
Indoklás, elvárt hatás:
Szükséges feltételek:
...) Célkitűzésünk:
Indoklás, elvárt hatás
Szükséges feltételek:

2. melléklet a 10/2013. (VIII. 1.) KüM utasításhoz

Minta a bilaterális relációs tervek teljesülésének értékeléséhez

[FOGADÓ ORSZÁG NEVE]
A 2013/2014. évi Relációs Terv teljesülésének értékelése
Külképviselet vezetője:.............
Ezen értékelésben a külképviselet vezetője beszámol a 2012/2013. évi Relációs Terv teljesüléséről és a célok
eléréséért tett erőfeszítésekről, valamint tájékoztat a reláció helyzetének az aktuális tervidőszak elejéhez képesti
változásáról.
I. A Relációs Terv teljesülése
1. Diplomáciai téren:
1) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
2)...
2. A fogadó ország belpolitikájával és jogalkotásával kapcsolatban:
3) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
3. Kommunikáció, országimázs-tevékenység terén:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
4. A Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben):
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
5. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
6. A Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
7. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
8. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
9. A Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
10. A Honvédelmi Minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
11. Több tárca hatáskörébe tartozó kérdésekben:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
12. Más területen:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...
13. A külképviselet gazdálkodásában, működtetésében tervezett változtatások, fejlesztések terén
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
Eredmények, megtett erőfeszítések:
Elmaradt eredmények és az előrehaladást gátló tényezők:
...
II. A reláció helyzetének változása a 2013/2014. évi tervidőszak kezdete óta
Készült:..........................., 20..................................

Minta a multilaterális relációs tervek teljesülésének értékeléséhez

[FOGADÓ SZERVEZET NEVE]
A 2013/2014. évi multilaterális Relációs Terv teljesülésének értékelése
Misszióvezető: ...........
Ezen értékelésben a külképviselet vezetője beszámol a.....jelzésű/számú multilaterális Relációs Terv teljesüléséről,
valamint tájékoztat a reláció helyzetének az aktuális tervidőszak elejéhez képesti változásairól.
I. A Relációs Terv teljesülése
1. Politikai, szakpolitikai téren
1) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
2) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
3) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
2. Kommunikáció, országimázs-tevékenység terén
4) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
5) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
(Részleges vagy elmaradt megvalósulás esetén:) Megtett erőfeszítések és az ezekről szóló jelentések:
Az előrehaladást elősegítő és gátló tényezők:
A célkitűzés jelenjen meg / ne jelenjen meg a jövő évi tervben; ha igen, milyen formában:
3. A külképviselet működtetésében, gazdálkodásában tervezett változtatások, fejlesztések terén
...) Célkitűzésünk volt:
Megvalósulás: teljes / részleges / nem történt meg
Eredmények, megtett erőfeszítések:
Elmaradt eredmények és az előrehaladást gátló tényezők:
II. A reláció helyzetének változásai a 2013/2014. évi tervidőszak kezdete óta
Készült:..........................., 20..................................

Tartalomjegyzék