Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.797/2014/9. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 164. §, 233. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 66. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Mazzag Pál, Pesti Imréné, Pokorny Gabriella

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíórság

3.M.797/2014/9.

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felperesi képviselő neve (1055 címe) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - alperesi képviselő neve (címe) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság megállapítja, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek jövedelempótló kártérítésként 856.923,- (nyolcszázötvenhatezer-kilencszázhuszonhárom) forintot és ennek 2014. október 5. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző első napon érvényes jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű kamatát, valamint 239.268,- (kétszázharminckilencezer-kétszázhatvannyolc) forint perköltséget.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy a NAV felhívására, a felhívásban megjelölt időben és módon fizessen meg 226.080,- (kétszázhuszonhatezer-nyolcvan) forint illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Budapest Környéki Törvényszékhez címzett, de a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 3 példányban beadható fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a peres feleket arról, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul. A felek ezekben az esetekben is kérhetik tárgyalás tartását.

A peres felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmükben kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

I n d o k o l á s

A bíróság a tárgyalás anyaga alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 1999-től kezdetben vállalkozói jogviszonyban, később munkaviszonyban hálózatszerelő karbantartóként, majd 2-3 éven keresztül műszaki vezetőként dolgozott az alperesnél. Az alperes 2006. február 1. napjától beruházási műszaki munkatárs munkakörben foglalkoztatta a felperest. A felperes feladatát képezte a munkaterület átadása-átvétele során felmerülő feladatok, a felelős műszaki vezetővel és a műszaki ellenőrrel való kapcsolattartás, az ezzel összefüggő dokumentációs és adminisztratív feladatok elvégzése. A felperes munkavégzésének helye legutóbbi munkakörében a munkáltató abonyi fióktelepe és szolgáltatási területei voltak.

Az alperes a 2014. június 11-én kelt felmondással 2014. július 31. napjával megszüntette a felperes munkaviszonyát. A felmondás indokolása szerint az alperes igazgatóságának 9/2014.06.06. számú határozata alapján munkakör összevonásra került sor akként, hogy a beruházási műszaki ügyintéző munkakör beolvad (egyesítésre került) az építésvezető munkakörrel, ezért a beruházási műszaki ügyintéző munkakör a társaságnál megszűnt, erre tekintettel a felperes továbbfoglalkoztatására további lehetőség nincs. A felperes munkakörének feladatait a továbbiakban az építésvezető látja el.

A felmondás második bekezdésében a munkáltató kijelentette, hogy nem áll rendelkezésére más olyan be nem töltött munkakör, amelyben a felperest, mint munkavállalót foglalkoztatni tudná.

Az alperesi munkáltató 2014. május 1. és július 31. napja között portás-gondnok munkakörbe három, értékesítési ügyintéző munkakörbe 2, ügyviteli asszisztens munkakörbe 1, területi műszaki vezető és műszaki adminisztrátor munkakörbe 1-1 munkavállalóval létesített munkaviszonyt, illetve álláshirdetést adott fel térinformatikus munkatárs, hálózatszerelő és karbantartó műszerész, és régiós üzletkötői csapatvezető munkakörökre.

A felperes egy havi távolléti díja bruttó 314.000,- Ft volt. A felperes 2014. július 31. és az ítélethozatal napja közötti időben bruttó 304.470,- Ft megtérült jövedelemre tett szert.

A felperes k e r e s e t é be n munkaviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítását és annak jogkövetkezményeként az Mt. 82.§ (2) bekezdése alapján jövedelempótló kártérítésként 2014. augusztus 1. napjától havi 314.000,- Ft távolléti díj figyelembe vételévvel elmaradt munkabére, valamint perköltség megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 66.§ (5) bekezdése értelmében, annak a munkavállalónak, aki 5 éven belül betölti a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a munkáltató működési körébe eső okból csak bizonyos feltételek esetén, korlátozással szüntethető meg a munkaviszonya. A felperesre irányadó öregségi nyugdíjkorhatár 63 év és 183 nap, amelyet 2017-ben, tehát a felmondás közléséhez képest egyértelműen 5 éven belül fog betölteni a felperes. A felperes állítása szerint az alperes a felmondás közlésekor és jelenleg is rendelkezik olyan betöltetlen munkakörrel, amelyet a felperes az általa betöltött munkakörhöz szükséges képességgel és gyakorlattal be tudott volna tölteni. Álláspontja szerint a felperes a hálózatszerelő és karbantartó műszerész munkakört, illetve a régiós üzletkötői csapatvezetői munkakört is be tudta volna tölteni végzettsége és gyakorlata alapján. Másodlagosan arra hivatkozott, hogy a felmondás második indoka nem valós és nem okszerű, mivel az alperes nem szűkítette le az Mt. 66.§ (5) bekezdésében foglalt korlátozásra azon munkaköröket, amelyekkel állítása szerint nem rendelkezik, illetve amelyekben a felperest nem tudja foglalkoztatni, ezen munkaköröket általánosan, jóval tágabb körben határozta meg. E körben utalt azon bírói gyakorlatra, amely szerint amennyiben a munkáltató olyan tényt vagy indokot is megjelöl a felmondásban, amelyre jogszabályi kötelezettsége egyébként nincs, akkor annak valóságát és okszerűségét bizonyítani köteles, a bizonyítás sikertelensége esetén pedig a felmondás jogellenes. A felperes állítása szerint az alperes foglalkoztatni tudta volna a felperest portás-gondnok, ügyviteli asszisztens, és hálózatszerelő és karbantartó munkakörökben, mivel a portás-gondnok munkakört az alperes a felmondási idő alatt, az ügyviteli asszisztensi munkakört közvetlenül a felmondás közlése előtt töltötte be, a hálózatszerelői munkakört pedig a kereset benyújtása idején sem töltötte be és rendelkezett az annak betöltéséhez szükséges elektroműszerész végzettséggel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!