Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.6.298 Gazdasági társaság üzletrészének átruházása a tagsági jogviszonyból eredő jogokat és kötelezettségeket érinti ugyan, nem jelent azonban fúziót, ezért a társaság kötelezettségeiért harmadik személyekkel szemben az üzletrész megszerzője nem felel. Az üzletrész eladása ellenére a gazdasági társaság jogi személyisége megmarad, kötelezettségeiért tehát továbbra is maga köteles helytállni [1988. évi VI. tv. 46. § (1) bek. c) pont, 155. § (1) bek., 169. § (1) bek., 174. § (1) bek., Ptk. 322. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 242 408 Ft tőkét, ebből 134 671 Ft-nak 1989. augusztus hó 1. napjától, 107 737 Ft-nak pedig 1990. augusztus 16. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20% késedelmi kamatát és 26 544 Ft perköltséget. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy az N. Kft. mint lízingbeadó a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. megbízásából 1988. augusztus 2-án lízingszerződést kötött az alperessel MODION ioncserélő berendezés lízingelésére. A lízing időtartama alatt a lízing tárgya a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. tulajdonában állt, annak kizárólagos használatára a lízingbevevő alperes volt jogosult, a használatot más részére nem engedhette át. A lízingdíjból fennmaradt 107 737 Ft-ot és a hozzá tartozó áfát, mindösszesen 134 671 Ft-ot az alperes 1992. augusztus hó 1. napjáig, a fennmaradó 86 190 Ft lízingdíjat és a hozzá tartozó áfát, mindösszesen 107 737 Ft-ot pedig 1990. augusztus hó 15. napjáig volt köteles kifizetni. A lízingelt berendezést az átvétel időpontjától kezdődően az alperes keretében működő, önálló jogi személyiséggel nem rendelkező M. Gt. használta. A gt. megszűntekor, 1988. november 25-én a berendezés az ekkor megalakult M. Kft. használatába került. A használó személyében történt változásról a felperest sem az alperes, sem pedig az M. Kft. nem értesítette és a lízingdíj második és harmadik részletét sem fizették ki. A felperes és a J. M. cég mint vevők 1990. január 17-én megvásárolták az M. Kft. üzletrészének 100%-át, a vétellel a kft. a perbeli tartozást mint kötelezettséget is átruházta a vevőkre. A lízingszerződést kötő N. Kft. 1991. március 6-án a perbeli követelést a felperesre engedményezte.

A felperes a keresetében 134 671 Ft lízingdíj és ennek 1990. augusztus 1. napjától járó évi 20% kamata, továbbá 107 737 Ft lízingdíj és ennek 1990. augusztus 16-ától járó évi 20% kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a tartozást az M. Kft. átvállalta, a tartozás átvállalásáról a felperes 1990. január 17-én tudomást szerzett. A tartozás átvállalásához a felperes ráutaló magatartással hozzájárult, ezért a lízingdíj második és harmadik részletét az alperestől alappal nem követelheti.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét teljes egészében megalapozottnak találta. Úgy ítélte meg, hogy az alperes a tartozás átvállalására hivatkozással nem mentesülhet a fizetési kötelezettsége alól. Utalt a Ptk. 332. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, amely szerint ha valaki a kötelezettel megállapodik abban, hogy tartozását átvállalja, köteles a jogosult hozzájárulását kérni, ha pedig azt a jogosult megtagadja, a kötelezettet olyan helyzetbe hozni, hogy az a lejáratkor teljesíteni tudjon. Valójában tehát a perbeli esetben nem a tartozásátvállalási szerződés létrejöttéhez, hanem annak a felperessel szembeni hatályosulásához volt szükség a felperes hozzájárulására. A hozzájárulás ugyan nincs alakszerűséghez kötve, tehát az szóban, írásban vagy akár ráutaló magatartással is történhet, de a tartozást átvállaló köteles a jogosult hozzájárulását kérni. A tartozást átvállalótól a jogszabály aktív cselekvést kíván meg, a hozzájárulást ráutaló magatartással nem lehet kérni. Ehhez képest az 1990. január 17-ei adásvételi szerződés mellékletében a követelés puszta felsorolása nem jelentette a hozzájárulás kérését. Az alperes előadását az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a per egyéb adatai sem támasztották alá. A kihallgatott tanúk vallomása pedig éppen azt igazolta, hogy a tartozást átvállaló kft. a felperestől nem kérte a tartozásátvállaláshoz való hozzájárulást. Ennek hiányában viszont a tartozás átvállalására vonatkozó szerződés a felperessel szemben nem hatályosult, ezért az alperes a lízingszerződés alapján köteles a második és a harmadik lízingdíjrészletet a felperesnek mint a szerződést kötő N. Kft. jogutódjának megfizetni.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a perben tanúként kihallgatott dr. V. G. ügyvezető vallomásában foglaltakra, amelynek beszerzése során tisztázódott, hogy a perbeli berendezésnek sem a használati, sem a tulajdonjoga nem képezte apport tárgyát. Nem vitatta, hogy a berendezést előbb az M. Gt., majd pedig az M. Kft. használta. Álláspontja szerint a perbeli jogvita mikénti elbírálásánál az 1990. január 17. napján az M. Kft. és a felperes között létrejött - az üzletrészek átruházására vonatkozó - szerződésnek van meghatározó jelentősége. Az üzletrész átruházása esetén az átruházónak a tagsági viszonyból eredő jogai és kötelezettségei is átszállnak az üzletrész megszerzőjére. Az üzletrész átruházása tárgyában 1990. január 17. napján kötött adásvételi szerződéssel az ügyletben konfúzió következett be, mivel a felperesre az üzletrésszel a kötelezettségek is átszálltak. A felperes egyidejűleg a követelések jogosultja is lett, így a követelés és tartozás egy kézben történő egyesülésével a tartozás megszűnt. Az alperes ezért a felperes által kért lízingdíjak megfizetésére nem kötelezhető.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!