Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.3.132 A szakértő - ellenőrző szakértő - más szakértő fogalmi elhatárolása. Lényeges eljárási szabályt sért a bíróság, ha a szakértői vélemények közötti lényeges ellentmondások ellenére - az azok feloldására irányuló bizonyítási indítványt mellőzve - azok tisztázása nélkül hoz érdemi határozatot [Pp. 177. § (5) bek., 182. § (3)-(4) bek., 187. §, Ptk. 241. §, 302. § b) pont, 303. § (2) bek. c) pont, (3) bek.]

A t.-i 1861. sz. tulajdoni lapon, 1363/14. hrsz.-on nyilvántartott ingatlan a magyar állam tulajdonában és - az 1960-as évek elejétől - az É-D. R. V. (a továbbiakban: ÉDRV) kezelésében állt. Az ingatlan természetvédelmi területként lényegében a t.-i Fényes Fürdő területének felelt meg. A 29 519 m2 területű ingatlanból 1962-ben az ÉDRV 25 800 m2-t az alperes és további öt szakszervezet jogelődje, a HVDSZ használatába adott. A birtokbavételkor az ingatlanrész, amely fizikailag el lett különítve a strandfürdő területétől, mocsaras, bozótos, ingoványos, hasznosíthatatlan terület volt. A HVDSZ a területet feltöltötte, tereprendezést végzett, aszfalt bekötőutakat, majd üdülőépítményeket létesített az ingatlanon. Az ingatlant gyermeküdültetés céljaira hasznosította. 1968. június 7-én az ÉDRV és a HVDSZ szerződést kötött a fenti területen a gyermeküdülő létesítésére és üzemeltetésére. A további üzemeltetésre 1988. január 8-án újabb szerződést kötöttek, melyben megállapodtak az alperesi jogelőd által fizetendő területhasználati díj összegében. Ez évente 36.300 Ft-ot tett ki. Megállapodásuk kiterjedt arra is, hogy a HVDSZ 1988. január 1-jétől kezdődően közműfejlesztési hozzájárulást fizet 150 személy után 25.000 Ft/fő összegben.

Az ÉDRV 1991. június 30-án többségi tulajdoni hányaddal kft.-t alapított "F. F. Kft." néven. Ezzel egy időben együttműködési szerződést kötött a kft.-vel az ÉDRV kezelésében lévő területek üzemeltetési jogának átruházásáról. A szerződés 9. pontja arról rendelkezett, hogy az ÉDRV által kötött és érvényben lévő vállalkozói, valamint idegen tulajdonú üdülőház-bérleti szerződések terhei és előnyei 1991 januárjától a kft.-re szállnak át.

Az ÉDRV 1990. június 29-én a HVDSZ-szel kötött üzemeltetési szerződést felmondta arra hivatkozva, hogy a szerződésben kikötött területhasználati díj már nem felel meg a piaci és gazdálkodási körülmények feltételeinek. A szakszervezet válaszában közölte, hogy hajlandó magasabb területhasználati díjat fizetni, az ÉDRV által kikötött 180 Ft/m2/év területhasználati díjat azonban nem fogadta el. A díj mértéke tárgyában az ÉDRV-vel, majd a felperessel folytatott egyeztetési tárgyalások nem vezettek eredményre.

A perbeli ingatlant az önkormányzatokról szóló törvény hatálybalépése után a Komárom-Esztergom Megyei Vagyonátadó Bizottság 192-2/1992. számú, 1992. július 20-án kelt határozatával T. Város Önkormányzatának tulajdonába adta. A tulajdonjog-változást a T.-i Földhivatal 1993. április 19-én kelt határozatával az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte. Az önkormányzat - a tulajdonszerzését követően - tárgyalásokat folytatott a felperessel a vitatott terület további hasznosításáról. Ennek során megvásárolta a felperesnek a perbeli ingatlanon lévő eszközeit. Ennek tárgyában jelenleg is elszámolási vita áll fenn a felperes és az önkormányzat között.

A fizetési meghagyás kibocsátásával indult eljárásban a felperes eredetileg 5.000.805 Ft területhasználati díj és kamata iránti követelését érvényesítette az alperessel szemben. A felemelt keresetében az 1991., az 1992. és az 1993. évekre összesen 8.000.730 Ft területhasználatidíj-igényt érvényesített.

Az alperes a kereset jogalapját és összegszerűségét is vitatva annak elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság által kirendelt F. 4. Kft. szakértői véleményében az 1992. és az 1993. évre egyaránt 10 Ft/m2/év mértékű területhasználati díj fizetését tartotta indokoltnak. A felperes indítványára kirendelt K. S. ellenőrző szakértő a területhasználati díj alapértékeként 72,56 Ft/m2/év összeget véleményezett, melyet további 15%-kal megemelt az általa figyelembe vett korrekciós tényezők alapján.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 8.000.730 Ft-ot és a tőkének 1992. június 30-tól számított mindenkori törvényes késedelmi kamatát. Kötelezte az alperest 161.000 Ft szakértői díjból és 200.000 Ft jogi képviseleti díjból álló perköltség megfizetésére is a felperes javára, továbbá 300.000 Ft eljárási illeték megfizetésére a magyar államnak. Ítéletét K. S. szakvéleményére alapította, melyet aggálytalannak ítélt. Megállapította, hogy a területhasználati díj után általános forgalmiadó-fizetési kötelezettség is fennáll, ezért a területhasználati díjat az általános forgalmi adó figyelembevételével állapította meg. A perköltségre vonatkozó rendelkezését a Pp. 81. §-ára, 75. §-ának (4) bekezdésére és a többször módosított 1990. évi XCIII. tv. (Itv.) 38. §-ának a) pontjára alapította.

Az ítélet teljes terjedelme ellen az alperes fellebbezést terjesztett elő, az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasítását kérte. Megismételte a K. S. által készített szakvéleménnyel kapcsolatban már az elsőfokú eljárásban előterjesztett kifogásait, így többek között azt, hogy a fürdő területén lévő és a szakértő által figyelembe vett bérlemények bérleti díjai összehasonlítási alapul nem szolgálhatnak. Vitatta a szakértő által figyelembe vett korrekciós tényezők alkalmazását is, továbbá sérelmezte, hogy a szakértő nem vette figyelembe az alperesnek az ingatlanon eszközölt jelentős ráfordításait, amelyekkel a mocsaras területből üdülőingatlant alakított ki. Sérelmezte, az elsőfokú bíróság miért nem adta indokát annak, hogy az alperes számára kedvezőbb F. 4. Kft.-féle szakvéleménnyel szemben miért a vitatott K. S.-féle szakvéleményt fogadta el. Jogszabálysértőnek állította, hogy az elsőfokú bíróság az ő kifogásai, indítványai és a két szakvélemény alapvető ellentmondásai ellenére sem rendelte el a szakvélemények felülvéleményezését. Jogszabálysértőnek és megalapozatlannak állította az ítéletet abból az okból is, hogy az elsőfokú bíróság a peradatok figyelmen kívül hagyásával nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a perbeli ingatlan tulajdonjogát az önkormányzat 1992. július 20-án megszerezte, mert ebből az következik, hogy a fenti időponttól a felperes nem jogosult területhasználati díjra. Az 1991. évi díjköveteléssel szemben elévülési kifogást támasztott. Alapvetően hiányolta, hogy az elsőfokú bíróság nem vizsgálta a kereset jogalapját, és nem állapított meg tényállást arra vonatkozóan, hogy a Ptk. 241. §-ának megfelelő szerződésmódosítás alapjául milyen tények szolgáltak. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy az ítéletben meghatározott területhasználati díj az 1988-as szerződésben meghatározott díj százszorosa, továbbá a bíróság által megállapított díj az alperes további gyermeküdültetési szolgáltatását lehetetlenné teszi. Sérelmezte a késedelmikamat-fizetés kezdő időpontjára vonatkozó ítéleti rendelkezést, továbbá azt, hogy az elsőfokú bíróság az általános forgalmi adó összegére is késedelmi kamatot állapított meg. Előadta, hogy az 1992. és 1993. évekre a felperesnek áfa-fizetési kötelezettsége nem állt fenn, az csak az ítélet jogerőre emelkedése után keletkezik, ezért az áfa összege után a felperest késedelmi kamat nem illeti meg, ellenkező esetben jogalap nélkül gazdagodna. A perköltségre vonatkozó rendelkezéseket azért sérelmezte, mert a felperes által követelt 225 Ft/m2/év díj figyelembevételével a felperes nagyobb részben lett pervesztes, ezért az alperes perköltségben marasztalása jogszabályt sért. Ez különösen az illetékfizetésre kötelező rendelkezés esetében áll fenn, mivel az Itv. 5. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint az alperest teljes személyes illetékmentesség illeti meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!