Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.37312/2012/10. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 7. §, 10. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

A zaklatás hátrányos megkülönböztetés, amelynek lényege az, hogy a munkáltató visszaélve a foglalkoztatott kiszolgáltatott helyzetével, jellegadó tulajdonságára tekintettel az emberi méltóságot sértő, avagy önkényes magatartásával ellehetetleníti a környezetében. A megtorlás, mint a hátrányos megkülönböztetés másik speciális esete akkor áll fenn, ha a sérelmezett magatartás és a kérelmező diszkriminációval kapcsolatos fellépése között ok-okozati összefüggés áll fenn, illetve a sérelmezett magatartás jogsérelmet jelent(het), mert sért(het)i a kérelmező emberi méltóságát, méltóságsérelem hiányában pedig önkényesnek minősül.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.33057/2011/7., *Kúria Kfv.37312/2012/10.* (BH+ 2014.5.234)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.IV.37.312/2012/10.szám

A Kúria dr. Schreier Tibor ügyvéd (fél címe 3) által képviselt "B." K. Sz felperesnek, a dr. Gregor Katalin jogtanácsos által képviselt I.rendű alperes neve alperes ellen, esélyegyenlőség tárgyában meghozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a dr. Kutni Anikó ügyvéd által képviselt L. N. beavatkozott, a Fővárosi Törvényszék 2012. március 22. napján kelt 8.K.33.057/2011/7. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 8. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 8.K.33.057/2011/7. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 40.000 (azaz negyvenezer) forint, valamint az alperesi beavatkozó részére 30.000 (azaz harmincezer) forint+áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A beavatkozó 2009. augusztusától határozatlan időtartamú jogviszonyban állt nyelvtanárként a felperes alkalmazásában. 2011. januárjában a felperes meg kívánta szünteti munkaviszonyát. A beavatkozó orvosi igazolást bocsátott a felperes rendelkezésére, amellyel igazolta, hogy meddőségi kezelés alatt áll. Ezt követően több olyan intézkedésre került sor a felperesi vezetés részéről, amelyből a beavatkozó arra a következtetésre jutott, hogy a tantestület más szaktanáraihoz képest hátrányos elbírálásban részesül. Annak ellenére, hogy pedagógiai munkájával szemben egyértelmű negatív kritika, súlyos hiányosság nem fogalmazódott meg, munkakörére másik nyelvtanárt alkalmaztak. Ezért a 2010/2011. tanév második félévére először ideiglenes intézkedésként, majd állandósítva más tanárok túlóráinak átvállalását, azaz nem szaktanári helyettesítést írtak elő a beavatkozó számára.

Emellett a felperes vezetése - a beavatkozó tudta nélkül, ügyvéd meghatalmazásával - megkereste a beavatkozó meddőségi vizsgálatát folytató kezelőorvost az eljárás körülményeinek feltárása érdekében.

Végül az érettségi vizsgák alkalmával a beavatkozóra folyosói ügyeleti feladatokat osztottak. Mivel az érettségi vizsgán tapasztalt szabálytalanságot nem jelentette a felperes vezetésének, ezzel szemben az iskolát engedély nélkül elhagyva, feljelentetést tett a rendőrhatóságnál az érettségi vizsgák idején tapasztaltak kapcsán, a felperes a beavatkozóval szemben rendkívüli felmondást alkalmazott fegyelmi büntetésként. Más felügyelő tanárok ellen is indult fegyelmi eljárás, de azon eljárások írásbeli figyelmeztetéssel zárultak.

A beavatkozó 2011. február 2-án fordult kérelemmel az alpereshez munkaviszonyának azonnali hatállyal történt felmondása miatti hátrányos megkülönböztetésre hivatkozással. Beadványát 2011. május 10-én a vele szemben alkalmazott megtorló intézkedések bejelentésével egészítette ki.

Az alperes 2011. június 17-én hozta meg határozatát, amelyben megállapította, hogy a felperes kimerítette az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 10. § (1) bekezdése szerinti zaklatás, valamint a 10. § (3) bekezdésében szabályozott megtorlás tényállását. Ezért az alperes elrendelte a határozatának nyilvánosságra hozatalát, valamint a felperesi intézményt 500.000 forint bírság megfizetésére kötelezte.

A felperes keresete folytán eljárt Fővárosi Törvényszék 2012. március 22-én kelt ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéleti indokolásában megállapította, hogy az alperes megfelelően feltárta a tényállást, amelyből egyértelműen kimutatható volt a hátrányosan megkülönböztető intézkedések, vezetői döntések és a beavatkozó védett tulajdonsága közötti kapcsolat. A lefolytatott bizonyítás során az alperes a bizonyítékokat, a tanúvallomásokat, a csatolt okiratokat és a beavatkozó által csatolt hangfelvételeket is helyesen értékelte. Okszerűnek és megalapozottnak minősítette továbbá a megtorlás megállapítását is.

A felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a Kúriánál, amelyben arra hivatkozott, hogy a Törvényszék ítélete a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 164. § (1) bekezdésébe, 206. § (1) bekezdésébe, valamint a 221. § (1) bekezdésébe ütközik. Ezért kérte, hogy a Kúria az ítéletet a közigazgatási szerv határozatára is kiterjedően helyezze hatályon kívül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!